Powered by RND
PodcastySztukaPoczytawszy

Poczytawszy

Wydawnictwo_Agora
Poczytawszy
Najnowszy odcinek

Dostępne odcinki

5 z 57
  • Truteń. Jądro ciemności wczesnego rodzicielstwa
    Jako mężczyzna możesz nie pomagać w domu albo pochwalić się, że ja przecież pomagam. To słowo „pomagam” jest kartką, którą można pomachać: - Ja pomagam. Mam zwolnienie. Dziękuję bardzo, proszę się ode mnie odczepić. O ciemnej nocy rodzicielstwa, kulturze wychowania i stanie ducha ojców z Jarkiem Westermarkiem, autorem powieściowego debiutu „Truteń, czyli rozprawa z rodzicielstwem” rozmawia Kamil Bałuk.
    --------  
    36:01
  • „Z nosem w smartfonie”. Empatyczna podróż po świecie mediów cyfrowych.
    Co te nasze dzieci robią w internetach? Jesteśmy uzależnieni, przyklejeni do telefonów, bezmyślnie scrollujemy, tracimy czas – tak często mówią o sobie młodzi, powtarzając zasłyszane od dorosłych narracje. Czy rzeczywiście tak jest? Z czym mamy największy problem i co najtrudniej nam zrozumieć, jeśli chodzi o media cyfrowe? Na te pytanie próbuje odpowiedzieć Karol Jachymek, medioznawca i autor książki „Z nosem w smartfonie”, będącej swego rodzaju przewodnikiem po cyfrowym świecie.  „Ta książka wyszła w trudnym momencie, gdy niepokoje i strachy wobec technologii są na tyle silne, że jest ona obwąchiwana i może być traktowana jako kontrowersyjna.” – mówi Karol Jachymek. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Karoliny Oponowicz.
    --------  
    40:44
  • „Orient” Macieja Siembiedy - za kulisami najbardziej współczesnego śledztwa Jakuba Kani
    Skąd u Macieja Siembiedy fascynacja Agathą Christie? Czym może się skończyć strach przed lataniem i poszukiwanie biletów na najdroższy pociąg świata? Jak autor „Orientu” zdobywał wiedzę o Chinach niedostępnych dla turystów i o tajemnicach chińskich triad? Dlaczego zaklęcie „Gdynia” otwiera w Szanghaju wszystkie drzwi? O tym wszystkim, a także o nowej pracy Jakuba Kani, miłości do drugoplanowych bohaterów, depresji i o tym, co ma wspólnego cierpliwość z potęgą Chin, Maciej Siembieda rozmawia z Martą Korycką. Na deser zaś fragment powieści „Orient” czyta Mariusz Bonaszewski. 
    --------  
    36:48
  • „Rodzina Netanjahu”. Aga Zano o czytelniczym zachwycie i translatorskiej przygodzie z powieścią Joshuy Cohena
    Mnie w tej książce wzięło wszystko. Byłam kupiona już przy tytule, ale to, co sprawiło, że bardzo chciałam ją przetłumaczyć to to, że autor ma fenomenalną kontrolę nad zdaniem. To jest kontrola absolutna. Ten gość pisze bardzo, bardzo długie, często dość zawiłe frazy, ale w żadnym momencie nie czujesz, że zdanie, myśl, ciągnie jego. Pisze tak, bo może i robi to naprawdę doskonale.  O fenomenie brawurowej, ironicznej powieści Joshuy Cohena „Rodzina Netanjahu” z Agą Zano, jej tłumaczką, rozmawia Paweł Goźliński. O przyjemnościach i największych wyzwaniach pracy nad przekładem. Do czego może się przydać znienawidzona semiotyka logiczna? Jak przełożyć idiom autora? Jakie pożytki płyną z głębokiego uważnego czytania i czy można się go nauczyć? O odpowiedzialności za tłumaczonego autora, a także o tym, co jest najgorsze w pracy tłumaczki/-a. I wreszcie, dlaczego warto przeczytać „Rodzinę Netanjahu” - spoiler alert: powieść jak świetny serial! Ma głębię, literackie rozkminy, a do tego jest piekielnie zabawna i aktualna.
    --------  
    34:44
  • Ile w życiu zależy od szczęścia? Rozmowa wokół biografii Janusza Kurczaba, himalaisty i wybitnego sportowca – Mistrza Polski i olimpijczyka w szermierce.
    Ile w życiu zależy od szczęścia? Czym jest odwaga cywilna, a czym odwaga w górach? I wreszcie, gdzie leży granica intymności w opisywaniu życia prywatnego bohatera biografii – zastanawiają się Wojciech Fusek i Jerzy Porębski, autorzy książki „Kurczab. Szpada, szpej i tajemnice. Niezwykłe życie Janusza Kurczaba” w rozmowie z Martą Korycką, szefową serwisu kultura.gazeta.pl. „Jano” podróżował po świecie, wspinał się po najwyższych górach, ale całe życie spędził w jednopokojowym mieszkaniu z mamą, na warszawskiej Pradze. Jego osiągnięcia w szermierce i wspinaczce są nie do przecenienia - 17-krotny Mistrz Polski, olimpijczyk, o którym jednak mało kto słyszał. Dusza towarzystwa, podobno skradł serce Wandzie Rutkiewicz, ale sam wolał mężczyzn. Nigdy nie ukrywał swojej tożsamości płciowej, choć z pewnością w zmaskulinizowanym górskim świecie nie ułatwiało mu to życia. W prowadzeniu wypraw narodowych konkurował z Andrzejem Zawadą. Człowiek o dużej skromności, którego życiorysem można obdzielić wiele postaci.
    --------  
    39:02

Więcej Sztuka podcastów

O Poczytawszy

Rozmowy o książkach, pasjach, procesie twórczym i życiu – z autorami, bohaterami książek oraz innymi twórcami rynku czytelniczego w Polsce. Spotkaniom towarzyszą dźwięki światów, o których opowiadają rozmówcy. Gospodarzami podcastu są Paweł Sajewicz i Karolina Oponowicz – redaktorzy Wydawnictwa Agora –oraz Marta Greliak-Telesińska – pasjonatka literatury non-fiction, znana na YouTubie jako Madri.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Poczytawszy, Literatura Przepiękna i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.15.0 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 4/15/2025 - 8:20:58 AM