Powered by RND
Słuchaj Filozofia tak bardzo w aplikacji
Słuchaj Filozofia tak bardzo w aplikacji
(4 676)(250 137)
Zapisz stacje
Budzik
Sleep timer

Filozofia tak bardzo

Podcast Filozofia tak bardzo
Filozofia tak bardzo
Rozmowy o filozofii i filozofów z wykładowcami, doktorantami, studentami, pasjonatami i w gronie własnym. Wersja audio materiałów wideo na YT.

Dostępne odcinki

5 z 135
  • Immanuel Kant, Hannah Arendt: polityczna władza sądzenia - dr Alicja Pietras
    Władza sądzenia, która jest przedmiotem rozważań trzeciej krytyki Kanta jest jednym z kluczowych, a jednocześnie najmniej zbadanych elementów jego filozofii. Jeszcze większe znaczenie przypisuje jej Hannah Arendt, która książce „Życie umysłu” uznaje ją za fundamentalną – obok myślenia i woli – władzę ludzkiego umysłu. Ale czym właściwie jest sądzenie? Kiedy twierdzimy, że coś jest piękne albo brzydkie, dobre albo złe, na jakiej podstawie formułujemy nasze sądy? Władza sądzenia jest dostępna każdemu człowiekowi, który myśli, ocenia, krytykuje i działa. Chcemy zastanowić się nad tym, czym jest władza sądzenia, w jaki sposób dochodzimy do wydawania różnego rodzaju sądów, jaka jest relacja między władzą sądzenia a innymi władzami umysłu: intelektem i wolą, ale także wyobraźnią. I jaki to wszystko ma związek z polityką, wspólnotą wolnych obywateli, pluralizmem i mową. Spróbujemy – w nawiązaniu do Kanta i Arendt - nakreślić zarys koncepcji politycznej władzy sądzenia. Stream prowadzą: dr Alicja Pietras i Pylyp (Filip) Bilyi. Wszystkie poprzednie nagrania o Kancie. Nagranie dofinansowane ze środków budżetu na rzecz popularyzacji działalności Uniwersytetu Śląskiego program "Popularyzacja nauki". Program stanowi istotny element działań strategicznych realizowanych w ramach zadań Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
    --------  
    1:38:32
  • Jak nie czytać książek i wyjść na tym dobrze?
    Wychodząc od książki francuskiego literaturoznawcy Pierre'a Bayarda zastanowimy się, czy, jak i dlaczego nie czytać - a mimo to wynosić z tego więcej, niż gdybyśmy je czytali i chcieli o nich dyskutować. Rozmawiają: Michał Idasiak i Filip (Pylyp) Bilyi. Wesprzyj FTB na patronite i pomóż nam kontynuować. Źródła: Pierre Bayard: Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało? Jean-Claude Carrière, Umberto Eco: Nie myśl, że książki znikną Mortimer Adler: How to Read a Book: The Classic Guide to Intelligent Reading Roland Barthes: Śmierć autora Roland Barthes: Od dzieła do tekstu Michel Foucault: Kim jest autor?
    --------  
    1:32:16
  • Daniel Dennett: biografia, filozofia, umysł - dr Witold Marzęda
    Zmarły w kwietniu tego roku Daniel Dennett to jeden z najczęściej czytanych i dyskutowanych amerykańskich filozofów XXI wieku. Żeglarz, rzeźbiarz, pianista jazzowy, złota rączka, Belzebub (jak określiła go w 2017 małopolska kurator oświaty Barbara Nowak przed jego planowanym wykładem w Polsce); kognitywista, jeden z czterech jeźdźców "Nowego ateizmu", być może największy ze wszystkich orędownik Darwina... wymieniać możnaby długo. Zamiast tego zapraszamy do wysłuchania i wzięcia udziału w streamie, w którym powiemy i o jego postaci, i o jego filozofii. Udział wezmą: dr Witold Marzęda, Pylyp Bilyi i Michał Idasiak. Dr Witold Marzęda – adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zainteresowania badawcze: filozofia umysłu, kognitywistyka, filozofia języka i fenomenologia. Autor pracy doktorskiej „Próba ugruntowania ogólnej teorii znaczenia w fenomenologii Husserla”. Dziękujemy Wydawnictwu Copernicus Center Press za podarowanie książek.
    --------  
    1:31:54
  • Neorealizm K. Waltza: Człowiek, państwo, wojna – dr Norbert Slenzok
    Zagłębiamy się w jedną z najważniejszych książek dotyczących współczesnej myśli politycznej – „Człowiek, państwo, wojna” autorstwa Kennetha Waltza. Naszym głównym gościem jest dr Norbert Slenzok, a spotkanie prowadzą mgr Pylyp Bilyi i mgr Dawid Szombierski. W trakcie streamu pochylamy się nad dziełem Waltza, poszukując odpowiedzi na pytanie: skąd bierze się wojna? Pytania kluczowe: czy realizm strukturalny można wcielić w życie? Dlaczego dochodzi do wojen – czy wojna tkwi w ludzkiej naturze, czy jest wynikiem działań państw i ideologii? A może wojna wynika z braku równowagi sił w stosunkach międzynarodowych? Nasz poprzedni stream o problemach geopolityki z dr. Norbertem Slenzokiem: https://www.youtube.com/live/nPIRvHsLncg Dr Norbert Slenzok – filozof i politolog, adiunkt w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zajmuje się filozofią polityki, filozofią nauk społecznych, teorią stosunków międzynarodowych oraz nacjonalizmem i etnicznością. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych publikowanych w Polsce i zagranicą, m.in. "Is the Austrian School Value-Free? On the Dependence of Austrian Economics on Political Philosophy” (“Quarterly Journal of Austrian Economics” 2024, współautor: Łukasz Dominiak), "The Libertarian Argumentation Ethics, the Transcendental Pragmatics of Language, and the Conflict-Freedom Principle" („Analiza i Egzystencja, 2022), oraz "Libertarianism, Property Rights, and the COVID-19 Pandemic Policies" („The Journal of Libertarian Studies”, 2021). Ukazała się jego książka “Filozofia polityczna Hansa-Hermanna Hoppego. Studium krytyczne” http://katalog.ow.uz.zgora.pl/produkt/filozofia-polityczna-hansa-hermanna-hoppego-studium-krytyczne/, a w drugiej połowie 2024 roku ukaże się artykuł “Geopolityka jako merkantylistyczna doktryna międzynarodowej ekonomii politycznej w myśli Jacka Bartosiaka. Krytyka” (“Athenaeum" 2024, współautor: Przemysław Rapka). Summer Research Fellow w The Ludwig von Mises Institute w Auburn, Alabama (2019). Stały współpracownik Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa. Mgr Dawid Szombierski – doktorant w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego. Zainteresowania: epistemologia, metafizyka i filozofia nauki. Kanał Dawida: https://www.youtube.com/@DawidSzombierski Mgr Pylyp Bilyi - doktorant w szkole doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zainteresowania: filozofia, socjologia, literatura rosyjska, fotografia. Nasze strony: Patronite: https://patronite.pl/filozofiatakbardzo Facebook: https://www.fb.com/FilozofiaTB
    --------  
    2:29:23
  • Skąd zło? Hannah Arendt vs Bogusław Wolniewicz
    Zapraszamy do wysłuchania streamu, moderowanego przez Michała Idasiaka, w którym Pylyp Bilyi i Patryk Kossowski dyskutują o tym, które z dwóch podejść do zrozumienia zła jest bardziej przekonujące: stanowisko Hannah Arendt czy Bogusława Wolniewicza. Arendt w „Korzeniach totalitaryzmu” opisuje radykalne zło jako dehumanizację ludzi przez systemy totalitarne, gdzie jednostki stają się zbędne, pozbawione spontaniczności i wolności. W „Eichmann w Jerozolimie” Arendt przedstawia koncepcję banalności zła, twierdząc, że Adolf Eichmann, nazistowski funkcjonariusz, popełniał zbrodnie z czystej bezmyślności i konformizmu, a nie z demonicznych pobudek. Zło według Arendt może wynikać z rutynowego wypełniania obowiązków bez głębszej refleksji nad moralnymi konsekwencjami. Z kolei Bogusław Wolniewicz opiera się na filozoficznym manicheizmie, który zakłada, że dobro i zło to substancjalne, niezależne siły działające w świecie. Manicheizm widzi zło i dobro jako byty swoiste, będące same swoim źródłem i nie wynikające z niczego poza nimi. Wolniewicz sprzeciwia się interpretacjom zła jako błędu rozumu, błędów społecznych instytucji czy choroby, które można leczyć. Jego stanowisko zakłada, że zło i dobro manifestują się poprzez ludzkie zachowania, działając w świecie podobnie jak siły fizyczne, choć nie bezpośrednio. Zapraszamy do dyskusji na ten fascynujący temat i próby ustalenia, które z tych podejść jest bardziej przekonujące! Patryk Kossowski – pasjonat filozofii racjonalnej i pesymistycznej w duchu klasycznej dualistycznej metafizyki. Uważa się za duchowego ucznia takich filozofów jak Bogusław Wolniewicz, Henryk Elzenberg i Stanisław Lem. W swojej działalności propaguje idee swoich mistrzów, dodając również własne refleksje. Moderacja i organizacja: Michał Idasiak, Pylyp Bilyi Nasze strony: Patronite: https://patronite.pl/filozofiatakbardzo/ Twitch: https://www.twitch.tv/filozofiatakbardzo Facebook: https://www.fb.com/FilozofiaTB Instagram: https://www.instagram.com/filozofia_tak_bardzo/
    --------  
    2:16:31

Więcej Społeczeństwo i Kultura podcastów

O Filozofia tak bardzo

Rozmowy o filozofii i filozofów z wykładowcami, doktorantami, studentami, pasjonatami i w gronie własnym. Wersja audio materiałów wideo na YT.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Filozofia tak bardzo, Mellina i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.1.0 | © 2007-2024 radio.de GmbH
Generated: 12/19/2024 - 12:25:33 AM