Powered by RND
PodcastyNaukaReorient.pl
Słuchaj Reorient.pl w aplikacji
Słuchaj Reorient.pl w aplikacji
(4 676)(250 137)
Zapisz stacje
Budzik
Sleep timer

Reorient.pl

Podcast Reorient.pl
Ewa Górska
Reorient.pl to podcast popularnonaukowy, skupiający się na różnorodności kulturowej i przełamywaniu stereotypów, prowadzony przez dr Ewę Górską. Podcast powstaj...

Dostępne odcinki

5 z 48
  • 48. O protestach studenckich: dr hab. Beata Kowalska, prof. UJ
    W 48. odcinku podcastu Reorient gościem Ewy Górskiej jest prof. Beata Kowalska - socjolożka, feministka i działaczka równościowa z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. Kowalska, specjalizująca się w genderowym wymiarze obywatelstwa i aktywizmu społecznego, była rzeczniczką praw i wartości akademickich na UJ oraz przedstawicielką uczelni w sieci Scholars at Risk (SaR). W rozmowie poruszamy następujące tematy: 🔹 Aktywizm studencki i nowe perspektywy w edukacji wyższej; 🔹 Sytuacja w Palestynie i jej odbiór w środowisku akademickim; 🔹 Znaczenie edukacji w kontekście palestyńskim; 🔹 Zmiany instytucjonalne na uniwersytetach w kontekście dekolonizacji programów nauczania; 🔹 Rola studenckich protestów okupacyjnych jako narzędzia zmiany społecznej. Rozmowa kończy się pozytywnie – refleksją nad sukcesami polskich uczelni, jeśli chodzi o internalizację i społeczne zaangażowanie studentek i studentów w globalne działania na rzecz sprawiedliwości.
    --------  
    45:53
  • 47. International Solidarity with Palestinians: Baha Hilo & Rafał Piotrowski [in English]
    Released on the occasion of the International Day of Solidarity with the Palestinian People, this episode of Reorient podcast brings a conversation about global activism and the ongoing struggle for Palestinian rights. Host Ewa Górska is joined by Baha Hilo, a Palestinian educator and activist, and Rafał Szajchutdinow-Piotrowski, a Polish philosophy student and member of Academia for Palestine, to explore the role of education, activism, and collective resistance in the fight against oppression. How has international solidarity with Palestinians evolved, particularly in Poland? What role do universities play in supporting or suppressing this movement? Why is education critical in countering misconceptions about Palestine and Israel? How can individuals engage in meaningful solidarity without perpetuating "voluntourism"? What parallels exist between the Palestinian struggle and other global social justice movements? Baha is an educator and activist from Bethlehem. He runs the 'To Be There' project, which organizes solidarity and awareness-raising programs in the West Bank, as well as 'The Citadel' cultural center in Beit Sahour.Rafał is a philosophy student, activist, and one of the leaders of the 'Academia for Palestine' ('Akademia dla Palestyny') movement in Poland. He was also involved in the pro-Palestine encampment at Jagiellonian University."
    --------  
    49:45
  • 46. Pakt migracyjny i Polska wobec migracji: dr Magdalena Nazimek
    W tym odcinku podcastu Reorient gości dr Magdalena Nazimek – doktorka nauk prawnych, filozofka, ekspertka ds. rzecznictwa w Konsorcjum Migracyjnym, wcześniej prezeska i koordynatorka zespołu prawniczego Stowarzyszenia Nomada we Wrocławiu, gościni odc. 29 Reorient (listopad 2022), w którym mówiła o tzw. procedurach uchodźczych w Polsce. W tym odcinku rozmawiamy o najnowszych zmianach w prawie migracyjnym w Unii Europejskiej i w Polsce i o tym, co to oznacza w praktyce dla osób migrujących. 🔹 Co dokładnie znajduje się w pakcie o migracji i azylu przyjętym początku kwietnia przez Parlament Europejski? 🔹 Jak powinno wyglądać wdrażanie paktu w Polsce? 🔹 Jak wygląda obecnie sytuacja na granicy polsko-białoruskiej? 🔹 Co oznacza nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa? 🔹 Czy powstanie i w jakim kierunku będzie rozwijana polityka migracyjna Polski?
    --------  
    32:23
  • 45. Sprawa Gazy w MTS: dr Małgorzata Andrzejczak-Świątek
    Gościnią w tym odcinku podcastu Reorient jest dr Małgorzata Andrzejczak-Świątek (na mediach społecznościowych znana jako Pani od Praw Człowieka) – pracuje w Instytucie Nauk Prawnych Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie, niezależna konsultantka ds. ochrony praw człowieka. 🔹 Najnowszy odcinek podcastu zagłębia się w aktualne wydarzenia dotyczące trybunałów międzynarodowych i sprawy Gazy. Rozpoczynamy od analizy decyzji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) oraz kontrowersji wokół niezarządzenia zawieszenia broni jako środka tymczasowego w decyzji MTS ze stycznia. 🔹 Zastanawiamy się, czy brak egzekwowania środków tymczasowych przez Izrael prowadzi do kryzysu praworządności międzynarodowej. 🔹 Przyglądamy się również politycznym deklaracjom poparcia dla obu stron konfliktu, wraz z ich ewentualnym praktycznym znaczeniem, w tym planowanej interwencji w MTS przez niektóre państwa. 🔹 Pytamy, dlaczego inne sprawy dotyczące Izraela i Palestyny, toczące się przed MTS, są rzadko omawiane w mediach i debacie publicznej (np. wniosek o wydanie opinii doradczej złożony przez Zgromadzenie Ogólne NZ dot. konsekwencji prawnych wynikających z polityki i praktyk Izraela na okupowanym terytorium palestyńskim, w tym we Wschodniej Jerozolimie oraz sprawa Nikaragua przeciwko Niemcom w związku z ich udziałem w trwającym prawdopodobnym ludobójstwie). 🔹 Na koniec omawiamy informacje na temat możliwych nakazów aresztowania wobec wysokich urzędników izraelskich, w tym premiera Netanyahu, przez Międzynarodowy Trybunał Karny. - Ten odcinek powstał dzięki wsparciu matron i patronów na Patronite. Podcast Reorient możesz wspierać dobrowolnymi wpłatami na www.patronite.pl/reorient - Edycja dźwięku: www.tostanki.pl
    --------  
    49:43
  • 44. Kolonializm osadniczy: dr Magdalena Pycińska
    🔹 Czym jest kolonializm osadniczy? 🔹 Czym kolonializm osadniczy różni się od kolonializmu? 🔹 Jakie znamy przykłady kolonializmów osadniczych z historii? 🔹 Jak wygląda kolonializm osadniczy w praktyce, na przykładzie Izraela – jak przejmowana jest przestrzeń, jaki ma związek z militaryzmem i jakie są efekty? Na te pytania odpowiada w podcaście Reorient dr Magdalena Pycińska – antropolożka , adiunktka w  Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
    --------  
    1:05:06

Więcej Nauka podcastów

O Reorient.pl

Reorient.pl to podcast popularnonaukowy, skupiający się na różnorodności kulturowej i przełamywaniu stereotypów, prowadzony przez dr Ewę Górską. Podcast powstaje dzięki wsparciu Matron i Patronów na Patronite.pl.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Reorient.pl, Radio Naukowe i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.2.0 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 1/18/2025 - 6:55:16 AM