Civitas on Air to podcasty o tematyce społecznej przygotowywane przez badaczy i badaczki z Collegium Civitas we współpracy ze studenckim Radiem PałaCC. Wierzymy...
Rower w wielkim mieście. O czym marzą rowerzyści w Warszawie? | Społeczny klimat #2
W drugim odcinku serii „Społeczny klimat” rozmawiamy o wyzwaniach, z którymi mierzą się rowerzyści w Warszawie. Na pierwszy rzut oka stolica wydaje się przyjazna dla miłośników dwóch kółek – oferuje im ścieżki do bezpiecznej jazdy, system wypożyczania rowerów miejskich czy ogólnodostępne stacje do naprawy rowerów. Czy jednak rzeczywistość w praktyce jest tak różowa?
Studenci naszej uczelni pod opieką dr Katarzyny Iwińskiej przeprowadzili badanie ankietowe wśród studentów i pracowników Collegium Civitas, uczelni zlokalizowanej w samym sercu Warszawy, w Pałacu Kultury i Nauki. O tym, dlaczego tak ważny jest zrównoważony transport miejski oraz z jakimi przeszkodami mierzą się rowerzyści w stolicy opowiadają dr Katarzyna Iwińska z Instytutu Socjologii Collegium Civitas oraz Michał Łukasik, student socjologii na naszej uczelni. Zapraszamy do wysłuchania!
Projekt „Podcasty i filmy popularyzujące nauki socjologiczne – rozwój kanału Civitas on Air” został dofinansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki”.
W nowej serii podcastów „Społeczny klimat” rozmawiamy o tym, jak my – jako społeczeństwo i każdy z nas osobno – możemy budować lepsze jutro. Znajdziecie tu omówienie wyników badań społecznych, które prowadzone są na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju. Gośćmi odcinka są dr Katarzyna Iwińska z Collegium Civitas i prof. Grzegorz Mikusiński z Swedish University of Agricultural Sciences (SLU), którzy opowiedzieli o swoich badaniach nad prośrodowskowymi zachowaniami i postawami mieszkańców pięciu europejskich państw oraz znaczeniem ich więzi z przyrodą (ang. nature connectedness). Rozmowę prowadzi red. Karolina Opolska.
Jak badania socjologiczne przydają się specjalistom od ochrony środowiska? Dlaczego człowiek potrzebuje kontaktu z naturą i czym grozi jego deficyt? Czym są wartości biosferyczne? Czy troska o środowisko naturalne ma płeć? Tego dowiecie z się z pierwszego odcinka podcastu „Społeczny klimat”. Zapraszamy do słuchania!
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj!
Grzegorz Mikusiński, Marine Elbakidze, Ewa H. Orlikowska, Ioanna G. Skaltsa, Michał Żmihorski, Katarzyna Iwińska (2023), „Elucidating human–nature connectedness in three EU countries: A pro-environmental behaviour perspective” [w:] People and Nature, vol. 5, iss. 5, doi: 10.1002/pan3.10523.
Projekt „Podcasty i filmy popularyzujące nauki socjologiczne – rozwój kanału Civitas on Air” został dofinansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki”.
--------
28:43
Między kodeksem a mikrofonem – o łączeniu prawa i muzyki | Prawo na najwyższym poziomie #4
W czwartym odcinku podcastu „Prawo na najwyższym poziomie" Grzegorz Wiaderek rozmawia z Adamem Zielińskim, „Łoną” – prawnikiem i raperem, który wspomina swoje studia prawnicze i opowiada o łączeniu pracy prawnika z tworzeniem muzyki.
Dowiedz się, czy rap może być sposobem na naukę prawa i jak prawnicy mogą realizować swoje obywatelskie powinności.
--------
29:43
Co każdy prawnik powinien umieć, ale nie zawsze o tym wie! | Prawo na najwyższym poziomie #3
W trzecim odcinku serii "Prawo na najwyższym poziomie" zastanawiamy się nad tym, jakie umiejętności są kluczowe dla każdego prawnika, ale często umykają w tradycyjnym modelu kształcenia prawniczego. Poruszone zostaną zagadnienia dotyczące praktycznych aspektów pracy prawnika, które mogą mieć ogromne znaczenie w codziennej działalności zawodowej.
--------
47:29
Studia prawnicze i edukacja prawna | Prawo na najwyższym poziomie #2
Czy studia prawnicze to coś więcej niż tylko przygotowanie do wykonywania zawodu? Jaką rolę społeczną pełnią prawnicy w dzisiejszym świecie i jakie zmiany zaszły w edukacji prawniczej na przestrzeni lat? Jak powinna wyglądać edukacja prawnicza w XXI wieku? Co zmieniło się w podejściu do kształcenia prawników w ostatnich latach? Jak można mierzyć efektywność programów edukacyjnych? W drugim odcinku podcastu „Prawo na najwyższym poziomie” Grzegorz Wiaderek (INPRIS, Collegium Civitas) rozmawia z Sylwią Gregorczyk-Abram (adwokatką, działającą w Fundacji Wolne Sądy) o tym, jak prawnicy mogą wpływać na społeczeństwo, jak powinna wyglądać nowoczesna edukacja prawnicza i jakie wyzwania stawia przed nimi cyfrowy świat.
Civitas on Air to podcasty o tematyce społecznej przygotowywane przez badaczy i badaczki z Collegium Civitas we współpracy ze studenckim Radiem PałaCC. Wierzymy, że badania naukowe mogą być ciekawe nie tylko dla naukowców, a popularyzacja wiedzy jest równie ważna, co jej zdobywanie.