Redaktor naczelna wydawnictwa OsnoVa Maria Fredro-Smoleńska rozmawia z gośćmi o najnowszych tytułach, zagląda za kulisy świata literatury i przygląda się zawodo...
W tym odcinku podcastu „Słowo za słowo” rozmawiam z Andą Rottenberg o jej dzienniku z lat 2019-2022 zatytułowanym „Schyłek”, który miałam przyjemność redagować, a ukazał się w wydawnictwie Osnova. To ważna książka z codziennymi zapiskami o zmaganiu się ze starością, z udrękami ciała, które nie nadąża za głową. Niektóre zapiski są rodzajem pożegnań z bliskimi osobami, którzy odeszli w tym pandemicznym czasie. Inne to refleksje o tym, co ważne, i o tym, co nudne. Ale to również wciągająca opowieść o spotkaniach z ludźmi, bez których autorka nie umiałaby żyć. Podcastu „Słowo za słowo” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
34:10
Artur Domosławski o Ameryce Łacińskiej
Z reporterem Arturem Domosławskim rozmawiam o jego najnowszym reportażu „Rewolucja nie ma końca. Podróże w krainie buntu i nadziei” (Wydawnictwo Literackie), jednej z najważniejszych książek, które ukazały się w mijającym roku. Pytam o nadzieję i jej znaczenie w kontekście zmian zachodzących w Ameryce Łacińskiej w ciągu ostatnich dekad, o maczystowskich przywódców i o wybitne przywódczynie, o siłę i determinację tamtejszych kobiet. Podcastu „Słowo za słowo” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube. Zdjęcie okładki odcinku: Albert Zawada
--------
42:00
Magdalena Grzebałkowska o Marii Konopnickiej
Reporterka Magdalena Grzebałkowska napisała fantastyczną biografię Marii Konopnickiej, kobiety wielu talentów, zdeterminowanej, odważnej, matki sześciorga dzieci, której wieloletnią partnerką życiową była Maria Dulębianka. Autorka nie tylko doskonale pisze nową opowieść o „narodowej bohaterce”, ale też doskonale o niej opowiada. Z Grzebałkowską o książce „Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej” Maria Fredro-Smoleńska rozmawia w nowym odcinku podcastu „Słowo za słowo”.Podcastu „Słowo za słowo” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
50:49
Filip Niedenthal o książce „Obierz mi lotos”
Tym razem rozmawiam z wydawcą, a nie z autorem czy autorką. Moim gościem jest Filip Niedenthal, założyciel wydawnictwa 77Press (były redaktor naczelny „Vogue Polska”), który parę miesięcy temu wydał wspaniałą książkę australijskiej pisarki Charmian Clift zatytułowaną „Obierz mi lotos”, w przekładzie Anny Gralak. To autofikcyjna opowieść rozgrywająca się w 1956 roku, o przeprowadzce autorki z mężem, George’em Johnstonem, również pisarzem, i dziećmi na grecką wyspę Hydra. Clift szukała swojej ziemi obiecanej. O tym, czy ją tam odnalazła i z jakimi wyzwaniami się mierzyła, pytam mojego rozmówcę. Od razu uprzedzam, gdy raz wejdzie się w świat Charmian Clift, to trudno z niego wyjść, tak wciąga.Podcastu „Słowo za słowo” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
40:11
Justyna Sobolewska o Jadwidze Stańczakowej
W tym odcinku podcastu „Słowo za słowo” rozmawiam z Justyną Sobolewską, która w swojej nowej książce kreśli czuły portret Jadwigi Stańczakowej – poetki, prozaiczki, dziennikarki, redaktorki, babci, matki, córki, żony, przyjaciółki. Niemal 30 lat po swojej śmierci Stańczakowa wychodzi z cienia Mirona Białoszewskiego. Odkąd Sobolewska pamięta, życie jej babci toczyło się wokół niego – była jego powierniczką, sekretarką, wielbicielką, kupowała mu bieliznę, załatwiała sprawy urzędowe, nagrywała jego wiersze, ich wspólny „Dziennik we dwoje”. Ale przecież była także kobietą odrębną, samotną, cierpiącą na depresję, kochającą i nigdy niepogodzoną z utratą wzroku.Podcastu „Słowo za słowo” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
Redaktor naczelna wydawnictwa OsnoVa Maria Fredro-Smoleńska rozmawia z gośćmi o najnowszych tytułach, zagląda za kulisy świata literatury i przygląda się zawodowi tłumacza. Jakie pozycje najlepiej się sprzedają? Czy potrzebujemy jeszcze literatury pięknej?