Minerały są fundamentem zdrowej skóry w dobrej kondycji i powinno się je dostarczać zarówno od środka, jak i od zewnątrz – mówi w Dobrym Składzie Danuta Mieloch, słynna polska kosmetolożka i właścicielka amerykańskich Rescue Spa w Filadelfii i w Nowym Jorku. Zwana przez Amerykanki „Beyoncé pielęgnacji” ekspertka, stworzyła markę kosmetyczną, w której formułach minerały grają pierwsze skrzypce. Do produkcji kosmetyków Danucera wykorzystuje się głębinową morską wodę solarną, która nimi jest nasycona. Cynk, magnez i miedź to najważniejsze z minerałów w ich składzie. Cynk działa antyseptycznie, przyspiesza gojenie naskórka. Magnez dodaje energii i wspomaga jego regenerację. A miedź wykazuje właściwości m.in. antyoksydacyjne i kojące. Natomiast, jak podkreśla kosmetolożka, nie warto rozpatrywać działania poszczególnych mikro- i makroelementów, ale fakt, jak razem wpływają na skórę.Podcastu „Dobry skład” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
59:41
Innowacja: Mikroigły w kosmetykach
Mikroigły i mikronakłuwanie do tej pory kojarzyły się z medycyną estetyczną i zaawansowanymi zabiegami rewitalizującymi i odmładzającymi. Do ich wykonania wykorzystywano zewnętrzne rollery czy urządzenia wyposażone w igiełki. Teraz nastąpił przełom i mikroigły znalazły się w środku kosmetyku, a konkretnie w formule Stymulującego Serum Peptydowego BasicLab – partnera tego odcinka. Dlatego gościniami są tym razem Anita Zacharska i Joanna Zgajewska, założycielki marki. Niewidoczne bez mikroskopu pepticule, czyli mineralne mikroikroigły, tuż po aplikacji serum, wywołują delikatne uczucie kłucia i mrowienia skóry, które utrzymuje się przez pewien czas. Po kilku dniach igiełki wypadają w efekcie naturalnej keratynizacji naskórka. Gościnie podcastu wyjaśniają, do jakiej głębokości docierają mikroigły i jak wspomagają działanie innych substancji czynnych, np. retinoidów czy tripeptydu miedziowego i mobilizują komórki do produkcji kolagenu i elastyny. W tym odcinku podcastu nie brakuje rozmowy o wszystkich pięciu etapach pielęgnacji, bo jak zapewniają ekspertki, tylko codzienne, świadome dbanie o potrzeby skóry przynosi najbardziej pożądany efekt. A czy mikroigły zrewolucjonizują formuły kosmetyczne? Posłuchajcie i oceńcie sami.
--------
56:36
Manicure hybrydowy
W „Dobrym składzie” nie mogło zabraknąć hybrydy. Manicure hybrydowy, jak mówi Marzena Kanclerska-Gryz z Nail Spa, zrewolucjonizował światowy rynek. W podcaście rozmawiamy o plusach hybrydy, do których niewątpliwie należą: trwałość, różnorodność stylizacji, połysk, utwardzenie paznokcia i wygoda noszenia. Ale nie pomijamy również minusów, z przesuszeniem i osłabieniem płytki paznokcia na czele. Ekspertka, która gabinet manicure’u prowadzi od ponad 20 lat, opowiada, z czego może wynikać słaba kondycja paznokci. Czy winić należy lakier hybrydowy, czy może świetlówki LED (dawniej używano lamp UV)? I jak się ma do tego czynnik ludzki, czyli: odpowiedni czas noszenia stylizacji paznokci (nieprzekraczający trzech tygodni), właściwe zdejmowanie hybrydy czy wcześniejsze przygotowanie płytki paznokcia i umiejętne stosowanie frezarki oraz innych narzędzi? Rozmawiamy o tym, czy przerwa od manicure’u hybrydowego jest konieczna dla wszystkich. A może są osoby, które jej nie potrzebują? Wreszcie czy w 2025 roku są alternatywy dla hybrydy? Nie brakuje też wątku o trendach w manicurze oraz porad ekspertki dotyczących regeneracji paznokci.Podcastu „Dobry skład” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
53:22
Keratyna
Keratyna to białko, główny budulec włosów i bardzo popularny składnik kosmetyczny. W „Dobrym składzie” nie bez powodu rozmawiam o niej z Piotrem Rawiczem-Mikułowskim, edukatorem marek A&M Premium Distribution, który od dziecka jest związany z branżą fryzjerską i nieraz siedział w oparach keratyny. Dawniej zabiegi keratynowe w salonie trwały kilka godzin, po czym – ze względu na legendarny zapach palonego włosa – trzeba było wietrzyć pomieszczenie. Z powodu zawartości formaldehydu zarówno klientki, jak i fryzjerów bolały głowy. „Trwałe” prostowania włosów polega na wprasowaniu keratyny w strukturę włosa. Białko go uszczelnia, a woda nie wędruje do wewnątrz, w związku z czym pasma pozostają gładkie i odporne na wilgoć. Włos po keratynie, jak wyjaśnia Piotr Rawicz-Mikułowski, zachowuje się jak zalaminowana kartka papieru. Jest gładki i śliski, ale może kruszyć się po pewnym czasie (zwłaszcza na końcach). To procedura, która sprawdzi się przy włosach grubych, porowatych i pełnych objętości. Natomiast do pasm cienkich, ale puszących się (słowiańskich) Rawicz-Mikułowski poleca produkty do stylizacji (np. z keratyną) i odpowiednią „obróbkę” podczas suszenia. Jak działa keratyna roślinna i brazylijska? Nakładać ją podczas pielęgnacji czy może poszukiwać jej w kosmetykach do stylizacji? W jaki sposób suszyć i modelować puszące się włosy? Na koniec tego odcinka Piotr Rawicz-Mikułowski zdradza trik dotyczący stylizacji, który zmienia wszystko.Podcastu „Dobry skład” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
1:01:11
Witamina D, witaminy z grupy B i probiotyki
Jak witamina D, witaminy z grupy B i probiotyki wpływają na wygląd skóry, włosów i paznokci? Ile ich tak naprawdę potrzebujemy i czy to prawda, że Polacy cierpią na niedobory witaminy D? Niektóre substancje odżywcze mają wpływ nie tylko na dobrą kondycję organizmu, ale również poprawiają samopoczucie. Oczywiście pod warunkiem, że sprawdzamy ich źródło pochodzenia i jakość. Czy suplementy to sposób na zdrowie i dobrą formę, czy może jednak zgodnie z maksymą „food comes first" warto pomyśleć o podstawach w dobrze zbilansowanej diecie? Z drugiej strony, czy można wierzyć w pełnowartościowe posiłki? Na te pytania odpowiada Jakub Mauricz, dietetykiem. W dyskusji nie brakuje pytań o prebiotyki z naturalnych kiszonek, jak i te przyjmowane w kapsułkach. Jakub Mauricz podaje dokładne nazwy substancji chemicznych, które przydają się nie tylko w trakcie antybiotykoterapii, ale także jako baza dla zdrowej flory jelitowej na co dzień. Rozmawiamy o tym, jakich mikro i makroelementów potrzebują kobiety, a które będą wsparciem dla mężczyzn. Wreszcie, czy można łączyć swobodnie kilka suplementów diety bez obaw o przedawkowanie? W podkaście zastanawiamy się głośno nad różnymi trendami z mediów społecznościowych takimi, jak biohacking czy dożylne wlewy witaminowe. Dietetyk opisuje pozytywne aspekty z nimi związane, ale podkreśla, że nie wszystko, co modne jest godne polecenia. Ten odcinek jest najbardziej odżywczy ze wszystkich w tym sezonie ze względu na ilość składników, o których rozmawiamy. Będzie dobrym wstępem do noworocznego planu powrotu do formy.Podcastu „Dobry skład” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
„Dobry skład” to podcast o kosmetykach. Do audycji zapraszani są goście – eksperci beauty: chemicy, biotechnolodzy, dermatolodzy, makijażyści, styliści fryzur. Rozmawiają o urodzie i zdrowiu przez pryzmat substancji znajdujących się w kosmetykach. Audycję prowadzi Maria Kowalczyk, dziennikarka z ogromnym doświadczeniem, która od ponad od 20 lat pisze o urodzie, autorka bloga @nostressbeauty. W „Dobrym składzie” można dowiedzieć się więcej na temat składników aktywnych i bazowych, z którymi mamy codzienny kontakt i które nakładamy na skórę czy włosy. SPF, aluminium, piżmo, silikony, witamina C – są omawiane pod kątem bezpieczeństwa, sposobu i skuteczności działania. Podcast ma charakter dyskusji i walki z powielanymi mitami. Nie straszy – edukuje.