Powered by RND
PodcastySztukaFreakery - Historia Mody
Słuchaj Freakery - Historia Mody w aplikacji
Słuchaj Freakery - Historia Mody w aplikacji
(4 676)(250 137)
Zapisz stacje
Budzik
Sleep timer

Freakery - Historia Mody

Podcast Freakery - Historia Mody
Freakery
Freakery to podcast i kanał na YouTube wgryzający się w historię mody, chcąc pożreć jej najmniejsze okruszki. Zapomniane wątki i nazwiska znane każdemu - wszyst...

Dostępne odcinki

5 z 74
  • Dlaczego minimalizm jest cool? No-buy 2025 i historia prostoty.
    No-buy challenge 2025. Vogue piszący o powrocie normcore'u i poszukiwaniu uspokojenia. Dlaczego minimalizm wydaje się być taki...cool? Ma aurę rockanrollowej obojętności, nie ulega presji, jest ponad chwilowe tendencje. Moda lubi sięgać po prostotę cyklicznie, jak w zegarku. W latach 60 jako space age. W latach 80 jako japoński minimal. W latach 90 jako nowoczesność zmierzająca w stronę millenium. Czy po latach panowania mikrotrendów pragniemy odpocząć? Czy minimalizm dyskryminuje i zadziera nosa? Obejrzyj nowy odcinek i dowiedz się więcej!
    --------  
    15:12
  • Prom Queen: popkulturowy fenomen od Carrie do grunge'u.
    Podczas wielkich porządków znalazłam swoją suknię ze studniówki – arcydzieło krawcowej z piwnicy, które przeniosło mnie wprost do jednego z najsilniejszych archetypów popkultury: królowej balu. ✨ Dziś zaglądamy za tiarę, bukiet kwiatów i sztuczny uśmiech prom queens – symbolu amerykańskiego snu, który jest równie słodki, co trujący. Skąd powiązania z lolitą? Jak ten motyw przeszedł od symbolu młodości i niewinności w latach 50. do mrocznego, subwersywnego obrazu w horrorach i muzyce lat 90.? 👑 Omówimy: 💔 Królową balu jako mit, ikonę i figurę tragicznej dziewczyny 🩸 Kultową „Carrie” Briana De Palmy i okładkę „Live Through This” zespołu Hole 👗 Nostalgiczne powroty mody na prom queens: od tiar po bufiaste rękawy 🎤 Teksty Olivii Rodrigo, Lany Del Rey i Beach Bunny, które piętnują presję dorastania 💄 Jak drag queen i subwersja lat 90. dekodują estetykę słodyczy i mroku Czy prom queen to wieczny symbol amerykańskiego snu? A może to opowieść o presji, tragedii i odrzuceniu, które są uniwersalne i ponadczasowe? 🤔 📌 Zajrzyjmy pod różowy tiul, gdzie historia balowych tiar splata się z krwią i buntem. Będzie słodko-gorzko, brokatowo i... trochę przerażająco.
    --------  
    13:06
  • Reset mody 2025 - koniec trendów i sexy groteska
    Vibe shift - brzmi podejrzanie tajemniczo? Może i tak, ale w popkulturze nie jest czymkolwiek nowym: termin oznacza po prostu wyczuwalną zmianę tendencji. A przez ostatnie kilka lat zmieniło się wiele: rządy mikrotrendów, AI, totalna fragmentaryzacja, szybsze i bardziej zasięgowe social media. Trend researcherzy od Depop po WGSN wspominają, że na przełomie 2024/2025 moda szuka oddechu. Że nastąpi reset. I chęć powrotu do czasów przed 2010 rokiem, szukanie luzu - żeby nie musieć się określać jedynie w kategorii „ładnej” mody. Stąd paradoksy typu popularności Tabi Margieli, które z undergroundowego IYKYK aż przesyciły rynek. Vibe shifts następowały niemal po każdym globalnym kryzysie - od mody edwardiańskiej do flapperek, od yuppies do punka, od clean girls do brat. W czasie epidemii samotności, inflacji i największej liczby kryzysów po IIWŚ nie dziwi ponowne oczekiwanie zmiany. Czym jest sexy grotesque? Czy czeka nas ruch anti-wellness? Dlaczego to, co było brzydkie jest ładne?
    --------  
    14:30
  • Moda to cyrk! Joker, clowncore i pajacowanie Chappell Roan.
    Kto to będzie nosił? Co za cyrk. Na pewno słyszeliście nie raz tego typu komentarze odnośnie mody. A co jeśli…to wcale nie jest obraźliwe? Agencja WGSN donosi, że cyrk będzie jednym z wiodących trendów, co potwierdzili już Harry Styles, Julia Fox, makijaż Chappell Roan, a także pokazy mody na sezon A/W 25/26. Dodajmy do tego sosu premierę nowego „Jokera”. Dlaczego to wszystko kotłuje się właśnie teraz? Dlaczego klauny nas przerażają? Dlaczego chcemy pajacować, kiedy świat płonie? Jak klauna interpretował Dior, Chanel i McQueen? O tym i o wielu innych w tym odcinku!!!
    --------  
    16:37
  • Beetlejuice, Beetlejuice. Gotyk, BURTON i FKA Twigs.
    Kultowych filmów się nie rusza. Albo się rusza i wznawia dyskusję opartą na nostalgii i ponowym zainteresowaniu. W tym odcinku, po premierze „Beetlejuice, Beetlejuice”, spróbujemy zbadać elementy składające się na charakterystyczny styl jednego z najbardziej kultowych współczesnych reżyserów - Tima Burtona. Zbadamy jego wpływ na modę i…wpływ gotyku na Burtona. Jakie są początki gotyckiego stylu i czy przeżywa renesans? Co z „Sokiem z żuka” ma wspólnego niemiecki ekspresjonizm? Dlaczego Burton spotyka się z krytyką i czy z jego filmów się wyrasta? Czym było CalArt? Jak na modę lat 90 wpłynęła popularność Winony Ryder? Oglądajcie odcinek!
    --------  
    24:33

Więcej Sztuka podcastów

O Freakery - Historia Mody

Freakery to podcast i kanał na YouTube wgryzający się w historię mody, chcąc pożreć jej najmniejsze okruszki. Zapomniane wątki i nazwiska znane każdemu - wszystko w pajęczej sieci popkulturowych nawiązań. Biżuteria z włosów? Suknia ze spadochronów? Radioaktywny makijaż? Niedługo już nic Was nie zdziwi, a moda stanie się lekturą, do której sami napiszecie opracowanie. Instagram: https://www.instagram.com/freakery/ YouTube: https://www.youtube.com/freakery
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Freakery - Historia Mody, Wszystkie książki świata i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.6.0 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 2/10/2025 - 2:05:31 AM