Pogadajmy o nauce: Jakie zagrożenia wynikają z korodowania materiałów?
24 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Świadomości Korozyjnej. W obchody te włącza się Politechnika Śląska. Święto to jest dobrą okazją, aby porozmawiać na temat zagrożeń, problemów i strat jakie wynikają z korodowania materiałów. Gośćmi Jolanty Skwaradowskiej są Agata Kołkowska oraz dr inż. Maciej Sowa z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej.
--------
36:28
Pogadajmy o nauce: Hałas robi różnicę
Każdy z nas może na tyle wygłuszyć swój samochód, że odczujemy korzystną różnicę, dbając przy tym o zdrowie i komfort jazdy. Przekonuje o tym mgr inż. Wioletta Cebulska, naukowczyni na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej. Motoryzacja to jej pasja, a w swojej pracy doktorskiej podjęła się tematu emisji hałasu i drgań w samochodach. Rozmowę przeprowadził red. Martin Huć
--------
11:47
Pogadajmy o nauce: Czy stare domy mogą być eko?
SmartOldHouse, czyli inteligentny stary dom to projekt, który stworzyła grupa młodych naukowców w ramach konkursu EU Talent ON. W skład zespołu wchodzi reprezentant Politechniki Śląskiej, pracownik Katedry Techniki Cieplnej dr inż. Michał Haida, który zapewnia, że może to rozwiązać wielki środowiskowy problem w Europie. W jaki sposób? Posłuchajcie w podcaście.Rozmowę przeprowadziła red. Katarzyna Siwczyk
--------
22:25
Tajemnice inżynierii materiałowej
Czym zajmuje się inżynieria materiałowa, czy natura może inspirować naukowców, i jakie rozwiązania inżynierskie znane już starożytności są aktualne w dzisiejszych czasach. Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć z rozmowy z dr. hab. inż. Grzegorzem Moskalem, prof. PŚ z Katedry Technologii Materiałowych na Wydziale Inżynierii Materiałowej. Powiemy także o zbliżających się obchodach Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej.
--------
31:25
Pogadajmy o nauce: Czas na wielkie inwestycje na Politechnice Śląskiej
Pierwsze półrocze roku akademickiego 2024/2025 za nami, a tym samym pierwsze miesiące kadencji Rektora Politechniki Śląskiej prof. dr. hab. inż. Marka Pawełczyka. W podcaście „Pogadajmy o nauce” Rektor podsumował pierwsze miesiące pracy i zapowiedział, jakie zmiany czekają Uczelnię w najbliższym czasie. Mówił m.in. o ofercie kształcenia dla kandydatów na studia i nowych kierunkach, które zostaną uruchomione w październiku 2025 r. Poza tym zapowiedział duże inwestycje związane z budową Śląskiego Laboratorium Technologii Lotniczych, Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych oraz Centrum Technologii i Nauk Obliczeniowych.
„Pogadajmy o nauce” – pod takim hasłem zapraszamy do słuchania podcastu Politechniki Śląskiej. Aplikacje mobilne, sztuczna inteligencja, transformacja energetyczna, cyberbezpieczeństwo czy elektromobilność – to niektóre zagadnienia, którymi nasi naukowcy zajmują się każdego dnia. W rozmowach opowiedzą o swoich naukowych zainteresowaniach, prowadzonych badaniach i wyzwaniach na przyszłość. Dowiedz się, jak nauka wpływa na nasze codzienne życie i jak nadal będzie je zmieniać. Zapraszamy do słuchania!