Powered by RND
PodcastySpołeczeństwo i KulturaMedytacja w środku tygodnia
Słuchaj Medytacja w środku tygodnia w aplikacji
Słuchaj Medytacja w środku tygodnia w aplikacji
(4 676)(250 137)
Zapisz stacje
Budzik
Sleep timer

Medytacja w środku tygodnia

Podcast Medytacja w środku tygodnia
Piotr Marcinów
W życiu szukamy równowagi, szukamy złotego środka. Nie bez przyczyny Budda swoją ścieżkę określił jako drogę środka, która biegnie z dala od ekstremów (majjhimā...

Dostępne odcinki

5 z 44
  • Medytacja uważności oddechu cz.1 w 25 min
    Witam serdecznie na naszym kolejnym spotkaniu. W poprzednim odcinku rozmawialiśmy z Piotrem Jagodzińskim o praktyce uważności i oddechu. Dziś zapraszam Was do wspólnej praktyki uważności oddechu, inspirowanej naukami Bhikkhu Analāyo. To doskonała okazja, by zgłębić moc oddechu i jego potencjał w medytacji. Oddech odgrywa kluczową rolę we wczesnym buddyzmie oraz w różnych tradycjach jogicznych i medytacyjnych.Podczas tej sesji skupimy się na naturalnym oddechu, bez jego kontrolowania. Ważne jest, aby znaleźć wygodną pozycję siedzącą, zamknąć oczy i przenieść uwagę na ciało. Pozwólmy umysłowi spocząć w ciele, odpuśćmy troski i zmartwienia, tworząc wolną przestrzeń mentalną. Sformułujmy intencje naszej medytacji, aby przyniosła korzyść nie tylko nam, ale i innym istotom.(00:10) Wprowadzenie do praktyki uważności oddechu(01:00) Znaczenie oddechu w medytacji i jodze(02:21) Przygotowanie do medytacji: pozycja i intencje(06:17) Relaksacja i świadomość ciała(09:12) Życie w teraźniejszości i dominacja uważności(13:03) Świadomość oddechu: wdech i wydech(17:10) Radość z bycia w chwili obecnej(20:03) Powrót do uważności po rozproszeniu(22:29) Analiza praktyki i dzielenie się pozytywnymi owocamihttps://www.medytacjawsrodkutygodnia.pl/episodepage/48Podaruj kawę :)
    --------  
    25:13
  • Historia jogi: Jak gimnastyka wpłynęła na współczesne praktyki asan
    W dzisiejszym odcinku przyglądamy się fascynującej historii współczesnej jogi, szczególnie skupiając się na jej aspekcie fizycznym – asanach. Rozpoczynamy od analizy starożytnych tekstów, takich jak Bhagawadgita i Jogasutry, które pokazują, że asany nie zawsze były centralnym elementem praktyki jogi. W trzecim wieku przed naszą erą asana była bardziej miejscem do medytacji niż pozycją ciała. W Jogasutrach (IV w.) asana to pozycja medytacyjna, która powinna być stabilna i wygodna. Hathajogapradipika wspomina o około 84 asanach. Opisuje ich 15, choć wciąż głównie w kontekście medytacyjnym.Przenosimy się do XX wieku, gdzie obserwujemy prawdziwy rozkwit jogi posturalnej, tzn takiej która skupia się na asanach, pozycjach ciała. Dowiadujemy się, że rozwój tej formy jogi był silnie inspirowany zachodnią kulturą fizyczną, szczególnie gimnastyką, która została zaadaptowana do praktyk jogicznych w Indiach. Omawiamy wpływ takich postaci jak Krishnamacharya oraz jego uczniowie, m.in. B.K.S Iyengar i Pattabhi Jois, którzy przyczynili się do popularyzacji wielu współczesnych asan.Rozważamy również, jak joga posturalna była wykorzystywana w Indiach jako narzędzie do wzmocnienia fizycznego w kontekście ruchu narodowego. Czy współczesna joga, będąca produktem XX wieku, jest mniej wartościowa od tradycyjnych form? Mimo braku starożytnego rodowodu, joga posturalna ma wiele do zaoferowania współczesnym praktykującym, pomagając w zdrowiu fizycznym i psychicznym.Na koniec przestrzegamy przed ślepą wiarą w autorytety i nauczycieli jogi, podkreślając znaczenie krytycznego podejścia do historii i praktyki jogi. Przywołujemy przykłady dokumentów, które pokazują, co może się stać, gdy zaufanie do guru jest bezkrytyczne.Rozdziały(00:15) Wprowadzenie do współczesnej jogi(00:51) Historia i znaczenie Asan w starożytności(03:11) Ewolucja Asan w Joga Sutrach(06:13) Rozwój jogi posturalnej w XX wieku(09:04) Wpływ zachodniej kultury na jogę(12:23) Joga jako narzędzie tożsamości narodowej(14:19) Współczesna praktyka jogi i jej korzyści(15:43) Krytyczne spojrzenie na nauczycieli jogihttps://www.medytacjawsrodkutygodnia.pl/episodepage/46Podaruj kawę :)
    --------  
    18:09
  • Anapanasati: Sztuka uważności oddechu z Piotrem Jagodzińskim
    W dzisiejszym odcinku gościem jest Piotr Jagodziński, który dzieli się swoją fascynacją buddyzmem, zaczęła się ona od zainteresowania medytacją w wieku 17 lat. Opowiada o swojej drodze do buddyzmu Therawady, jako najbliższą źródłom nauki Buddy. Dyskutujemy o różnicach między buddyzmem a innymi religiami, w tym o koncepcji samsary i wyzwolenia, oraz o tym, jak buddyzm postrzega cierpienie i jego przyczyny.Rozmawiamy również o praktyce medytacyjnej, w tym o znaczeniu moralności i medytacji w codziennym życiu. Piotr wyjaśnia, czym jest medytacja w kontekście buddyjskim, i jak praktyka uważności oddechu może prowadzić do głębszego zrozumienia siebie i rzeczywistości. Opisuje szesnaście stopni praktyki Anapanasati, które mogą prowadzić do wyzwolenia.Piotr jest również założycielem Fundacji Therawada, organizacji buddyjskiej, której celem jest m.in. wydawanie książek i organizowanie odosobnień związanych z buddyzmem Therawada. Fundacja działa na zasadzie wolontariatu i oferuje darmowe książki.Odcinek kończy się zaproszeniem na konferencję buddyjską planowaną na 2026 rok, która ma być bezpłatna i dostępna dla wszystkich dzięki praktyce hojności. https://buddha2026.org/(00:00:15) Wprowadzenie i tajemnicza ksywa Hardao(00:01:08) Fundacja Terravada i jej działalność(00:06:01) Buddyzm Theravada - początki i rozwój(00:12:17) Dlaczego Theravada? Porównanie z innymi tradycjami(00:20:00) Koncepcje buddyjskie a hinduistyczne(00:30:36) Buddyzm jako nieteistyczna ścieżka(00:36:27) Cztery Szlachetne Prawdy i natura cierpienia(00:45:00) Moralność jako podstawa praktyki(00:58:55) Czym jest medytacja w buddyzmie?(01:16:07) Praktyka uważności oddechu (Anapanasati)https://www.medytacjawsrodkutygodnia.pl/episodepage/anapanasati-sztuka-uwaznosci-oddechu-z-piotrem-jagodzinskim_638741256346421451Podaruj kawę :)
    --------  
    1:40:12
  • Tantra: Mit, Magia i Rzeczywistość
    W dzisiejszym odcinku zagłębiamy się w fascynujący świat tantry, jednego z najważniejszych nurtów w historii jogi. Tantra, często niezrozumiana zarówno na Zachodzie, jak i na Wschodzie, jest tematem pełnym mitów i nieporozumień. Na Zachodzie kojarzona głównie ze zrytualizowanym seksem, w Indiach często utożsamiana z czarną magią. Jednak prawda o tantrze jest znacznie bardziej złożona i głęboka.Omawiamy początki tantry, które sięgają pierwszych wieków naszej ery, oraz jej pełną formę osiągniętą około VI wieku. Tantra znacząco wpłynęła na tradycje hinduistyczne i buddyjskie, a jej wpływy można dostrzec w wielu aspektach duchowości indyjskiej. W przeciwieństwie do wcześniejszych tradycji ascetycznych, tantra proponuje rewolucyjne podejście do wyzwolenia, kładąc nacisk na integrację sacrum z profanum.Poruszamy także temat kontrowersji związanych z tantrycznymi praktykami oraz potencjalnych zagrożeń wynikających z nieetycznego zachowania niektórych nauczycieli. Odcinek kończymy refleksją nad bogactwem i złożonością tradycji tantrycznej oraz jej wpływem na kulturę indyjską.Polecam waszej uwadze mój tekst o guru https://piotrmarcinow.pl/guru-wladza-sex/(00:13) Wprowadzenie do Tantry(02:01) Początki i wpływ Tantry(05:03) Filozofia Tantry: Integracja sacrum i profanum(08:26) Podział na Tantrę lewej i prawej ręki(14:01) Rola nauczyciela w Tantrze(17:12) Ezoteryczna natura i praktyki Tantry(19:25) Mroczna strona Tantryhttps://www.medytacjawsrodkutygodnia.pl/episodepage/tantra-mit-magia-i-rzeczywistosc_638737739705492864Podaruj kawę :)
    --------  
    21:43
  • Odkrywanie czterech niezmierzoności: Miłość, współczucie, radość, równowaga
    W dzisiejszym powracamy do praktyki brahmawihar, znaną również jako medytacja boskich siedzib. Skupiamy się na czterech niezmierzonych emocjach: miłującej dobroci (metta), współczuciu (karuna), doceniającej radości (mudita) oraz zrównoważeniu (upekkha). Rozważamy, jak te pozytywne stany emocjonalne mogą wpływać na nasze życie codzienne oraz relacje z innymi.Omawiamy dwa podejścia do praktyki Brahma wihar: emocjonalne, które koncentruje się na rozwijaniu pozytywnych emocji, oraz egzystencjalne, które kładzie nacisk na postawę wobec rzeczywistości i innych ludzi. Przykładem jest metta, która mimo chwilowych negatywnych emocji wobec bliskich, pozostaje postawą miłości i przyjaźni.Podczas medytacji uczymy się wzbudzać i utrzymywać stany emocjonalne poprzez różne techniki, takie jak powtarzanie mantr czy wizualizacje. Praktyka ta pomaga nam otworzyć się na bezgraniczne promieniowanie pozytywnych emocji we wszystkich kierunkach, co prowadzi do wyzwolenia serca i umysłu.Rozdziały:(00:00) Wprowadzenie do medytacji boskich emocji(01:10) Egzystencjalne podejście do brahmavihar(04:23) Korzyści z praktyki Brahmawihar(07:17) Praktyka uświadamiania ciała i umysłu(10:18) Wzbudzanie mety - miłującej dobroci(16:06) Otwieranie się na bezgraniczne promieniowanie mety(27:12) Rozwijanie współczucia - karuny(33:56) Doceniająca radość - mudita(38:51) Zrównoważenie - ubekcha(43:30) Powrót do codziennego życia z boskimi emocjamihttps://www.medytacjawsrodkutygodnia.pl/episodepage/43Podaruj kawę :)
    --------  
    46:20

Więcej Społeczeństwo i Kultura podcastów

O Medytacja w środku tygodnia

W życiu szukamy równowagi, szukamy złotego środka. Nie bez przyczyny Budda swoją ścieżkę określił jako drogę środka, która biegnie z dala od ekstremów (majjhimāpaṭipadā). W podobnym tonie o jodze mówi Bhagawadgita, najpopularniejszy tekst jogi. Joga to sztuka równowagi (samatva). Dla tego, kto w miarę jada i chodzi, w miarę się trudzi, Kto w miarę śpi, w miarę czuwa, jest joga ból niwecząca. Bg. 6.16 Zapraszam was w środy na spotkania, kiedy to w środku tygodnia, będziemy poszukiwać środkowej drogi, prowadzącej do uważności (sati), wyciszenia (samatha) i wglądu (vipassanā). Choć motywem przewodnim tej grupy jest medytacja, to interesuje nas cała ekologia praktyk.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Medytacja w środku tygodnia, Nowy wspaniały świat i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.8.0 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 2/21/2025 - 9:06:49 PM