Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce, to okres w historii, w którym relacje naocznych świadków mieszają się z propagandą ówczesnych władz i obrazami czarnej l...
Literatura, literaci i poeci w II RP. Czy wtedy byli kimś więcej niż dziś?
Bolesne perypetie Dołęgi-Mostowicza, ataki na Boya-Żeleńskiego czy Broniewski w więzieniu mokotowskim za sympatyzowanie z komunizmem. Kto z przedwojennej literackiej palestry odnalazłby się we współczesnym świecie mediów społecznościowych i plotkarskich portali. Jak wyglądał ówczesny "hejt", a jak popularność?
--------
54:55
Białorusini - jedna z mniejszości w II Rzeczpospolitej
Białorusini stanowili jedną z przedwojennych mniejszości zamieszkujących II RP. W 35-milionowym społeczeństwie, ponad milion obywateli stanowiła ta narodowość, choć te szacunki są także mocno dyskusyjne.
--------
41:03
Powstanie styczniowe mitem założycielskim II RP. Taką decyzję podjął marszałek Piłsudski
Jednym z mitów założycielskich współczesnej Polski jest powstanie warszawskie, dla II Rzeczypospolitej takim mitem było powstanie styczniowe. - Józefowi Piłsudskiemu bardzo zależało, aby pokazać, że Polska, która pojawiła się na mapach Europy, jest tą samą Polską, która zniknęła z tych map w roku 1795 - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Radzymiński.
--------
36:44
Stanisław Szukalski - jeden z najbardziej kontrowersyjnych artystów przedwojennej Polski
Wariat czy geniusz? Niedoszły naczelnik polskiej sztuki, nadwrażliwy artysta czy współtwórca polskiego faszyzmu? A może po prostu nawiedzony rzeźbiarz, który przejdzie do historii jako "dziadek Leonardo DiCaprio"? Kim był Stanisław Szukalski?
--------
45:46
Jak w dwudziestoleciu międzywojennym świętowano Nowy Rok i karnawał?
Przy radiu, gramofonie i orkiestrze. W domu, w szynkach, restauracjach i na balach. Przy monopolce i wymyślnych drinkach, za parę lub kilkadziesiąt złotych. Sylwestra, Nowy Rok i karnawał świętowano rozmaicie. Dochodziło wówczas również do scen gorszących. - Kobiety potrafiły wyrwać broń panom, którzy się nią bawili i urządzić sobie rodeo po Warszawie strzelając na wiwat - słyszymy w Programie 1 Polskiego Radia.
Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce, to okres w historii, w którym relacje naocznych świadków mieszają się z propagandą ówczesnych władz i obrazami czarnej legendy, malowanymi przez historiografię PRL. Świat, którego ostatni naoczni świadkowie jeszcze żyją, będący w wyobraźni wielu mitycznym i najpiękniejszym, bo wykreowanym po latach zaborów i zniszczeniach wojny, ale także pełnym kontrowersji, zaprzepaszczonych szans i porażek. O tym, czy był to jak w piosence śpiewanej przez Aleksandra Żabczyńskiego „zaczarowany bajek świat”, czy też autorytarnych rządów, które wyniosłe do władzy hasła walki z korupcją, po to by po swojemu i dla swoich urządzić Polskę.