Powered by RND
PodcastyBiznesO prawach człowieka po ludzku
Słuchaj O prawach człowieka po ludzku w aplikacji
Słuchaj O prawach człowieka po ludzku w aplikacji
(4 676)(250 137)
Zapisz stacje
Budzik
Sleep timer

O prawach człowieka po ludzku

Podcast O prawach człowieka po ludzku
Amnesty International Polska
Podcast o tym, czym są prawa człowieka i jak przekładają się na nasze życie, nasze rodziny i przyjaciół, nasze społeczeństwo – na świat, w którym żyjemy. Podc...

Dostępne odcinki

5 z 7
  • Pióro Nadziei 2024
    Prawa człowieka w przestrzeni medialnej. Teksty, które warto znać Książka, artykuł, a może zdjęcie? Niezależnie od formy, teksty pojawiające się w mediach potrafią wywołać reakcję łańcuchową, a nawet doprowadzić do zmiany w rzeczywistości. W dzisiejszym odcinku przyglądamy się, jak prawa człowieka poruszane są w mediach. Oś odcinka stanowi Pióro Nadziei – nagroda Amnesty International za działalność medialną, przyznawana od ponad 20 lat. Początkowo dedykowana tekstom dziennikarskim wraz z biegiem lat zmieniła formułę, by objąć różne formy działalności medialnej: od tradycyjnego dziennikarska, przez fotoreportaż, pisarstwo, prowadzenie mediów społecznościowych czy blogowanie. Odcinek rozpoczyna cykl o tekstach kultury z prawami człowieka w tle. Przyjrzymy się w nim książkom, filmom, grom czy innym sposobom wyrazu, dzięki którym możemy lepiej zrozumieć zjawiska obok nas, drugiego człowieka lub przyjrzeć się samemu sobie.  Pierwszy, przekrojowy odcinek, dotyczy działalności medialnej i opowiada o twórczości osób wyróżnionych w ubiegłych roku, a także o osobach nominowanych w tegorocznej edycji konkursu Pióro Nadziei.  Rozmawiamy o książce Joanny Kuciel-Frydryszak “Chłopki. Opowieść o naszych babkach” (wyd. Marginesy), która w zeszłym roku zdobyła wyróżnienie oraz o działalności Leny Khalid, ubiegłorocznej laureatki Pióra Nadziei za profil Polkanapustyni, która w tym roku wydała książkę “Córki chmur. O kobietach z Sahary Zachodniej” (Wydawnictwo Poznańskie).  Przedstawiamy także nazwiska, których działalność medialna szczególnie wyróżniła się w roku 2024 i które będą konkurować o nagrodę Pióro Nadziei w tym roku. Są to:  Oliwia Bosomtwe – dziennikarka, autorka książki „Jak biały człowiek. Opowieść o Polakach i innych”,  Maciej Chołodowski – dziennikarz białostockiego oddziału Gazety Wyborczej,   Ignacy Dudkiewicz – filozof, bioetyk, publicysta, redaktor naczelny Magazynu Kontakt,   Miłka Fijałkowska – dziennikarka zajmująca się tematyką międzynarodową, humanitarną i Bliskim Wschodem,   Paulina Januszewska – dziennikarka Krytyki Politycznej,   Renata Kim – dziennikarka, szefowa działu „Społeczeństwo” w tygodniku Newsweek, autorka książek,   Anna Mikulska – dziennikarka i badaczka, w mediach społecznościowych jako @historieoczlowieku,   Angelika Pitoń – dziennikarka krakowskiego oddziału Gazety Wyborczej,   Kamil Stępniak – doktor prawa, znany na instagramie jako @konstytucjonalista,   Filip Zieliński – dziennikarz „Przeglądu Sportowego Onet” Spośród nich jury konkursowe wyłoni zwycięzcę lub zwyciężczynię, a dzięki głosom internautów i internautek przyznana zostanie Nagroda Publiczności. Głosowanie trwa do 24 lutego: https://www.amnesty.org.pl/pioro-nadziei-2024-glosowanie/   Rozmawiają: Joanna Zawada i Aleksandra Galant, koordynatorka konkursu Pióro Nadziei. Odcinek został nagrany w Domu w Alejach, filii Domu Kultury Śródmieście w Warszawie. 
    --------  
    32:39
  • Wybory w Białorusi
    Po kontrowersyjnych wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 r. urzędujący prezydent Aleksander Łukaszenka ogłosił swoje zwycięstwo pomimo licznych doniesień o nieprawidłowościach wyborczych i oskarżeń o oszustwa. Wybuchły pokojowe protesty, które białoruskie władze brutalnie stłumiły, używając bezprawnej siły, zatrzymując dziesiątki tysięcy demonstrantów i poddając wielu z nich torturom oraz innemu złemu traktowaniu. Jak sytuacja wygląda przed wyborami w 2025? Czy represje nadal są powszechne? Opowiadają dyrektorka Amnesty International Polska Anna Błaszczak-Banasiak oraz analityk ds. prawnych w Amnesty International Polska Alexander Stachurski.Odcinek został nagrany w Domu w Alejach, filii Domu Kultury Śródmieście w Warszawie.
    --------  
    34:19
  • Związki partnerskie - co jest, a czego nie ma?
    Temat związków partnerskich co i rusz czas wraca do debaty publicznej, wzbudzając gorące dyskusje. W dzisiejszym odcinku wyjaśniamy dlaczego jest to tak ważna kwestia dla społeczności LGBT+, co może zmienić wprowadzenie związków partnerskich w życiu queerowych osób (i nie tylko), co na to wszystko Konstytucja oraz jak oceniamy nowy rządowy projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich.Dr Adam Ploszka rozmawia z Anną Matras - analityczką ds. prawnych w Amnesty International PolskaOdcinek został nagrany w Domu w Alejach, filii Domu Kultury Śródmieście w Warszawie.
    --------  
    28:25
  • O migracjach bez ściemy
    Zjawisko migracji to niezwykle kontrowersyjne zagadnienie w naszej debacie publicznej. Często w tej debacie pojawiają się różne półprawdy i przekłamania. W tym odcinku rozwiewamy podstawowe mity o migracji, rozwiewamy wątpliwości czy mur na granicy jest w stanie powstrzymać migrację oraz analizujemy zgodność z prawami człowieka nowej strategii migracyjnej. Dr Adam Ploszka rozmawia z Alexandrem Stachurskim, specjalistą - analitykiem ds. prawnych w Amnesty International Polska.Odcinek został nagrany w Domu w Alejach, filii Domu Kultury Śródmieście w Warszawie.
    --------  
    39:21
  • Prawa człowieka - granica władzy
    Prawa człowieka to nie tylko zakaz tortur czy wolność słowa. To także granice dla władzy- chronią nas w styczności z aparatem państwa, przedstawicielami służb, wielkimi korporacjami. Co nam dają prawa człowieka? Kim są obrońcy i obrończynie praw człowieka? Z tego odcinka dowiesz się także jak wspierać prawa człowieka [i domagać się ich przestrzegania w Polsce i na świecie] -choćby u cioci na imieninach. Dr Adam Ploszka rozmawia z Anną Błaszczak-Banasiak, dyrektorką Amnesty International Polska.Odcinek został nagrany w Domu w Alejach, filii Domu Kultury Śródmieście w Warszawie.
    --------  
    27:58

Więcej Biznes podcastów

O O prawach człowieka po ludzku

Podcast o tym, czym są prawa człowieka i jak przekładają się na nasze życie, nasze rodziny i przyjaciół, nasze społeczeństwo – na świat, w którym żyjemy. Podcast jest realizowany w Domu w Alejach - filii Domu Kultury Śródmieście
Strona internetowa podcastu

Słuchaj O prawach człowieka po ludzku, Ekonomicznie i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.8.0 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 2/22/2025 - 7:47:38 AM