Dlaczego futra i owłosienie intymne nagle wróciły?
Choć nikt się tego nie spodziewał, w ponad 50 % pokazów na 2025/6 rok pojawia się futro, w tym to naturalne. Dlaczego? Moda wyraźnie skręca w stronę inspiracji latami 80, gdzie wulgarny glam stanowił część epatowania luksusem rodem z "Dynastii". Analitycy dokładają do tego rosnące konserwatywne nastroje w społeczeństwie. W międzyczasie viralowy TikTok krzyczy "full bush in a bikini", a Gen Z nie uznaje naturalnego owłosienia za tabu. Na czerwonych dywanach pojawia się to, co nie było widziane od lat. No właśnie - kiedy depilacja stała się przymusem? Co z tym wszystkim mają wspólnego antyczne rzeźby? Sprawdź!
--------
22:18
Fetysz biura - office siren 2.0 i historia garnituru.
Office siren poszła na przerwę na kawę. Do biura wchodzą ramiona, które torują sobie drogę. Po latach podśmiewania się z 80sowych sylwetek, nagle żarty się skończyły. YSL, Stella McCartney, Tom Ford i ulica pokazują, że dwurzędowy garnitur, szeroki krawat i spodnie po pępek wróciły w chwale. Jak to się stało, że kobiety w ogóle sięgnęły po garnitur? Jaką rolę odegrała tu Marlene Dietrich i Le Smoking YSL? Jak Wall Street wpłynęło na power dressing? Czy trendy na 2025 znajdują odzwierciedlenie w ekonomicznych realiach lat 80? To i wiele więcej w tym odcinku!
--------
19:26
Dlaczego minimalizm jest cool? No-buy 2025 i historia prostoty.
No-buy challenge 2025. Vogue piszący o powrocie normcore'u i poszukiwaniu uspokojenia. Dlaczego minimalizm wydaje się być taki...cool? Ma aurę rockanrollowej obojętności, nie ulega presji, jest ponad chwilowe tendencje. Moda lubi sięgać po prostotę cyklicznie, jak w zegarku. W latach 60 jako space age. W latach 80 jako japoński minimal. W latach 90 jako nowoczesność zmierzająca w stronę millenium. Czy po latach panowania mikrotrendów pragniemy odpocząć? Czy minimalizm dyskryminuje i zadziera nosa? Obejrzyj nowy odcinek i dowiedz się więcej!
--------
15:12
Prom Queen: popkulturowy fenomen od Carrie do grunge'u.
Podczas wielkich porządków znalazłam swoją suknię ze studniówki – arcydzieło krawcowej z piwnicy, które przeniosło mnie wprost do jednego z najsilniejszych archetypów popkultury: królowej balu. ✨
Dziś zaglądamy za tiarę, bukiet kwiatów i sztuczny uśmiech prom queens – symbolu amerykańskiego snu, który jest równie słodki, co trujący. Skąd powiązania z lolitą? Jak ten motyw przeszedł od symbolu młodości i niewinności w latach 50. do mrocznego, subwersywnego obrazu w horrorach i muzyce lat 90.? 👑
Omówimy:
💔 Królową balu jako mit, ikonę i figurę tragicznej dziewczyny
🩸 Kultową „Carrie” Briana De Palmy i okładkę „Live Through This” zespołu Hole
👗 Nostalgiczne powroty mody na prom queens: od tiar po bufiaste rękawy
🎤 Teksty Olivii Rodrigo, Lany Del Rey i Beach Bunny, które piętnują presję dorastania
💄 Jak drag queen i subwersja lat 90. dekodują estetykę słodyczy i mroku
Czy prom queen to wieczny symbol amerykańskiego snu? A może to opowieść o presji, tragedii i odrzuceniu, które są uniwersalne i ponadczasowe? 🤔
📌 Zajrzyjmy pod różowy tiul, gdzie historia balowych tiar splata się z krwią i buntem. Będzie słodko-gorzko, brokatowo i... trochę przerażająco.
--------
13:06
Reset mody 2025 - koniec trendów i sexy groteska
Vibe shift - brzmi podejrzanie tajemniczo? Może i tak, ale w popkulturze nie jest czymkolwiek nowym: termin oznacza po prostu wyczuwalną zmianę tendencji. A przez ostatnie kilka lat zmieniło się wiele: rządy mikrotrendów, AI, totalna fragmentaryzacja, szybsze i bardziej zasięgowe social media.
Trend researcherzy od Depop po WGSN wspominają, że na przełomie 2024/2025 moda szuka oddechu. Że nastąpi reset. I chęć powrotu do czasów przed 2010 rokiem, szukanie luzu - żeby nie musieć się określać jedynie w kategorii „ładnej” mody. Stąd paradoksy typu popularności Tabi Margieli, które z undergroundowego IYKYK aż przesyciły rynek.
Vibe shifts następowały niemal po każdym globalnym kryzysie - od mody edwardiańskiej do flapperek, od yuppies do punka, od clean girls do brat. W czasie epidemii samotności, inflacji i największej liczby kryzysów po IIWŚ nie dziwi ponowne oczekiwanie zmiany.
Czym jest sexy grotesque? Czy czeka nas ruch anti-wellness? Dlaczego to, co było brzydkie jest ładne?
Freakery to podcast i kanał na YouTube wgryzający się w historię mody, chcąc pożreć jej najmniejsze okruszki. Zapomniane wątki i nazwiska znane każdemu - wszystko w pajęczej sieci popkulturowych nawiązań. Biżuteria z włosów? Suknia ze spadochronów? Radioaktywny makijaż? Niedługo już nic Was nie zdziwi, a moda stanie się lekturą, do której sami napiszecie opracowanie.
Instagram: https://www.instagram.com/freakery/
YouTube: https://www.youtube.com/freakery