Podcast o tym, czym są prawa człowieka i jak przekładają się na nasze życie, nasze rodziny i przyjaciół, nasze społeczeństwo – na świat, w którym żyjemy.
Podc...
Prawa człowieka to nie tylko zakaz tortur czy wolność słowa. To także granice dla władzy- chronią nas w styczności z aparatem państwa, przedstawicielami służb, wielkimi korporacjami. Co nam dają prawa człowieka? Kim są obrońcy i obrończynie praw człowieka? Z tego odcinka dowiesz się także jak wspierać prawa człowieka [i domagać się ich przestrzegania w Polsce i na świecie] -choćby u cioci na imieninach.
--------
27:58
Czy można usprawiedliwić ludobójstwo?
Czym jest ludobójstwo i co naprawdę ten termin oznacza? Czy ludobójstwo to zabijanie wielu ludzi? Jak je udowodnić? Czy można je usprawiedliwić? Jakie czyny i w jakiej skali oznaczają zbrodnię ludobójstwa? Amnesty dokumentuje, że właśnie teraz dochodzi do ludobójstwa. To ludobójstwo na Palestyńczykach w Strefie Gazy popełniane przez Izrael na przestrzeni ostatniego roku po zbrodniczych atakach Hamasu z 7 października. Posłuchaj, skąd ten wniosek, jak zbieraliśmy dowody i co Ty możesz zrobić w tej sprawie.
--------
32:15
Czy listy mogą zmienić życie?
Czy listy mogą zmienić czyjeś życie? Uwolnić niesłusznie skazanych z więzienia, połączyć rodziny, zmienić złe prawo? Maraton Pisania Listów Amnesty International od wielu lat udowadnia, że tak.
Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku, w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka 10 grudnia miliony osób z całego świata łączy siły, aby poprzez pisanie listów i wiadomości upomnieć się o kilka konkretnych osób z różnych zakątków świata, które trafiły do więzienia, są prześladowane albo zastraszane przez to, że sprzeciwiły się niesprawiedliwemu systemowi.
Maraton Pisania Listów udowadnia, że suma niewielkich gestów robi kolosalną różnicę i że nie warto z góry zakładać, że nic nie da się zrobić. Świadczą o tym historie chociażby Germaina Rukuki z Burundi – prawnika działającego na rzecz ochrony praw człowieka, skazanego na 32 lata więzienia i uwolnionego po 4 latach czy Yasaman Aryani, skazanej na 16 lat więzienia za to, że z odsłoniętymi włosami rozdawała pasażerkom teherańskiego pociągu białe kwiaty i uwolnionej po 4 latach.
Na czym polega akcja? Jak można się włączyć i dołożyć swoją cegiełkę, aby zmienić czyjeś życie? W czyich sprawach piszemy w tym roku? Dowiedz się więcej!
Podcast o tym, czym są prawa człowieka i jak przekładają się na nasze życie, nasze rodziny i przyjaciół, nasze społeczeństwo – na świat, w którym żyjemy.
Podcast jest realizowany w Domu w Alejach - filii Domu Kultury Śródmieście