Ekologia, ochrona lasów Lubelszczyzny, rezerwaty przyrody, urokliwe miejsca do rekreacji i odpoczynku. Las o każdej porze roku jest przepiękny - nie musimy tego...
Leśne wędrowanie - O dzikiej zwierzynie w lesie i w… mieście
O dzikiej zwierzynie w lesie i w… mieście. Rozmawiamy o lisach, zrzutach poroża i przygotowaniu się zwierząt, a także drzew do zimy. Dowiemy się też, jakie grzyby można jeszcze zebrać późną jesienią.
--------
1:07:19
Leśne wędrowanie - O lasach i bocianach
Tym razem połączymy tematy leśne i ornitologiczne. Głównym bohaterem jest bocian. A to za sprawą spotkania Grupy Badawczej Bociana Białego.
--------
1:10:08
Leśne wędrowanie - Leśne wątki Rzeczypospolitej
Leśnicy nie tylko dbają o znajdujące się w lasach pozostałości po burzliwej historii naszego kraju, ale wielu z nich czynnie tę historię tworzyło i to nierzadko na pierwszej linii frontu. Leśne wątki Rzeczypospolitej przedstawimy w przededniu rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Do usłyszenia na antenie, do zobaczenia na leśnych ścieżkach, na których zapisana jest także historia i lasów i Polski - zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
--------
1:14:12
Leśne wędrowanie - Jesień w lesie
„Jesień jest takim czasem w roku, kiedy Matka Natura mówi: spójrz, jak łatwe, jak zdrowe i jak piękne może być odpuszczanie” - właśnie tę porę roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych pokażemy w programie „dźwiękowo”, jak na Radio przystało.
Spotykamy się w Dniu Zadusznym, więc nie zapomnimy o tym, że leśnicy sprzątają leśne mogiły. Pamięć o tych, nad grobami których szumią roztoczańskie jodły i buki w programie tuż po godzinie 7.00.
Do usłyszenia na antenie i do zobaczenia gdzieś na leśnych ścieżkach – Magdalena Lipiec-Jaremek.
--------
1:08:04
Leśne wędrowanie - o Mobilnym Banku Danych o Lasach
Przedstawimy instruktaż, jak każdy turysta leśny może skorzystać z Mobilnego Banku Danych o Lasach. BDL umożliwia bezpośredni dostęp do map lasów na telefonach i tabletach. Podstawową zawartością aplikacji są leśne mapy tematyczne BDL, takie jak: mapa podstawowa, drzewostanowa, form własności, siedlisk leśnych, zbiorowisk roślinnych, mapa łowiecka, zagospodarowania turystycznego oraz zagrożenia pożarowego i czasowych zakazów wstępu do lasów. Po wcześniejszym pobraniu odpowiednich danych, aplikacja działa również w sytuacji braku łączności z siecią Internet. Mechanizm pobierania danych do pracy offline umożliwia korzystanie z map nadleśnictw oraz parków narodowych. Razem z mapami, które zapisywane są w postaci rastrowej, dla lasów PGL LP pobierane są dane wektorowe z atrybutami opisowymi.
Z poziomu aplikacji mBDL użytkownik ma dostęp w trybie online do pełnego opisu taksacyjnego dla lasów wszystkich form własności. Opis taki zawiera m.in. gatunki drzew i krzewów występujące w danym miejscu, ich szczegółowy opis, adres leśny, wskazania gospodarcze i wiele innych informacji. Aplikacja pomaga nie tylko zagubionym w lesie grzybiarzom, ale przekazuje także edukacyjne treści o gospodarce leśnej.
Ekologia, ochrona lasów Lubelszczyzny, rezerwaty przyrody, urokliwe miejsca do rekreacji i odpoczynku. Las o każdej porze roku jest przepiękny - nie musimy tego wszystkim udowadniać, choć często warto to podkreślać. Co tak naprawdę 'las' dla nas znaczy?
Zapraszam na wspólne leśne wędrówki, Magdalena Lipiec-Jaremek.