Powered by RND
PodcastyDoggyBoom Wychowanie i trening psów

DoggyBoom Wychowanie i trening psów

Irina Kuźmina
DoggyBoom Wychowanie i trening psów
Najnowszy odcinek

Dostępne odcinki

5 z 133
  • Podcast 135: Jeśli nie stado, to co? Czyli pies w rodzinie
    W tym odcinku porozmawiamy o tym, czy dwa gatunki zwierząt niestadnych, łącząc się, zaczynają tworzyć stado? Pytanie podchwytliwe, bo porozmawiamy dziś o tym, jakie relacje tak naprawdę łączą nas z naszymi czworonogami. Tymi, których zaprosiliśmy do swoich domów w wieku 8 tygodniu i które właśnie od nas przede wszystkim uczą się, jak funkcjonować w nowoczesnym świecie, stworzonym przez ludzi i dla ludzi. Zahaczymy oczywiście o pojęcie rodziny i spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy psy należą do naszej rodziny. Pytanie to tylko z pozoru wydaje się proste, bo przecież wielu z nas bez chwili zastanowienia odpowie, że tak. Pies to rodzina! Ale czy łączą nas z psami relacje rodzinne? I co to właściwie oznacza? Czy zawsze oznacza, że to są dobre relacje? No tak, przecież wiemy, że "tylko na zdjęciu"... Temat, jak sami widzicie skomplikowany. Serdecznie Was zapraszam do posłuchania. 
    --------  
    1:03:24
  • Podcast 134: Czy psy to zwierzęta stadne?
    Przyjęło się, że mówimy o stadzie psów, stadnych zachowaniach psów, "potędze stada" czy hierarchii stada. Czy jednak myślenie o psach jako zwierzętach stadnych ma swoje uzasadnienie?W tym odcinku opowiem Wam o obserwacjach Raymonda i Lorny Coppingerów - naukowców, badających zachowanie psów wolno żyjących. Przedstawię ich pogląd na strukturę społeczną tych zwierząt, bardzo odbiegający od tego, co potocznie mówimy na temat "stadności" naszych czworonogów.Opowiem Wam także o badaniach dotyczących zdolności kooperacyjnych psów oraz wilków, co pokazuje, jak różne są to zwierzęta w kontekście budowania i funkcjonowania struktur społecznych. No i oczywiście porozmawiamy o tym, co właściwie rozumiemy pod pojęciem stada. Czy zasada "dobrowolności" wyboru w kwestii przynależności do stada ma tu znaczenie i jak to się ma do naszych domowych psio-ludzkich społeczności. Serdecznie Was zapraszam do posłuchania. 
    --------  
    1:00:02
  • Podcast 133: Tzw. "teoria dominacji", czyli Absurd goni absurd
    W tym odcinku porozmawiamy o tym, dlaczego panująca w świecie szkolenia psów na przestrzeni dziesięcioleci tzw. "teoria dominacji" jest absurdalna w swoich założeniach. Skąd się wzięły nieporozumienia, skutkiem których psy w naszych domach zalecano traktować tak, jakby były przedstawicielami zupełnie innego gatunku, czyli wilkami? I dlaczego tzw. "teoria dominacji", mająca swoje korzenie w badaniach z lat 40-ch ubiegłego wieku, jest już od dawna nieaktualna nawet w odniesieniu do samych wilków.Do nagrania tego odcinka natchnęła mnie książka, którą zobaczyłam ostatnio podczas konsultacji w domu Opiekunów szczeniaka. Chcąc jak najlepiej przygotować się do wychowania swojego pierwszego w życiu czworonoga, kupili tę książkę w dobrej wierze. I nawet dobrze, jeśli ją przeczytają, tyle że nie jako pierwszą ani jako jedyną. I na pewno nie jako poradnik w kwestii wychowania psów. Postanowiłam więc odnieść się do tej właśnie pozycji, by - na wszelki wypadek - uprzedzić jej przyszłych czytelników, że większość tez, zawartych w tej książce, jest już neiaktualnych. Choć czyta się rzeczywiście miło. I miejscami nawet bardzo ciekawie. I zabawnie. 
    --------  
    57:54
  • Podcast 132: Wybuchowy pies, czyli O łyżkach, energii i relaksacji
    W tym odcinku porozmawiamy o tzw. "teorii łyżek" Christine Miserandino i tym, jak jej metafora wyczerpania przekłada się na psy. Dlaczego czasem zdarza się, że pies reaguje nieadekwatnie do sytuacji. I co zrobić, by pomóc mu szybciej powracać do równowagi i jak wspierać jego własne możliwości samoregulacji.Podam Wam w tym odcinku konkretne ćwiczenie - wspólnej relaksacji z psem. Z czasem umiejętność relaksacji, odprężenia będzie można przenieść poza dom na inne, znacznie trudniejsze dla psa sytuacje - takie jak kolejka do weterynarza, jazda samochodem lub pociągiem lub odpoczynek w parku, pełnym ludzi i psów. Zaproszę Was również do Wyzwania - Wiosna z Relaksem, 8-tygodniowego Kursu relaksacji, jaki dla Was szykuję. Serdecznie Was zapraszam do posłuchania. 
    --------  
    56:40
  • Podcast 131: Czy dobry beha zawsze ma ogon?
    Czy dobry behawiorysta zawsze ma ogon?Oczywiście że nie. Ale częściej ma, niż nie ma.  I o tym właśnie porozmawiamy w dzisiejszym odcinku. Wyjątkowo nie będę Wam streszczać dzisiejszego podcastu, bo liczę, że pytanie tytułowe nieco Was zaintryguje :) Przyjemnego słuchania. 
    --------  
    59:36

Więcej podcastów

O DoggyBoom Wychowanie i trening psów

Nazywam się Irina Kuźmina. Pomagam ludziom wychować szczęśliwe i zrównoważone psy za pomocą metod, opartych na psychologii i naturalnych potrzebach tych zwierząt. Podcasty DoggyBoom to rozmowy o szeroko pojętej "psiej" tematyce. Rozwiązywanie problemów behawioralnych u psów, techniki i pomysły treningowe, fakty i mity kynologiczne, a także zwykłe historii z życia "psiarzy" - oto pokrótce tematyka moich podcastów.Zajrzyj na Patronite i zobacz, jak możesz wesprzeć twórcę Podcastu
Strona internetowa podcastu

Słuchaj DoggyBoom Wychowanie i trening psów, Naturalnie z WWF i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.15.0 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 4/15/2025 - 12:18:05 PM