Klimat na Ziemi nieustannie się zmienia. Wraz z ze średnią temperaturą powietrza rośnie temperatura dyskusji o tym, jak zdekarbonizować biznes i kto zapłaci za ...
Przyszłość ubezpieczeń w świetle zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych
Zakłady ubezpieczeń wspierają transformację energetyczną, a jednocześnie zabezpieczają przed skutkami zmian klimatu – w podcaście „Z nową energią o finansach” przekonywał doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń Paweł Sawicki. Jest to swoiste sprzężenie zwrotne, gdyż firmy nieinwestujące w optymalizację pod kątem ekologii mogą z czasem stać się nieubezpieczalne. Na tym, aby takich podmiotów było jak najmniej zależy też bankom. – Nie porzucimy, jako branża, pewnych typów klientów. Postrzegamy to jako fundamentalną zmianę całej gospodarki – podkreślił z kolei Tycjan Bielecki z Santander Bank Polska. Zaznaczył przy tym, że zasadnicze jest wsparcie firm przez branżę ubezpieczeniową. – Bez ubezpieczeń nie ma odpowiedniego zabezpieczenia wszystkich ekspozycji kredytowych – wyjaśnił.
--------
23:24
Greentech - prawdziwe innowacje czy bańka?
Czym jest greentech, czy Europa się go boi i co musi zrobić Polska, by w greentechowym wyścigu wziąć udział - m.in. o tym rozmawiali w podcaście "Z nową energią o finansach" rozmawiali Adam Niewiński z OTB Ventures oraz Tycjan Bielecki z Santander Bank Polska. Eksperci zgodzili się, że mamy potencjał do odnoszenia sukcesów w tym obszarze - świetnych inżynierów i bardzo dobre wydziały kształcące kolejnych. - Czasem brakuje jednak nieco odwagi do podjęcia rozsądnego ryzyka - ocenił Niewiński.
--------
29:00
ElektroMobilność - kiedy się opłaca?
Zmiana w kierunku elektromobilności nie dotyczy samego samochodu, ale całego systemu energetycznego: również wytwarzania i magazynowania energii oraz możliwości ładowania pojazdów - ocenia Bartosz Ziółek z Santander Bank Polska. Ziółek wraz z Jackiem Nowakowskim z IVECO Polska na pytania o elektromobilność odpowiadali w podcaście "Z nową energią o finansach". Analizowali zarówno aspekty systemowe, środowiskowe, jak i ekonomiczne transformacji energetycznej w motoryzacji.
--------
32:55
Termomodernizacja a transformacja energetyczna
Bez termomodernizacji nie ma mowy o transformacji energetycznej – dlatego ten proces, choć czaso- i kosztochłonny jest tak jest tak istotny z punktu widzenia ESG. O tym, czym są „wampiry energetyczne”, o unijnych regulacjach w zakresie emisyjności budynków oraz o metodach termomodernizacji rozmawiali w podcaście „Z nową energią o finansach” Jan Ruszkowski ze Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz Bartosz Toczony z Santander Bank Polska.
--------
39:05
Jak - i po co - liczyć ślad węglowy?
Liczenie śladu węglowego jest skomplikowane, ale nie tylko możliwe, ale też konieczne - a docelowo może być opłacalne. Pozyskanie jakościowych danych może trwać latami, gdyż komponentów, które trzeba przeanalizować jest wiele, często są rozproszone i trudne do precyzyjnego zmierzenia. Dobrym punktem wyjścia może być korzystanie z kalkulatorów śladu węglowego. Takie narzędzie opracował m.in. Santander. Sama analiza jest jednak zaledwie punktem wyjścia. Kluczowe jest przełożenie wiedzy o emisjach na działania - przekonywali w podcaście "Z nową energią o finansach" Łukasz Dobrowolski z Fundacji Climat&Strategy oraz Tycjan Bielecki z Santander Bank Polska.
Klimat na Ziemi nieustannie się zmienia. Wraz z ze średnią temperaturą powietrza rośnie temperatura dyskusji o tym, jak zdekarbonizować biznes i kto zapłaci za transformację energetyczną. Jednak zmiany w tym zakresie niosą ze sobą nie tylko wyzwania, ale też szanse. Na nowe technologie, niższe koszty oraz dostęp do rynków i źródeł finansowania. W serii podcastów "Z nową energią o finansach" dziennikarka Forbes Polska Magdalena Krukowska rozmawia z ekspertami i przedstawicielami Santander Bank Polska o zielonej rewolucji.
Słuchaj Z nową energią o finansach, Inwestomat - oszczędzanie, inwestowanie, wolność finansowa i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl