1945: Zostać czy wyjechać? I Tu Mikołaj Grynberg I Muzeum POLIN
Po wojnie wielu ocalałych z Zagłady stanęło przed dramatyczną decyzją: zostać w Polsce czy szukać nowego życia gdzie indziej? W rozmowie z socjolożką dr Martą Duch-Dyngosz Mikołaj Grynberg przygląda się powojennym migracjom Żydów – ich motywacjom, lękom i nadziejom. Dlaczego Polska, mimo że była domem, przestała być bezpieczna? Co decydowało o wyborze nowego miejsca do życia? I co czuli ci, którzy postanowili zostać – a co ci, którzy wyjechali?🎙️ „Tu Mikołaj Grynberg” – to cykl rozmów, w których pisarz i fotograf spotyka się z historykami, dziennikarzami i badaczami, by przyjrzeć się pierwszym powojennym miesiącom i latom. Wraz ze swoimi gośćmi przybliża historie tych, którzy po wojnie próbowali odnaleźć się w nowej rzeczywistości.🔗 Transkrypcja podcastu oraz więcej informacji dostępne na stronie: tinyurl.com/tu-mikolaj-grynberg Cykl podcastów „Tu Mikołaj Grynberg” powstał w ramach programu towarzyszącego wystawie „1945. Nie koniec, nie początek”, realizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
--------
47:56
1945: Jak przetrwać po Zagładzie? I Tu Mikołaj Grynberg I Muzeum POLIN
Halina Birenbaum – pisarka, poetka, ocalała z Auschwitz i Majdanka – w poruszającej rozmowie z Mikołajem Grynbergiem opowiada o pierwszych chwilach po wyzwoleniu. O samotności, której nie zapełniła wolność, o potrzebie milczenia i o potrzebie mówienia. O tym, co znaczy przeżyć – i co znaczy żyć dalej.📌 Jak wyglądały pierwsze dni powojennej rzeczywistości dla ocalałych?📌 Czy można zacząć życie od nowa, kiedy nie ma się już nikogo bliskiego?📌 Dlaczego wielu z tych, którzy przetrwali, przez lata milczało?🎙️ „Tu Mikołaj Grynberg” – to cykl rozmów, w których pisarz i fotograf spotyka się z historykami, dziennikarzami i badaczami, by przyjrzeć się pierwszym powojennym miesiącom i latom. Wraz ze swoimi gośćmi przybliża historie tych, którzy po wojnie próbowali odnaleźć się w nowej rzeczywistości.🔗 Transkrypcja podcastu oraz więcej informacji dostępne na stronie: tinyurl.com/tu-mikolaj-grynberg Cykl podcastów „Tu Mikołaj Grynberg” powstał w ramach programu towarzyszącego wystawie „1945. Nie koniec, nie początek”, realizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
--------
56:44
1945: Jak zbudować nowe życie? I Tu Mikołaj Grynberg I Muzeum POLIN
Jak wyglądało życie Żydów w Polsce po 1945 roku?Zniszczone miasta, brak bliskich, narastająca wrogość – to rzeczywistość, w której ocalałym przyszło podejmować decyzje o przyszłości. Czy zostali? A może wyjechali? Czy było miejsce na odbudowę żydowskiego życia w Polsce?„Tu Mikołaj Grynberg” – to cykl rozmów, w których pisarz i fotograf spotyka się z historykami, dziennikarzami i badaczami, by przyjrzeć się pierwszym powojennym miesiącom i latom. Wraz ze swoimi gośćmi przybliża historie tych, którzy po wojnie próbowali odnaleźć się w nowej rzeczywistości.W pierwszym odcinku dr Kamil Kijek opowiada o Dolnym Śląsku – miejscu, które dla wielu ocalałych stało się nowym domem. Jak wyglądało tam życie? Dlaczego właśnie tam powstały żydowskie wspólnoty?🔗 Transkrypcja podcastu oraz więcej informacji dostępne na stronie: tinyurl.com/tu-mikolaj-grynbergCykl podcastów „Tu Mikołaj Grynberg” powstał w ramach programu towarzyszącego wystawie „1945. Nie koniec, nie początek”, realizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
--------
52:11
Świat po 7.10.23: Dezinformacja
7 października upłynął rok od zbrodniczego ataku Hamasu na Izrael i uprowadzania zakładników, spośród których wielu wciąż nie wróciło do domu. To jednocześnie rok wojny w Gazie, która kosztowała życie ponad 40 tysięcy Palestyńczyków, ściągając na Izrael falę krytyki na całym świecie. W naszym cyklu podcastów, wychodząc od wojny Izraela z Hamasem, zastanowimy się, jak zmienił się świat przez ostatni rok.W piątym i ostatnim odcinku naszego cyklu Anna Wacławik (TOK FM) o dezinformacji porozmawia z dr Katarzyną Bąkowicz, adiunktką na Uniwersytetu SWPS i autorką książki „Dezinformacja – instrukcja obsługi” oraz Małgorzatą Kilian-Grzegorczyk, założycielką i prezeską Stowarzyszenia Demagog, pierwszej w Polsce strażniczej organizacji fact checkingowej.Transkrypcja podcastu oraz więcej informacji dostępne na stronie polin.pl.---Cykl podcastów „Jak zmienił się świat po 7 października 2023?” powstał w ramach Kompleksowego programu badania i walki z antysemityzmem w Polsce, realizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Partnerzy projektu: Auschwitz Jewish Center Foundation, Stowarzyszenie Żydowskie Czulent.Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są poglądami wyłącznie autorów i nie odzwierciedlają poglądów Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej (organu przyznającego grant). Ani Unia Europejska, ani instytucja przyznająca grant nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
--------
1:02:14
Świat po 7.10.23: Humanitarna wojna?
7 października upłynął rok od zbrodniczego ataku Hamasu na Izrael i uprowadzania zakładników, spośród których wielu wciąż nie wróciło do domu. To jednocześnie rok wojny w Gazie, która kosztowała życie ponad 40 tysięcy Palestyńczyków, ściągając na Izrael falę krytyki na całym świecie. W naszym cyklu podcastów, wychodząc od wojny Izraela z Hamasem, zastanowimy się, jak zmienił się świat przez ostatni rok.W czwartym odcinku naszego cyklu o tym, czy istnieje coś takiego jak "humanitarna wojna" Anna Wacławik (TOK FM) porozmawia z filozofem Tomaszem Stawiszyńskim i Piotrem Łukasiewiczem, chargé d’affaires w Ukrainie.Transkrypcja podcastu oraz więcej informacji dostępne na stronie polin.pl.---Cykl podcastów „Jak zmienił się świat po 7 października 2023?” powstał w ramach Kompleksowego programu badania i walki z antysemityzmem w Polsce, realizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Partnerzy projektu: Auschwitz Jewish Center Foundation, Stowarzyszenie Żydowskie Czulent.Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są poglądami wyłącznie autorów i nie odzwierciedlają poglądów Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej (organu przyznającego grant). Ani Unia Europejska, ani instytucja przyznająca grant nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Tuutaj posłuchasz podcastów Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Do tej pory nagraliśmy: "Jakby nas ziemia pochłonęła. Pamiętniki z płonącego getta" reportaż literacki Katarzyny Kobylarczyk, który towarzyszy wystawie czasowej "Wokół nas morze ognia". "Nie bądź obojętny", czyli cykl rozmów Karoliny Wigury m.in. z filozofami, socjologami, historykami o obojętności w różnych kontekstach.