Czym jest pulsar? Kuratorem wiedzy. Przewodnikiem po krajobrazie współczesnej nauki. Niszczycielem mitów i fałszywych mniemań. Nosicielem mądrej nadziei.
Podkast 112. Hanna Zbroszczyk: Wszechświat jest podejrzanie materialny
Gdzie się podziała antymateria, tajemnicza siostra materii? Jak to zbadać? Jak stworzyć warunki panujące tuż po Wielkim Wybuchu? Opowiada prof. dr hab. inż. Hanna Zbroszczyk z Zakładu Fizyki Jądrowej Politechniki Warszawskiej, badaczka ciężkich jonów, kierująca eksperymentami takimi jak STAR w Brookhaven National Laboratory.
--------
58:49
Podkast 111. Agata Starosta: Jesteśmy narzędziem w rękach bakterii
Dlaczego warto żyć z nimi w komitywie? Z każdym rokiem odpowiedź na to pytanie staje się coraz bogatsza w znaczenia – opowiada dr hab. Agata Starosta, badaczka tych organizmów, biolożka molekularna, profesorka Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, kierująca tamtejszą Pracownią Translatomiki.
--------
51:35
Podkast 110. Natalia Letki: Taka moralność, jakie państwo
Niechęć do obcych nie jest bezwarunkowa, a zróżnicowanie etniczne niekoniecznie obniża spójność społeczną. O tym, jak codzienne intuicje i narracje rządów mijają się z realnymi przekonaniami społeczeństw, mówi dr hab. Natalia Letki, socjolożka i politolożka z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, badaczka zjawisk związanych z kapitałem i zaufaniem społecznym.
--------
1:02:33
Podkast 109. Małgorzata Korczak-Abshire: Pingwin to nie postać z bajki
W jakiej kondycji są antarktyczne nieloty? Dlaczego trzeba dbać o dobrostan kryla? Czy rok 2048 przyniesie niekorzystne zmiany na mroźnym kontynencie? Odpowiada dr inż. Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.
--------
1:07:58
Podkast 108. Krzysztof Stereńczak: Leśnik z laserem
W jaki sposób modeluje się współczesne lasy? Jak symuluje się scenariusze ich dalszej ewolucji? Czym nowoczesny leśnik różni się od tego uwięzionego w stereotypach? Opowiada prof. dr hab. inż. Krzysztof Stereńczak – wicedyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa i lider niezależnego zespołu badawczego w IDEAS NCBR, zajmującego się leśnictwem precyzyjnym.
Czym jest pulsar? Kuratorem wiedzy. Przewodnikiem po krajobrazie współczesnej nauki. Niszczycielem mitów i fałszywych mniemań. Nosicielem mądrej nadziei.