Ten podcast to miejsce spotkań ludzi ciekawych, otwartych, którzy chcą poznawać świat i innych ludzi, którzy chcą doświadczyć czegoś nowego. Mam nadzieję, ze mo...
Piotr czyli miejsce pełne cudów, historii i tajemnic
Konfesjonał skrywający tajemne przejście, ołtarze pomalowane na czarno na znak protestu, krypta z przeszklonymi trumnami, w których znajdują się zmumifikowne szczątki szlachty i zakonników. To - i wiele więcej - będziecie mogli zobaczyć, jeśi wybierzecie się do Miedniewic między Łodzią a Warszawą. To leżące nieopodal autostrady A2 sanktuarium słynie też z cudownego obrazu Świętej Rodziny. Jego historia jest niezwykła - a opowiedział mi ją brat Piotr Jankowski. Franciszkanin opowiada mi także o tajemnicach miedniewickiej światyni i o tym co kryje się za ołtarzem głównym kościoła. Jeśli jesteście ciekawi - posłuchajcie. Dowiecie się też jakie korzyści płyną z posiadania brata biżniaka. Zapraszam.
--------
32:31
Piotr czyli drzewa i lasy w Polsce
Jak wyglądał prastary las za czasów pierwszych Piastów. Jakie rosły w nim drzewa. Jak to wygląda dziś? Jakie drzewa są rodzime, a jakie zostały do nas sprowadzone z innych regionów? Co Polacy sadzą w swoich ogrodach? Jakie drzewa powinno się sadzić w dużych miastach. Czy tuje moga być szkodliwe? Oliwka i araukaria - czy przyjmą się w naszym klimacie? A laurowiśnia? Zapraszam Was na rozmowę z Panem Piotrem Wojnowskim - miłośnikiem drzew i krzewów, prowadzącym szkółkę drzew i krzewów ozdobnych w Puszczykowie pod Poznaniem. Ciekaw jestem jakie drzewo lub drzewa mogłyby być symbolem Polski? My mamy swoje typy. A Wy? Dajcie znać w komentarzach. Dobrego słuchania.
--------
45:55
Zofia czyli tajemnicze kamienne kręgi w Odrach na Pomorzu
Mają być jednym z tak zwanych czakramów Ziemi. Podobnie jak Wawel czy Ślęża. Miejscem magicznym, gdzie spotyka się energia ziemi i kosmosu. Wielu wierzy, że przebywanie w tym miejscu wpływa na poprawę stanu zdrowia. Przyjeżdżają tu oni w nadziei na uzdrowienie.Czy znacie kamienne kręgi w Odrach w Borach Tucholskich? Nazywane są Polskim Stonehenge. Są największą w naszym kraju, a drugą co do wielkości w Europie budowlą tego typu. Drugą po Stonehenge właśnie. Mają 2 tysiące lat. Zbudowali je najprawdopodobniej przybysze z północy – czyli Goci. Zapraszam na rozmowę ze strażniczką tego miejsca – Panią Zofią Breske, kustosz Rezerwatu Przyrody Kręgi Kamienne w Odrach. Zauważcie, że energię z kamiennych kregów "słychać" w pewnym momencie nagrania. Jeśli byliście w Odrach - dajcie w komentarzach znać jakie macie doświadczenia związane z tym miejscem.
--------
27:57
Jowita czyli o chorobach głowy i smutku duszy
O chorobach głowy i smutku duszy – w ujęciu historycznym. Zobaczcie jak na przestrzeni wieków zmieniało się podejście do ludzi cierpiących na choroby psychiczne. Od czasów starożytnych takie osoby izolowano. Często się ich bano. Z czasem zaczęto leczyć. Niektóre metody leczenia dziś uznalibyśmy za mocno kontrowersyjne. Na przykład stosowanie mchu, który miał porastać czaszki skazańców. Zdziwi was zapewne wotum znajdujące się w zbiorach Paulinów z Jasnej Góry. Ma ono nietypowy kształt, który ma symbolizować kobiecą macicę. Skąd się tam wzięło i dlaczego? Z jakiego powodu patronem osób chorych na epilepsję został Jan Chrzciciel. Dlaczego też pewnego rodzaju warzyw nie wolno było zbierać w określony dzień roku? Mówimy także o postaciach historycznych, które cierpiały na choroby psychiczne. Tym razem zapraszam Was na rozmowę zainspirowaną wystawą w Szpitalu Świętego Ducha we Fromborku. Rozmawiam z kierownik Działu Historii Medycyny w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku - Panią Jowitą Jaglą, która tę wystawę przygotowała. Warto tę wystawę obejrzeć by dowiedzieć się więcej. Jest czynna do końca lutego 2025 roku.
--------
21:28
Andrzej czyli klątwa Józefata z portretu zabranego z krypty
Wakacje z duchami. Jeśli lubicie takie klimaty - ten odcinek jest dla Was. Historię o klątwie Józefata, z portretu zabranego z krypty, usłyszałem w Sobkowie koło Jędrzejowa w Świętokrzyskiem w czerwcu 2024. I postanowiłem się nią z Wami podzielić. Opowiedział mi ją właściciel szlacheckiej fortalicji w tej miejscowości, Pan Andrzej. W tutejszym pałacu mieszkał niegdyś Jozefat Szaniawski, podstoli koronny. Pochowano go w krypcie w kościele parafialnym. Starym zwyczajem w krypcie pozostawiono tak zwany "portret trumienny", który prawie 250 lat później z krypty zniknął poczas jej remontu. Odnalazł się na przełomie XX i XXI wieku. I wtedy zaczeły się dziać rzeczy niewytłumaczalne. Na jaw wyszły też przedziwne zdarzenia z przeszłości. Tę historię usłyszycie w najnowszym odcinku podcastu. Ale rozmowę z Panem Andrzejem zaczynam od rysu historycznego samej fortalicji. Bo jest niezwykle ciekawa. To jedyny taki zabytek w Polsce. Zapraszam.
Ten podcast to miejsce spotkań ludzi ciekawych, otwartych, którzy chcą poznawać świat i innych ludzi, którzy chcą doświadczyć czegoś nowego. Mam nadzieję, ze moi goście Was zainspirują. Może sprawią, że na pewne rzeczy spojrzycie inaczej. Inaczej będziecie postrzegać świat wokół Was. I ludzi wokół Was. W tym podcaście – tak jak w życiu, w naszych codziennych rozmowach – poruszam różne tematy. Podkast "Ludzie są ciekawi" jest o ludziach, którzy są ciekawi i dla ludzi, którzy są ciekawi. Zapraszam do słuchania. Miło Was tu widzieć. Marek Piotr Wójcicki.Jeśli podoba Wam się to co robię - możecie mnie wesprzeć na Patronite albo stawiając mi filiżankę kawy, która pobudzi mnie do dalszego działania i szukania ciekawych rozmówców. Wy swoją będziecie się raczyć słuchając kolejnych ciekawych ludzi. Bo „Ludzie są ciekawi”.https://patronite.pl/LSChttps://buycoffee.to/ludziesaciekawi