Powered by RND
Słuchaj Filozofia tak bardzo w aplikacji
Słuchaj Filozofia tak bardzo w aplikacji
(4 676)(250 137)
Zapisz stacje
Budzik
Sleep timer

Filozofia tak bardzo

Podcast Filozofia tak bardzo
Filozofia tak bardzo
Rozmowy o filozofii i filozofów z wykładowcami, doktorantami, studentami, pasjonatami i w gronie własnym. Wersja audio materiałów wideo na YT.

Dostępne odcinki

5 z 136
  • Działanie: wstęp do ontologii społecznej - dr Alicja Pietras
    Kolejny stream/nagranie z serii Wstęp do ontologii społecznej z dr Alicją Pietras w ramach serii poświęconej podstawowym kategoriom ontologii społecznej. Tym razem przyjrzeliśmy się pojęciu działania, pokazując, jak zbiegają się w nim wszystkie wcześniej analizowane kategorie: jaźń, wola, wartości oraz sens. Nagranie zostało dofinansowane ze środków budżetowych na rzecz popularyzacji działalności Instytutu Filozofii Uniwersytetu Śląskiego. Zapraszamy do podjęcia studiów z filozofii, doradztwa filozoficznego oraz kognitywistyki. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą: https://us.edu.pl/wydzial/wh/kierunki-studiow/
    --------  
    1:14:03
  • Kant - interpretacje. Nicolai Hartmann: poznanie, ontologia, kategorie - dr Alicja Pietras
    Według klasyfikacji wprowadzonej do historii filozofii przez Nicolaia Hartmanna filozofia Kanta jest jednym z przykładów myślenia problemowego a nie systemowego. Oznacza to, że jego dzieła dotykają wielu odwiecznych problemów filozoficznych, ale ich całość nie składa się wcale w jedną spójną całość. Kant nie stworzył spójnego systemu filozoficznego, ale właśnie dlatego jego myśl od ponad dwustu lat jest wciąż nieodmiennie inspiracją do tworzenia nowych jej interpretacji. Jak niezwykle trafnie ujęła to swego czasu Janina Kiersnowska-Suchorzewska, scheda po Kancie „dostawszy się jego licznym spadkobiercom — została ponownie rozdrobniona: każdy otrzymał, a właściwie wziął sobie cząstkę — i traktuje pars pro toto.” Na obecnym streamie przyjrzymy się pierwszej z licznych interpretacji Królewieckiego mistrza: interpretacji dokonanej przez Nicolaia Hartmanna. Odniesiemy się do takich pojęć jak zjawisko i rzecz sama w sobie. Omówimy pojęcie przedstawienia, prawdy i relatywizmu. Zastanowimy się, dlaczego – zgodnie z tezą Hartmanna – dopiero przyjęcie szerszej perspektywy ontologicznej i antropologicznej pozwala uchwycić właściwą istotę poznania, a także jaka jest relacja pomiędzy teorią poznania a ontologią bytu duchowego. Stream poprowadzą: dr Alicja Pietras i Pylyp (Filip) Bilyi. Nagranie dofinansowane ze środków budżetu na rzecz popularyzacji działalności Uniwersytetu Śląskiego program "Popularyzacja nauki". Program stanowi istotny element działań strategicznych realizowanych w ramach zadań Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
    --------  
    1:59:24
  • Immanuel Kant, Hannah Arendt: polityczna władza sądzenia - dr Alicja Pietras
    Władza sądzenia, która jest przedmiotem rozważań trzeciej krytyki Kanta jest jednym z kluczowych, a jednocześnie najmniej zbadanych elementów jego filozofii. Jeszcze większe znaczenie przypisuje jej Hannah Arendt, która książce „Życie umysłu” uznaje ją za fundamentalną – obok myślenia i woli – władzę ludzkiego umysłu. Ale czym właściwie jest sądzenie? Kiedy twierdzimy, że coś jest piękne albo brzydkie, dobre albo złe, na jakiej podstawie formułujemy nasze sądy? Władza sądzenia jest dostępna każdemu człowiekowi, który myśli, ocenia, krytykuje i działa. Chcemy zastanowić się nad tym, czym jest władza sądzenia, w jaki sposób dochodzimy do wydawania różnego rodzaju sądów, jaka jest relacja między władzą sądzenia a innymi władzami umysłu: intelektem i wolą, ale także wyobraźnią. I jaki to wszystko ma związek z polityką, wspólnotą wolnych obywateli, pluralizmem i mową. Spróbujemy – w nawiązaniu do Kanta i Arendt - nakreślić zarys koncepcji politycznej władzy sądzenia. Stream prowadzą: dr Alicja Pietras i Pylyp (Filip) Bilyi. Wszystkie poprzednie nagrania o Kancie. Nagranie dofinansowane ze środków budżetu na rzecz popularyzacji działalności Uniwersytetu Śląskiego program "Popularyzacja nauki". Program stanowi istotny element działań strategicznych realizowanych w ramach zadań Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
    --------  
    1:38:32
  • Jak nie czytać książek i wyjść na tym dobrze?
    Wychodząc od książki francuskiego literaturoznawcy Pierre'a Bayarda zastanowimy się, czy, jak i dlaczego nie czytać - a mimo to wynosić z tego więcej, niż gdybyśmy je czytali i chcieli o nich dyskutować. Rozmawiają: Michał Idasiak i Filip (Pylyp) Bilyi. Wesprzyj FTB na patronite i pomóż nam kontynuować. Źródła: Pierre Bayard: Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało? Jean-Claude Carrière, Umberto Eco: Nie myśl, że książki znikną Mortimer Adler: How to Read a Book: The Classic Guide to Intelligent Reading Roland Barthes: Śmierć autora Roland Barthes: Od dzieła do tekstu Michel Foucault: Kim jest autor?
    --------  
    1:32:16
  • Daniel Dennett: biografia, filozofia, umysł - dr Witold Marzęda
    Zmarły w kwietniu tego roku Daniel Dennett to jeden z najczęściej czytanych i dyskutowanych amerykańskich filozofów XXI wieku. Żeglarz, rzeźbiarz, pianista jazzowy, złota rączka, Belzebub (jak określiła go w 2017 małopolska kurator oświaty Barbara Nowak przed jego planowanym wykładem w Polsce); kognitywista, jeden z czterech jeźdźców "Nowego ateizmu", być może największy ze wszystkich orędownik Darwina... wymieniać możnaby długo. Zamiast tego zapraszamy do wysłuchania i wzięcia udziału w streamie, w którym powiemy i o jego postaci, i o jego filozofii. Udział wezmą: dr Witold Marzęda, Pylyp Bilyi i Michał Idasiak. Dr Witold Marzęda – adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zainteresowania badawcze: filozofia umysłu, kognitywistyka, filozofia języka i fenomenologia. Autor pracy doktorskiej „Próba ugruntowania ogólnej teorii znaczenia w fenomenologii Husserla”. Dziękujemy Wydawnictwu Copernicus Center Press za podarowanie książek.
    --------  
    1:31:54

Więcej Społeczeństwo i Kultura podcastów

O Filozofia tak bardzo

Rozmowy o filozofii i filozofów z wykładowcami, doktorantami, studentami, pasjonatami i w gronie własnym. Wersja audio materiałów wideo na YT.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Filozofia tak bardzo, Podcastex - podcast o latach 90. i 00. i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.2.0 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 1/18/2025 - 3:59:24 AM