Szkoła Bardzo Wieczorowa – co zapewne zaskoczeniem nie jest – to radiowa akademia dla tych, którzy są ciekawi świata, których interesuje renesans w malarstwie b...
Titanic był brytyjskim transatlantykiem, który zatonął w 1912 roku. A miał być statkiem nie dość, że najszybszym wówczas to jeszcze nie zatapialnym,. Niestety - uderzając burtą o górę lodową, po kilku godzinach poszedł na dno. Zginęło wielu pasażerów i członków załogi. Ale dlaczego tak się stało? Przyczyn jest sporo i właśnie o nich jak również o zaniedbaniach, które powitały zanim Titanic wypłynął z portu opowie w rozmowie z Markiem Mierzwiakiem Urszula Pawlik. Zginęło wówczas prawie 1500 osób - i do tej pory tragedia Titanica inspiruje pisarzy i twórców filmowych. Ale nie jest to tragedia romantyczna...
--------
48:05
Roraty – czas czekania
Ten wykład w Szkole Bardzo Wieczorowej nawiązywać będzie do przeżyć większości z nas. Czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia pochłania wszystkich bez reszty. Zakupy, prezenty, sprzątanie, wybór choinki, dekorowanie, gotowanie… ile radości i zajęć? Co roku wiele gospodyń domowych ogarnia strach, czy ze wszystkim zdążą na czas? Pędzimy całymi rodzinami. Beata Tomanek i jej gość przypomną, że trzeba zwolnić. To oczekiwanie jest ważne, bo jesteśmy w adwencie i czas na roraty.
--------
48:31
Meret Oppenheim
Bohaterką wykładu Eweliny Sobczyk-Podleszańskiej w Szkole Bardzo Wieczorowej jest Meret Oppenheim – artystka i poetka pochodząca ze Szwajcarii. Poza malarstwem zajmowała się produkcją biżuterii, mebli, figurek i rzeźb. Pisała także surrealistyczne wiersze i właśnie najczęściej łączona jest z surrealistami. Meret Oppenheim zastanawiała się także nad rolą kobiet w sztuce i w jaki sposób artyści-mężczyźni postrzegają kobiety. Czy tylko jako muzy? Poznamy jej twórczość, ale także życiorys... Zaprasza Marek Mierzwiak.
--------
50:23
Świat cząstek elementarnych
Za nami Śląski Festiwal Nauki, podczas którego nasi dziennikarze rozmawiali z wybitnymi ekspertami, naukowcami, którzy badają świat. Świat cząstek elementarnych to niezwykle interesująca sprawa, bo choć pojedynczych cząstek gołym okiem nie widzimy, to jednak właśnie one składają się na wszystko, co wokół nas. Dlatego w Szkole Bardzo Wieczorowej zapraszamy na lekcję fizyki. Zaprasza Łukasz Szwej.
--------
59:10
Historia polskiej szabli i szermierki
Bohaterką opowieści w Szkole Bardzo Wieczorowej jest szabla. Tak mówił o swojej szabli Roch Kowalski w "Potopie" Henryka Sienkiewicza: "Ja jestem pan Kowalski, a to jest pani Kowalska, innej nie chcę". Kuba Pokojski, autor kilku książek historycznych, przypomnina historię szabli, jej pochodzenie, wykorzystanie, opisuje najsławniejsze bitwy, w których żołnierze polscy, a także szlachta, walczyli i zwyciężali bijąc się szablami właśnie. Opowiada również, co to takiego jest szermierka i co znaczyła przed laty. Zaprasza Marek Mierzwiak.
Szkoła Bardzo Wieczorowa – co zapewne zaskoczeniem nie jest – to radiowa akademia dla tych, którzy są ciekawi świata, których interesuje renesans w malarstwie bądź losy białych krwinek. Jeśli ktoś woli posłuchać o programie Apollo bądź bardziej interesują go czasy II Wojny Światowej, także może znaleźć coś ciekawego dla siebie .
Słuchaj Szkoła Bardzo Wieczorowa Radia Katowice, Elektryfikacja - podcast Jakuba Wiecha i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl