Czy wiecie, jaka część mózgu umożliwia nam tworzenie sztuki albo czego antropolodzy dowiadują się o ludziach, badając ich sztukę? Dlaczego Platon nie był jej fanem i czemu nikt nie zna prekursorki abstrakcji, Hilmy af Klint?
W tym odcinku dostaniecie odpowiedzi na te pytania i wiele więcej!
Do wysłuchania naszej baaardzo refleksyjnej dyskusji zapraszają Klaudia Sobolewska i Krystyna Szpunt
--------
51:21
#med: transplantacje, czyli "don't take your organs to heaven" | Mateusz Rakowski, USK
26 października obchodziliśmy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji, z tej okazji porozmawialiśmy z Mateuszem Rakowskim koordynatorem ds. transplantacji USK we Wrocławiu.
Kto może zostać dawcą narządu? W jaki sposób jeden dawca może uratować aż siedem żyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dzisiejszej rozmowie.
Usłyszycie o scenach rodem z filmu sensacyjnego, w którym każda minuta jest na wagę złota, dowiecie się, jak wiele osób zaangażowanych jest w akcję uratowania czyjegoś życia, a także jak wygląda życie z „nowym” narządem z perspektywy biorców.
Pamiętajcie: "Don't take your organs to heaven, heaven knows we need them here."
Na rozmowę zaprasza Karolina Kowalska
--------
44:23
#Dolnośląski Festiwal Nauki 2024 - relacja z Miasteczka Naukowego
Zapraszamy na relację z Miasteczka Naukowego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2024, które mimo przeciwności losu i przeszkód atmosferycznych, zainaugurowało 27. edycję największego święta nauki
w Polsce.
Organizatorzy, jak zwykle, zadbali o ogrom wrażeń, zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych uczestników
festiwalu. Nasz synapsowy kwartet – Kasia Latacz, Mateusz Mandziuk, Natalia Błaszczyk i Marta Andrysiak - przeprowadzi Was przez ekscytujące smaczki
naukowe.
Dowiecie się m.in. co kryją w sobie niepozorne skały i zakątki parków krajobrazowych na Dolnym Śląsku; jak przestać bać się chemii i podjąć próbę przyjaźni z muzykoterapią; jak prezentuje się mikrobiom przestrzeni
publicznej i dlaczego hoduje się rośliny transgeniczne; czego możemy nauczyć się od judo i wrocławskich naukowców dostępnych na wyciągnięcie Waszych rąk w
czasie DFNu.
Naukowa pigułka mocy przed Wami!
Będzie angażująco i na luzie, jak zawsze na 91.6 FM.
Bo to najlepszy naukowy program wrocławskiego
eteru 😉
--------
39:18
#cyber: Cyberprzestępczość dzisiaj | Leszek Kilmowicz
Rzucamy trochę światła na mroczny świat cyberprzestępczości i przyglądamy się pracy specjalistów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa
- Co jest najtrudniejsze w pracy na tym obszarze?
- Jak właściwie sprofilować hackera?
- Na które (mniej oczywiste) cyberzagrożenia jesteśmy narażeni na co dzień?
- W jaki sposób poruszać się po cyfrowym świecie, siedząc zarówno w biurowym fotelu, jak i na domowej kanapie?
Naszym przewodnikiem po zaułkach wirtualnej rzeczywistości jest Leszek Kilmowicz - emerytowany oficer Polskiej Policji i kierownik Zespołu Bezpieczeństwa Informacji WCSS PWr.
Nie brakuje też wydarzeń z akademickiego podwórka, bo zajmujemy się tematem kongresu #CyberTrust2024 organizowanym przez Politechnikę Wrocławską już 7 października.
Zaprasza Kasia Latacz
--------
17:43
#biology: zmiana standardów w terapii weterynaryjnej | Paweł Wielgus, Bioceltix
Tworzyć leki to jedno. Tworzyć innowacyjne leki biologiczne to drugie. Ale tworzyć innowacyjne leki biologiczne w oparciu o komórki macierzyste i to jeszcze z troską o choroby występujące u zwierząt towarzyszących to zupełnie inna bajka.
Po tej naukowej "bajce" prowadzi nas w tym odcinku Paweł Wielgus z Bioceltix, który ujawnia nie tylko swoją naukowo-biznesową drogę, ale też przeszłość związaną z Politechniką Wrocławską.
W redakcji LUZu gospodarzy zaś Maciej Karcz, zapraszamy!