Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce, to okres w historii, w którym relacje naocznych świadków mieszają się z propagandą ówczesnych władz i obrazami czarnej l...
Inwestycje II RP. Jak wyglądała modernizacja Polski międzywojennej?
Modernizacja Polski przedwojennej obejmowała jednoczesną odbudowę państwa po zniszczeniach wojennych, próbę sklejania w jedną całość trzech zaborów i dogonienia zasobniejszego świata. - Wydaje się, że pokolenie, któremu przyszło odbudowywać państwo równocześnie było nastawione na naprawę wielu funkcji przejętych po państwach zaborczych - uważa prof. Rafała Matyja.
--------
39:37
Katastrofy w II RP. Eugeniusz Bodo spowodował wypadek, w którym zginął jego przyjaciel
Na drogach i torach II Rzeczypospolitej dochodziło do wielu głośnych katastrof. Międzywojenne gazety rozpisywały się o wypadku samochodowym gwiazdora Eugeniusza Bodo, w którym zginął jego przyjaciel. Z kolei do dziś śledczy nie wyjaśnili sabotażu katastrofy pociągu pod Starogardem Gdańskim, gdzie zginęło 29 osób. W międzywojniu niespokojnie było również w powietrzu.
--------
1:02:59
Był nazywany designerem polskiego międzywojnia - Wojciech Jastrzębowski
Czy rzeczywistość II Rzeczypospolitej była piękna? Nie zawsze, ale próbowała być. Budynki użyteczności publicznej, meble, moda... Do dzisiaj podobają nam się tamte projekty i styl. Artystą, który odcisnął piętno na przedwojennej Polsce był Wojciech Jastrzębowski.
--------
37:43
Konferencje monachijskie 1938 i 2025. Czy słusznie porównujemy te dwa wydarzenia?
Po niedawnej konferencji bezpieczeństwa w Monachium przypomina się konferencję monachijską z 1938 roku. Czy słusznie porównujemy te dwa wydarzenia? O tym w "Odrodzonej-nieznanej" mówili: historyk, doktor Michał Przeperski i były zastępca szefa kontrwywiadu wojskowego pułkownik rezerwy Maciej Matysiak.
--------
57:00
Białe szaleństwo, jazz, mistrzostwa narciarskie. Drugie spotkanie z przedwojennym Zakopanem
W drugim spotkaniu z przedwojennym Zakopanem opowiedzieliśmy o białym szaleństwie i brydżu, jazzie i ciszy, narciarskich mistrzostwach i żydowskich igrzyskach oraz niemieckich agentach i ostatnim sylwestrze prezydenta Mościckiego.
Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce, to okres w historii, w którym relacje naocznych świadków mieszają się z propagandą ówczesnych władz i obrazami czarnej legendy, malowanymi przez historiografię PRL. Świat, którego ostatni naoczni świadkowie jeszcze żyją, będący w wyobraźni wielu mitycznym i najpiękniejszym, bo wykreowanym po latach zaborów i zniszczeniach wojny, ale także pełnym kontrowersji, zaprzepaszczonych szans i porażek. O tym, czy był to jak w piosence śpiewanej przez Aleksandra Żabczyńskiego „zaczarowany bajek świat”, czy też autorytarnych rządów, które wyniosłe do władzy hasła walki z korupcją, po to by po swojemu i dla swoich urządzić Polskę.