Zmiany klimatu to prawdopodobnie największe wyzwanie z jakim kiedykolwiek musiała się zmierzyć ludzka cywilizacja. By skutecznie na nie odpowiedzieć, nie możemy...
Dzięki, że słuchaliście tego i dwóch poprzednich sezonów Zrównoważonego Rozwoju. Kilka słów ode mnie o przyszłości tego podcastu.
www.zrownowazonyrozwoj.org
--------
3:49
ZR #039 Czy ekonomia bez generowania nadmiaru jest możliwa? | Andrzej Leder
Dlaczego współczesna ekonomia opiera się na rozprowadzaniu nadmiaru, a nie - jak lubią myśleć o tym ekonomiści - na zarządzaniu w warunkach niedoboru? Czego możemy się dowiedzieć, gdy na ekonomię spojrzymy z pozycji psychoanalitycznych bądź lingwistycznych? Czy współczesna faza globalizacji zakończy się katastrofą, tak ja miało to miejsce przed I Wojną Światową? I czy w Polsce możliwa była alternatywa dla transformacji ustrojowej w stylu neoliberalnym?
O tym wszystkim rozmawiam w najnowszym odcinku z dr. hab. Andrzejem Lederem, profesorem PAN, autorem książek takich jak "Ekonomia to stan umysłu. Ćwiczenie z semantyki języków ekonomicznych" czy "Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej".
Strona odcinka: https://www.zrownowazonyrozwoj.org/andrzej-leder/
Wsparcie podcastu: https://buycoffee.to/zrownowazonyrozwoj/
--------
1:18:19
ZR #038 Wielki Zielony Mur - czy powstrzyma pustynnienie Sahelu i masowe migracje? | Bartek Sabela
Sahara systematycznie rozszerza się na południe, pochłaniając kolejne połacie terenu w rejonie Sahelu. Już blisko miliard mieszkańców Afryki cierpi z powodu postępującego pustynnienia tego kontynentu. Jakie są jego przyczyny i czy da się powstrzymać to zjawisko? Gdzie trafiają ludzie, którzy nie mogą już żyć, tak jak do tej pory, na terenach wiejskich? Ilu z nich trafia jako migranci do Europy? Czym jest Zielony Mur i czy ta inicjatywa powstrzyma rozrost Sahary? Czy rejon Sahelu będzie w przyszłości w ogóle nadawał się do zamieszkania?
O tym wszystkim rozmawiam z Bartkiem Sabelą - dziennikarzem, reportażystą, fotoreporterem, autorem książek takich jak "Może (morze) wróci", "Wszystkie ziarnia piasku" czy tytułu "Wedrówka Tusz" uhonorowanego niedawno nagrodą Grand Press za najlepszy reportaż książkowy 2023 roku.
Strona odcinka: https://www.zrownowazonyrozwoj.org/zielony-mur/
Jeżeli chcesz, możesz wesprzeć ten podcast stawiając mi wirtualną kawę za pośrednictwem strony: https://buycoffee.to/zrownowazonyrozwoj
--------
44:42
ZR #037 Czy życie na Marsie będzie możliwe? | Agata Kołodziejczyk
Dlaczego, chociaż od czasów wypraw człowieka na Księżyc minęło przeszło pół wieku, to od tamtego czasu nie udało się wysłać astronautów na Marsa ani nawet na ponowną wizytę na srebrnym globie? Jakie są główne trudności w realizowaniu odległych załogowych misji kosmicznych? Czy stworzenie na Marsie warunków, w których mogłoby prosperować życie jest możliwe? I wreszcie - jak wyzwania związane z terraformowaniem Marsa są podobne do wyzwań związanych z powstrzymaniem zmian klimatu tu na Ziemi?
O tym wszystkim rozmawiam z dr Agatą Kołodziejczyk - adiunktką badawczą w Centrum Technologii Kosmicznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, specjalistką z dziedzin astrobiologii i neurobiologii, ekspertką Europejskiej Agencji Kosmicznej i organizatorką szkoleń z dziedziny astronautyki.
Strona odcinka: http://www.zrownowazonyrozwoj.org/mars/
Jeżeli chcesz, możesz wesprzeć ten podcast za pośrednictwem strony: http://buycoffee.to/zrownowazonyrozwoj
--------
51:33
ZR #036 Czy rosnący poziom morza zatopi kraje Pacyfiku? | Małgorzata Gołota
Rosnący poziomu mórz najbardziej dotkliwy będzie dla krajów wyspiarskich, szczególnie takich, które są położone maksymalnie kilka metrów powyżej poziomu oceanów. Czy kraje Pacyfiku takie jak Kiribati, Tuvalu czy Vanuatu znikną z mapy świata? Jak wygląda życie mieszkańców tych odległych miejsc? I jak do tego wszystkiego ma się nasilająca się rywalizacja amerykańsko-chińska?
O tym wszystkim rozmawiam z Małgorzatą Gołotą - reporterką i dziennikarką współpracującą między innymi z radiem TOK FM, autorką audioreportażu "Kiribati. Raport z tonącego świata".
Link do strony odcinka: https://www.zrownowazonyrozwoj.org/oceania
Link do wsparcia podcastu: http://buycoffee.to/zrownowazonyrozwoj
Zmiany klimatu to prawdopodobnie największe wyzwanie z jakim kiedykolwiek musiała się zmierzyć ludzka cywilizacja. By skutecznie na nie odpowiedzieć, nie możemy się jednak ograniczyć do prostych postulatów z rodzaju „just stop oil” czy „keep it in the ground”. Potrzebne są dużo głębsze zmiany obejmujące nie tylko energetykę, ale też gospodarkę, systemy opieki społecznej, przyjęty model globalizacji czy kształt współczesnego kapitalizmu. Co dokładnie musi się zmienić i jak do tego doprowadzić? O tym wszystkim usłyszysz w podcaście Zrównoważony Rozwój.