Personalizm - Odpowiedź na Kryzys Człowieczeństwa. Ks. Bogumił Gacka [Podcast RoA #92]
W tym odcinku podcastu "Rozmowy o apologetyce" naszym gościem jest ks. prof. Bogumił Gacka, który wprowadza nas w świat personalizmu – filozofii stawiającej osobę ludzką w centrum refleksji. Czym dokładnie jest personalizm i jak odnosi się do teologii, filozofii, nauki czy życia społecznego? Rozmawiamy o tym, dlaczego mówienie o "osobie" sięga głębiej niż samo pojęcie "człowieka" i jak personalizm odpowiada na współczesne wyzwania, takie jak dehumanizacja czy kryzys praw człowieka.
Zastanawiamy się, co odróżnia człowieka od zwierząt, i dlaczego personalizm podkreśla unikalną godność osoby, zdolnej do relacji, miłości i przekraczania własnych ograniczeń. Poruszamy również temat konsekwencji personalizmu w życiu codziennym: jak wpływa na postrzeganie ludzkiej wolności, odpowiedzialności i społecznej solidarności.
Ks. prof. dr hab. Bogumił Gacka jest członkiem Zgromadzenia Księży Marianów, wykładowcą UKSW, kierownikiem pierwszej na świecie katedry personalizmu chrześcijańskiego oraz autorem książki "Personalizm w teologii" https://wydawnictwo.uksw.edu.pl/ksiegarnia/1218-personalizm-w-teologii.html
________________________________________________________________________
Odwiedź nas:
🌐 Czytelnia i księgarnia apologetyczna: https://contragentiles.pl/
👍 Facebook: https://www.facebook.com/gentilescontra/
📷 Instagram: https://www.instagram.com/contra_gentiles/
✖️ X: https://x.com/GentilesContra
________________________________________________________________________
"Rozmowy o apologetyce" - słuchaj i oglądaj na:
📺 YouTube: youtube.com/c/Prodoteo
👍 Facebook: https://www.facebook.com/gentilescontra/videos/
🟢 Spotify: https://tiny.pl/98rl3
🎙️ SoundCloud: https://soundcloud.com/fundacjaprodoteo
🍎 Apple Podcast: https://tiny.pl/98r4q
W “Rozmowach o apologetyce” skupiamy się na obronie prawd i wartości chrześcijańskich. Wyjaśniamy prostym językiem, dlaczego wiara chrześcijańska jest aktualna, a życie według jej wartości jest wciąż możliwe w XXI w. Wraz z zaproszonymi gośćmi, specjalistami z obszaru teologii i dziedzin pokrewnych, publicystami i autorami, zastanawiamy się nad racjonalnością wyznania wiary, relacją między religią i nauką oraz miejscem Boga w świecie zdominowanym przez podejście naukowe. Prezentujemy argumenty, dzięki którym słuchaczom łatwiej będzie przekonywać inne osoby, że warto wierzyć Jezusowi, Biblii i Kościołowi. Podcast prowadzi Małgorzata Madej.