Powered by RND

Podcasty Muzeum POLIN

Muzeum POLIN
Podcasty Muzeum POLIN
Najnowszy odcinek

Dostępne odcinki

5 z 26
  • 1945: Zostać czy wyjechać? I Tu Mikołaj Grynberg I Muzeum POLIN
    Po wojnie wielu ocalałych z Zagłady stanęło przed dramatyczną decyzją: zostać w Polsce czy szukać nowego życia gdzie indziej? W rozmowie z socjolożką dr Martą Duch-Dyngosz Mikołaj Grynberg przygląda się powojennym migracjom Żydów – ich motywacjom, lękom i nadziejom. Dlaczego Polska, mimo że była domem, przestała być bezpieczna? Co decydowało o wyborze nowego miejsca do życia? I co czuli ci, którzy postanowili zostać – a co ci, którzy wyjechali?🎙️ „Tu Mikołaj Grynberg” – to cykl rozmów, w których pisarz i fotograf spotyka się z historykami, dziennikarzami i badaczami, by przyjrzeć się pierwszym powojennym miesiącom i latom. Wraz ze swoimi gośćmi przybliża historie tych, którzy po wojnie próbowali odnaleźć się w nowej rzeczywistości.🔗 Transkrypcja podcastu oraz więcej informacji dostępne na stronie: tinyurl.com/tu-mikolaj-grynberg Cykl podcastów „Tu Mikołaj Grynberg” powstał w ramach programu towarzyszącego wystawie „1945. Nie koniec, nie początek”, realizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
    --------  
    47:56
  • 1945: Jak przetrwać po Zagładzie? I Tu Mikołaj Grynberg I Muzeum POLIN
    Halina Birenbaum – pisarka, poetka, ocalała z Auschwitz i Majdanka – w poruszającej rozmowie z Mikołajem Grynbergiem opowiada o pierwszych chwilach po wyzwoleniu. O samotności, której nie zapełniła wolność, o potrzebie milczenia i o potrzebie mówienia. O tym, co znaczy przeżyć – i co znaczy żyć dalej.📌 Jak wyglądały pierwsze dni powojennej rzeczywistości dla ocalałych?📌 Czy można zacząć życie od nowa, kiedy nie ma się już nikogo bliskiego?📌 Dlaczego wielu z tych, którzy przetrwali, przez lata milczało?🎙️ „Tu Mikołaj Grynberg” – to cykl rozmów, w których pisarz i fotograf spotyka się z historykami, dziennikarzami i badaczami, by przyjrzeć się pierwszym powojennym miesiącom i latom. Wraz ze swoimi gośćmi przybliża historie tych, którzy po wojnie próbowali odnaleźć się w nowej rzeczywistości.🔗 Transkrypcja podcastu oraz więcej informacji dostępne na stronie: tinyurl.com/tu-mikolaj-grynberg Cykl podcastów „Tu Mikołaj Grynberg” powstał w ramach programu towarzyszącego wystawie „1945. Nie koniec, nie początek”, realizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
    --------  
    56:44
  • 1945: Jak zbudować nowe życie? I Tu Mikołaj Grynberg I Muzeum POLIN
    Jak wyglądało życie Żydów w Polsce po 1945 roku?Zniszczone miasta, brak bliskich, narastająca wrogość – to rzeczywistość, w której ocalałym przyszło podejmować decyzje o przyszłości. Czy zostali? A może wyjechali? Czy było miejsce na odbudowę żydowskiego życia w Polsce?„Tu Mikołaj Grynberg” – to cykl rozmów, w których pisarz i fotograf spotyka się z historykami, dziennikarzami i badaczami, by przyjrzeć się pierwszym powojennym miesiącom i latom. Wraz ze swoimi gośćmi przybliża historie tych, którzy po wojnie próbowali odnaleźć się w nowej rzeczywistości.W pierwszym odcinku dr Kamil Kijek opowiada o Dolnym Śląsku – miejscu, które dla wielu ocalałych stało się nowym domem. Jak wyglądało tam życie? Dlaczego właśnie tam powstały żydowskie wspólnoty?🔗 Transkrypcja podcastu oraz więcej informacji dostępne na stronie: tinyurl.com/tu-mikolaj-grynbergCykl podcastów „Tu Mikołaj Grynberg” powstał w ramach programu towarzyszącego wystawie „1945. Nie koniec, nie początek”, realizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
    --------  
    52:11
  • Świat po 7.10.23: Dezinformacja
    7 października upłynął rok od zbrodniczego ataku Hamasu na Izrael i uprowadzania zakładników, spośród których wielu wciąż nie wróciło do domu. To jednocześnie rok wojny w Gazie, która kosztowała życie ponad 40 tysięcy Palestyńczyków, ściągając na Izrael falę krytyki na całym świecie. W naszym cyklu podcastów, wychodząc od wojny Izraela z Hamasem, zastanowimy się, jak zmienił się świat przez ostatni rok.W piątym i ostatnim odcinku naszego cyklu Anna Wacławik (TOK FM) o dezinformacji porozmawia z dr Katarzyną Bąkowicz, adiunktką na Uniwersytetu SWPS i autorką książki „Dezinformacja – instrukcja obsługi” oraz Małgorzatą Kilian-Grzegorczyk, założycielką i prezeską Stowarzyszenia Demagog, pierwszej w Polsce strażniczej organizacji fact checkingowej.Transkrypcja podcastu oraz więcej informacji dostępne na stronie polin.pl.---Cykl podcastów „Jak zmienił się świat po 7 października 2023?” powstał w ramach Kompleksowego programu badania i walki z antysemityzmem w Polsce, realizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Partnerzy projektu: Auschwitz Jewish Center Foundation, Stowarzyszenie Żydowskie Czulent.Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są poglądami wyłącznie autorów i nie odzwierciedlają poglądów Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej (organu przyznającego grant). Ani Unia Europejska, ani instytucja przyznająca grant nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
    --------  
    1:02:14
  • Świat po 7.10.23: Humanitarna wojna?
    7 października upłynął rok od zbrodniczego ataku Hamasu na Izrael i uprowadzania zakładników, spośród których wielu wciąż nie wróciło do domu. To jednocześnie rok wojny w Gazie, która kosztowała życie ponad 40 tysięcy Palestyńczyków, ściągając na Izrael falę krytyki na całym świecie. W naszym cyklu podcastów, wychodząc od wojny Izraela z Hamasem, zastanowimy się, jak zmienił się świat przez ostatni rok.W czwartym odcinku naszego cyklu o tym, czy istnieje coś takiego jak "humanitarna wojna" Anna Wacławik (TOK FM) porozmawia z filozofem Tomaszem Stawiszyńskim i Piotrem Łukasiewiczem, chargé d’affaires w Ukrainie.Transkrypcja podcastu oraz więcej informacji dostępne na stronie polin.pl.---Cykl podcastów „Jak zmienił się świat po 7 października 2023?” powstał w ramach Kompleksowego programu badania i walki z antysemityzmem w Polsce, realizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Partnerzy projektu: Auschwitz Jewish Center Foundation, Stowarzyszenie Żydowskie Czulent.Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są poglądami wyłącznie autorów i nie odzwierciedlają poglądów Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej (organu przyznającego grant). Ani Unia Europejska, ani instytucja przyznająca grant nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
    --------  
    1:01:55

Więcej Społeczeństwo i Kultura podcastów

O Podcasty Muzeum POLIN

Tuutaj posłuchasz podcastów Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Do tej pory nagraliśmy: "Jakby nas ziemia pochłonęła. Pamiętniki z płonącego getta" reportaż literacki Katarzyny Kobylarczyk, który towarzyszy wystawie czasowej "Wokół nas morze ognia". "Nie bądź obojętny", czyli cykl rozmów Karoliny Wigury m.in. z filozofami, socjologami, historykami o obojętności w różnych kontekstach.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Podcasty Muzeum POLIN, Mao Powiedziane i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.16.2 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 4/25/2025 - 8:52:23 AM