65 proc. badanych osób z Pokolenia Z, czyli mających od 13 do 28 lat regularnie doświadcza samotności - pokazują wyniki badania "Nigdy więcej samotności". Młodzi, jako najlepszy lek na osamotnienie wskazują kontakt z drugim człowiekiem. Jednocześnie 29 proc. z nich ma problemy z nawiązywaniem nowych znajomości. Są świadomi swojego osamotnienia, ale połowa nie rozmawia o nim ani z rówieśnikami, ani z rodziną. Co zatem zrobić, by zmienić tę sytuację? Czy młodzi są skazani na samotność? Gościem Jakuba Jamrozka jest Marta Karpińska-Krauze - psycholożka, psychoterapeutka, superwizorka, nauczycielka akademicka.
--------
32:00
Ile kosztuje człowiek?
Kim są współcześni niewolnicy i jak wygląda współczesne niewolnictwo? Na jaką skalę funkcjonuje nadal handel ludźmi? Kim są jego ofiary? Czy praca przymusowa jest postrzegana jako niewolnictwo? Gośćmi Kuby Jamrozka są Joanna Garnier, współzałożycielka Fundacji "La Strada” Ogólnopolska Sieć Organizacji Pozarządowych Przeciwko Handlowi Ludźmi i wolontariusz Mateusz Majewski.
--------
43:59
W pogoni za szczęściem
Gdyby to, gdyby tamto, gdyby siamto- na pewno wreszcie dotarłabym do miejsca, o którym marzę. Warunkujemy poczucie szczęścia tym, co dzieje się poza nami. Wypełniamy kolejne zadania, jesteśmy zadowoleni, ale towarzyszy nam niedosyt. Większość z nas szczęśliwymi bywa, bo szuka wyrzutów dopaminowych na zewnątrz. Tymczasem, żeby być szczęśliwym, trzeba odnaleźć spokój w sobie. Z Anną Wędzikowską rozmawia Kuba Jamrozek.
--------
33:41
Czy istnieje kochanek idealny?
Jak dobieramy się w pary? Czego pragną mężczyźni i kobiety w związkach? Jakie stereotypy i schematy powielają w seksie? Po co nam gra wstępna? O czym fantazjujemy? Dlaczego warto rozmawiać zamiast się domyślać? Gościem Kuby Jamrozka jest prof. Michał Lew-Starowicz, seksuolog, psychiatra i psychoterapeuta, współautor książki "SpełniONA. Czego pragną kobiety".
--------
35:42
Jak zobaczyć człowieka za niepełnosprawnością?
"Jest nas ponad 5 milionów, a wciąż czujemy się niewidzialni. Osoby z niepełnosprawnościami często muszą bardzo mocno, wyraźnie i głośno akcentować oraz podkreślać swoją osobowość, umiejętności, podmiotowość, by zostać zauważonymi. W pierwszej kolejności zazwyczaj ludzie skupiają się na niepełnosprawności, zaś człowiek jej doświadczający ze wszystkimi swoimi cechami oraz potrzebami życiowymi, zawodowymi, rodzinnymi, czy społecznymi usuwa się w cień stając się niewidzialnym" -piszą organizatorzy Kampanii „Teraz mnie widzisz?".Gośćmi Kuby Jamrozka są Helena Szczuka z Fundacji Avalon i Aleksandra Szkólska z międzynarodowej kancelarii prawnej.