Powrót do Siebie - Uwolnij się od Traumy z Dzieciństwa.
Magdalena Pala
Czy zastanawiałeś się dlaczego w życiu powielasz zachowania, które Ci kompletnie nie służą? Czy zadajesz sobie pytanie, dlaczego autosabotaż staje się dominując...
Czym są mechanizmy obronne ego i jak z nimi pracować?
Mechanizmy obronne ego są podświadomymi psychologicznymi strategiami, które chronią nas przed odczuwaniem bólu emocjonalnego- np. strachu, lęku, smutku, gniewu, zazdrości, czy agresji oraz towarzyszącym im myślom. 95% naszych zachowań pochodzi z podświadomości (prawa półkula mózgu) – większość góry lodowej. Nasz umysł świadomy wykonuje zadania, żeby chronić to co jest w nas mroczne - czyli nasz cień wg teorii Carla Gustava Junga. Natomiast maski, które zakładamy są fasadą, żeby nie przyznać się do tego, co jest dla nas trudne i bolesne. Ta fasada to automatyczne mechanizmy obronne ego (reakcje prymitywnych części mózgu), które utrzymują nas w trybie traumy i zabierają spokój i autentyczność.
--------
1:19:19
Jak tworzyć zdrowy związek w trudnych czasach?
Obecnie żyjemy w trudnych czasach, w których dobry, oddany i wspierający związek to ogromne wyzwanie. Biorąc pod uwagę dostępność social mediów i nieprawdziwego życia, które jest tam prezentowane, aplikacji randkowych oraz dostępności do natychmiastowej gratyfikacji w postaci różnorakich osób, pojawiających się na internetowych aplikacjach. Funkcjonujemy w toksycznej kulturze, która kultywuje skupianie się na sobie- kultura indywidualizmu i charakteryzuje się znieczuleniem na ból i prawdziwe emocje. Dominuje kult idealnego ciała, przewija się niezdrowy koncept self-love, nadmierna samorealizacja, wyrafinowane hobby i stawianie na siebie. Dodatkowo, związki są trudne z powodu aktywacji głębokich ran z dzieciństwa- podchodzimy do relacji przez nasz system przekonań- filtr, który wykształcił się w relacji z rodzicami lub opiekunami głównymi w dzieciństwie. Możemy ciągle pracować sami nad sobą, ale to związki pokażą nam, co jest jeszcze do uzdrowienia. Gościem dzisiejszego odcinka jest Magdalena Emilia Kulas- certyfikowany coach relacji.
--------
1:38:20
Dlaczego terapia czasami nie działa?
Skuteczna terapia indywidualna i grupowa to przede wszystkim dobra relacja terapeutczyna z osobą, którą darzysz zaufaniem i która powoduje, że czujesz się w przestrzeni terapeutycznej bezpiecznie - bez oceniana. Pojawia się bezwarunkowa akceptacja - obojętnie z czym przychodzisz do swojego terapeuty. W terapii traumy, oprócz relacji terapeutycznej kluczowe są dwa elementy: odpwiednie podejście terapeuty oraz wiedza, narzędzia, czy interwencje, którymi dysponuje terapeuta. Najwybitniejsi eksperci w dziedzinie leczenia traumy złożonej są jednogłośni: terapeuci będą w stanie pomóc pacjentom, kiedy wykażą gotowość do integracji technik somatycznych (regulacja ukladu nerwowego, angażowania prawej pokuli mózgu) oraz wykorzystania wglądu i rozmowy w relacji terapeutycznej. Właściwe podejście kreuje poczucie bezpieczeństwa w konfrontacji bólu – zmierzanie w kierunku bólu sprawia, iż nastepuje odciążenie mózgu od bolesnych emocji i odczuć w ciele, połączonych z myślami i przekonaniami o sobie, innych i świecie. Moim gościem podcastu jest Katarzyna Skorupska- certyfikowany i dyplomowany coach i trener rozwoju osobistego w mocnej specjalizacji w pracy z dzieciństwem.
--------
1:03:04
Jak trauma z dzieciństwa wpływa na twoją seksualność?
Seksualność stanowi dużą część twojego życia. Trauma zaburzonej więzi z rodzicem w dzieciństwie (zaniedbanie emocjonalne) negatywnie wpływa na aspekt seksualności i często powoduje, iż wyksztalca się głębokie przekonanie- kłamstwo, że seksualność jest zła - zbyt duża seksualizacja lub brak odczuć i potrzeb seksualnych. Nawet jeśli nie doświadczyłeś molestwoania seksualnego, to twoje podejście do seksu może być zaburzone ze względu na to, co się działo w domu w kwestii emocjonalnej i jak twoi rodzice traktowali sferę seksualną.
--------
1:02:42
Jak pomóc sobie z lękiem przed opuszczeniem i odrzuceniem?
Lęk przed opuszczeniem występuje w dorosłości, jako następstwo braku spójności w dostępności emocjonalnej i opiece rodziców oraz stałości w okazywaniu miłości i uczuć: zapracowanie rodzica, choroba rodzica lub innych członków rodziny, problemy małżeńskie itd. Powstaje on również z powodu sprzeczności w wychowaniu- twój rodzic był źródłem miłości, ale również nieprzewidywalności i przemocy: rodzic z uzależnieniami, zaburzeniami osobowości, problemami z regulacją emocji. Lęk przed odrzuceniem wynika raczej z dużego zaniedbania, kiedy dziecko nie czuło się widzanie i słyszane lub kiedy rodzic odrzucał przez karanie ciszą, wycofanie lub przemoc. Chciałam serdecznie przeprosić, ale z przyczyn technicznych podcast pojawi się tylko w wersji audio.
O Powrót do Siebie - Uwolnij się od Traumy z Dzieciństwa.
Czy zastanawiałeś się dlaczego w życiu powielasz zachowania, które Ci kompletnie nie służą? Czy zadajesz sobie pytanie, dlaczego autosabotaż staje się dominującą częścią Twojego życia? Odpowiedzią na te pytania jest dzieciństwo. Jest to okres krytyczny, w którym kształtuje się Twój mózg i układ nerwowy: centrum podświadomych zachowań w dorosłości. Nazywam się Magdalena Pala, jestem psychotraumatologiem, psychologiem i terapeutą. Moją misją jest pomoc w uzdrawianiu traum przeszłości przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Chcę, aby ten podcast stał się bezpieczną przestrzenią do rozmów, dzielenia się wiedzą, szczerości i pomocy w powrocie do siebie-swojej autentyczności.
Słuchaj Powrót do Siebie - Uwolnij się od Traumy z Dzieciństwa., Ekonomia i cała reszta i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl