Nowy odcinek, nowy prowadzący! Od teraz nasze rozmowy prowadzi Wojciech Szot, autor bloga Zdaniem Szota. A co w tym odcinku? Magdalena Grzebałkowska przez kilka lat śledziła Marię Konopnicką. Czytała jej listy, wiersze, książki, podróżowała jej śladami, a nawet założyła gorset i... okazało się, że nie było aż tak strasznie. O "Dezorientacjach", biografii Marii Konopnickiej rozmawiają Wojciech Szot i Magdalena Grzebałkowska.
--------
37:10
odc. 34 - Bartosz Żurawiecki
Primadonna, diwa, polski Liberace, opera queen, bożyszcze emerytek, ludowy impresario, telewizyjna osobowość i książę estrady. Egzaltowany, narcystyczny i snobistyczny. Umiał czarować widzów i słuchaczy, zabierając ich do wymyślonego przez siebie świata, w którym prowadził wymyślone przez siebie życie. Prawdziwego nie mógł, bo panicznie się bał, dlatego nigdy nie wyszedł z szafy. Wyciągnął go z niej w końcu Bartosz Żurawiecki, autor „Primadonny. Biografii Bogusława Kaczyńskiego” (Wydawnictwo Agora), z którym w nowym odcinku naszego podcastu rozmawia Mike Urbaniak.
--------
36:56
odc. 33 - Krzysztof Tomasik
Kończący się za chwilę rok 2023 był kolejnym obfitującym w polską literaturę LGBT+, której poświęcone są Podcasty Stonewall. Czy któraś z tych książek jest szczególnie ważna? Jakie lektury trzeba koniecznie nadrobić? Która nada się świetnie nie tylko na świąteczny prezent? O to i parę innych spraw Mike Urbaniak pyta Krzysztofa Tomasika, autora książek, biografistę, publicystę i redaktora od lat zajmującego się tematyką LGBT+.
--------
38:12
odc. 32 - Dariusz Adamowski
Podlasie w kontekście LGBT+ ma wizerunek krainy ciemności – miejsca niezwykle nieprzyjaznego queerowej inności, choć paradoksalnie promującego się jako region wielokulturowy i otwarty. Ale i tam oczywiście żyją o tworzą osoby LGBT+. Jedną z nich jest Dariusz Adamowski, autor dziejącej się na podlaskiej wsi gejowskiej powieści "Skrawki" (Wydawnictwo Novae Res), gość Mike'a Urbaniaka w tym Podcaście Stonewall.
--------
42:07
odc. 31 - Witold Mrozek
„Ja tu jestem dla przyjemności, nie dla prawdy” – mówi Władzio, bohater dramatu „Teo”, jednego z pięciu składających się na queerową antologię „Teo. Dramaty” Pawła Soszyńskiego (Wydawnictwo Krytyki Politycznej). Opracowali ją po przedwczesnej śmierci autora Joanna Ostrowska i Witold Mrozek. „Każdy tekst Pawła Soszyńskiego był queerowy” – mówi Witold Mrozek, dziennikarz i krytyk teatralny „Gazety Wyborczej”, gość Mike’a Urbaniaka w tym Podcaście Stonewall. Zapraszamy do słuchania!