Czy związek partnerski to rodzina? Czy w porządku jest nie chcieć mieć dzieci? Albo mieć ich więcej? Czy rodzina wielodzietna albo patchworkowa to patologie? Ja...
Jedna z ważniejszych decyzji przed porodem - bankowanie krwi pępowinowej
Wywiad przeprowadzony z Agnieszka Gąsior-Guziak – położną. Pani Agnieszka odpowiada na pytanie dlaczego bankowanie krwi pępowinowej jest jedną z ważniejszych decyzji, którą powinni przemyśleć przyszli rodzice. Mówi także z jakimi rozterkami zmagają się młode mamy przed porodem i jaka jest rola położnej we wspieraniu ciężarnej.
--------
33:38
Efekty zastosowania komórek macierzystych w mózgowym porażeniu dziecięcym
Wywiad przeprowadzony z rodzicami Ady, Beatą Krajewską-Mróz i Jarosławem Mrozem. Dziewczynka cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Pierwszym objawem, który zaniepokoił rodziców był brak chwytu prawą ręką. Dziecko w wieku 2 lat przeszło przeszczep komórek macierzystych z własnej krwi pępowinowej. Po tej terapii stan Ady poprawił się na tyle, że zaczęła samodzielnie chwytać i podnosić przedmioty prawą ręką.
--------
32:38
Zastosowanie komórek macierzystych w chorobach hematoonkologicznych
Wywiad przeprowadzony z prof. hab. med. Wojciechem Młynarskim – kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Profesor wyjaśnia jaki potencjał leczniczy mają komórki macierzyste z krwi pępowinowej w leczeniu młodych pacjentów z chorobami hematoonkologicznymi. Opowiada o standardzie leczenia onkologicznego w naszym kraju, a także o tym jak ważne jest wsparcie rodzica podczas choroby.
--------
39:38
Podnoszenie jakości życia chorych dzieci, dzięki zastosowaniu komórek macierzystych
Wywiad przeprowadzony z Anną Tymińską – mamą Wojtka. Chłopiec choruje na rzadką, nieuleczalną chorobę leukodystrofią globoidalna Krabbego. Po terapii komórkami macierzystymi ze sznura pępowinowego Wojtek zaczął przełykać, stał się mniej spastyczny, a nawet poszedł do przedszkola. Anna Tymińska opowiada jak bardzo zmieniło się jej życie, po usłyszeniu diagnozy u jej syna i z jakimi wyzwaniami mierzą się na co dzień rodzice nieuleczalnie chorych dzieci.
--------
31:26
Hanna Lis: jak bierze się ślub, to nie zakłada się rozwodu
Hanna Lis w ostatnim odcinku cyklu Julii Izmałkowej "Matcha Talks" w Onecie przyznaje, że dom rodzinny dał jej poczucie ciepła i komfortu, bycia razem, bycia blisko. "Nawet jeśli rodzice byli bardzo zapracowani, to wiadomo było, że w weekend musimy spędzić czas wspólnie, przy stole czy zrobić wypad za miasto. Dom, spotkania rodzinne, zakorzenienie to było u nas zawsze najważniejsze. Praca, znajomi, wszystko inne – na drugim miejscu". Czy z takim obrazem domu rodzinnego trudniej było pogodzić się dziennikarce z rozwodem? "Jak bierze się ślub, to nie zakłada się rozwodu" – opowiada. "Cały czas powtarzam, że naprawdę ludzie powinni się zastanowić, zanim wezmą rozwód, kiedy są dzieci. Mam wrażenie, i zabrzmię tu pewnie jak jakaś prababcia, że ludziom dzisiaj przychodzi o wiele łatwiej zrywać więzi, zaczynać od nowa i jeszcze raz od nowa. Oczywiście są okoliczności, kiedy dalsza droga dwojga ludzi jest absolutnie niemożliwa. Wtedy lepiej się rozstać".
Czy związek partnerski to rodzina? Czy w porządku jest nie chcieć mieć dzieci? Albo mieć ich więcej? Czy rodzina wielodzietna albo patchworkowa to patologie? Jakie stereotypy o rodzinie funkcjonują w naszym społeczeństwie? 10 wyjątkowych historii, 10 różnych doświadczeń i różnych perspektyw. 10 szczerych, intymnych rozmów.
"Matcha Talks w Onecie" to podcast o rodzinie. Julia Izmałkowa, badaczka i ekspertka od psychologii kłamstwa, zaprosiła do swojego programu osoby z przestrzeni publicznej, które pokazują rodzinę w bardzo szerokim kontekście, prezentując różne postawy i indywidualne, często bardzo osobiste doświadczenia.