Posłuchaj nagrań spotkań z 16. Festiwalu Conrada! Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich osób, którym mimo chęci nie udało się dotrzeć na 16. Festiwal Conrada, a t...
(Nie)wierna rzeka. Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem
Prowadzenie: Urszula HonekRzeki napędzają niejeden literacki młyn. Gdzieś się kończą, gdzieś się zaczynają, można poddać się nurtowi, ale można też z nim walczyć, płynąć pod prąd w poszukiwaniu źródła. Można też, jak robi to Andrzej Stasiuk ze swoim ukochanym Bugiem, usiąść na brzegu, kontemplować jego piękno i wspominać życie - swoje oraz pozostałych mieszkańców świata.
--------
1:23:04
Jak nie przegapić teraźniejszości? Dyskusja z udziałem Jula Łyskawy, Jacka Paśnika i Dominiki Słowik
Dyskusja z udziałem Jula Łyskawy, Jacka Paśnika i Dominiki SłowikProwadzenie: Paulina MałochlebLiteratura fascynuje się dziś przeszłością, chce odkopywać sekrety, dopowiadać, rozszyfrowywać, wycisnąć coś nowego z opowieści prababci. Tymczasem teraźniejszość umyka. Zanim za sto lat wymyślą “prawdziwą” opowieść o naszych latach dwudziestych, dajmy prababci odpocząć i zwróćmy uwagę na to, co dzieje się dziś. Jak zapamiętamy “nasze czasy”? Teraźniejszość bywa chaotyczna, rozdrobniona, a przez to szczególnie trudna do uchwycenia. Pisanie o współczesności to ryzyko krótkiej daty ważności. Ale czy sowa Minerwy zawsze musi wylatywać o zmierzchu?
--------
1:18:25
Natura przyszłości | O duchowości | Karina Jarzyńska
W siódmym odcinku podcastu Conrad na fali rozmawiamy o duchowości.
Zastanawiamy się, czym właściwie jest, jak sytuuje się w stosunku do kolektywnej i ustrukturyzowanej religijności oraz czy potrafi wyrwać nas z „więzienia naszego ja”. Przewodniczką w tych rozważaniach jest jak zwykle literatura – sama funkcjonująca jako rodzaj ćwiczenia duchowego, dzięki któremu możemy odkrywać radykalnie odmienne perspektywy. Wielu czołowych polskich pisarzy – jak choćby Czesław Miłosz czy Olga Tokarczuk – swoje dzieła przesyca silnie duchowym sposobem widzenia świata, ukazując, że w naszej pozornie racjonalnej cywilizacji wciąż potrzebujemy refleksji nad tym, co wykracza poza racjonalność i materializm.
Naszą gościnią jest Karina Jarzyńska, literaturoznawczyni i religioznawczyni z Uniwersytetu Jagiellońskiego, badaczka relacji między literaturą a religią oraz specjalistka od kultury postsekularnej.
Rozmowę Grzegorza Jankowicza z Emmanuelem Carrère’em, do której nawiązuje ten podkast można wciąż obejrzeć na FB Conrad Festival, FB Tygodnik Powszechny, FB Lubimyczytac.pl , na YT KBF, oraz na platformie PLAY KRAKÓW - www.playkrakow.com/vods/vod.1651
--------
28:37
Natura przyszłości | O poetyce rodziny | Maciej Miłkowski
W szóstym odcinku podkastu „Conrad na fali” rozmawiamy o rodzinie jako o jednym z najważniejszych tematów literatury. Nasz gość, prozaik i krytyk literacki Maciej Miłkowski, w swoich utworach chętnie opowiada o pogmatwanych stosunkach rodzinnych i uczuciowych. Wspólnie zastanawiamy się, przy pomocy jakich zabiegów i narzędzi pisarz przekształca osobiste doświadczenia w fikcję i jak radzą sobie z tym jego najbliżsi. Czy tylko nieszczęśliwe rodziny stanowią atrakcyjny literacko temat? A może to właśnie opowieści o szczęśliwych rodzinach mogłyby zmienić nasz sposób postrzegania relacji z najbliższymi? Ostatecznie, wiele literackich rodzin sytuuje się przecież gdzieś pośrodku tej skali, a w historiach rodzinnych tragizm przenika się zwykle z humorem, tak jak w powieściach graficznych słynnej amerykańskiej rysowniczki Alison Bechdel.
Rozmowę Grzegorza Jankowicza z Alison Bechdel można obejrzeć na FB Festiwalu Conrada, Tygodnika Powszechnego, Lubimyczytać.pl, oraz na platformie PLAY KRAKÓW - https://www.playkrakow.com/vods/vod.1651.
Maciej Miłkowski (ur. 1980) jest prozaikiem, tłumaczem i krytykiem literackim. Autor dwóch tomów opowiadań: „Wist” (2014) i „Drugie spotkanie” (2017), a także powieści „System Sulta” (2019). Stale współpracuje z „Czasem Literatury”, gdzie prowadzi dział poświęcony opowiadaniom. Wkrótce nakładem wydawnictwa Nisza ukaże się kolejny tom jego krótkich form prozatorskich „Trzeci dzień świąt”.
--------
22:36
Natura przyszłości | O początku świata | Michał Pospiszyl
W piątym odcinku podcastu „Conrad na fali” rozmawiamy o nowej wizji człowieka we współczesnej filozofii spod znaku zmierzchu antropocenu. Diagnozowana przez wielu filozofów i filozofek konieczność odejścia od wizji świata, w której to ludzie są miarą wszechrzeczy, wymusza przeformułowanie naszych relacji z innymi bytami. W tej koncepcji, pokrewnej wielu nurtom ekologii, nie ma już miejsca na naiwną wiarę w naprawę świata, przywrócenie mu dawnej, przyjaznej człowiekowi formy. Zamiast tego pojawia się postulat działania doraźnego, mierzenia się z nową rzeczywistością, w której katastrofa klimatyczna dzieje się na naszych oczach (o ile już się nie wydarzyła).
Na polskim gruncie problem opisał między innymi Andrzej Marzec, który był gościem Grzegorza Jankowicza w ramach cyklu „Natura przyszłości”.
Rozmowę można obejrzeć tu: https://playkrakow.com/seria/ser.1388
My z kolei, wraz z doktorem Michałem Pospiszylem zastanowimy się, jakie konsekwencje filozoficzne, społeczne i polityczne wiążą się ze zmierzchem epoki człowieka.
Michał Pospiszyl - filozof, socjolog historyczny, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz w 2020/21 visiting fellow w Instytucie Nauk o Człowieku (IWM) w Wiedniu, współpracuje także z Instytutem Kultury Polskiej UW i Biennale Warszawa. Jest autorem dwóch książek „Zatrzymać historię. Walter Benjamin i mniejszościowy materializm” (IBL 2016) i „Rozkład. Esej o związkach państwa i patogenów" (PWN 2021), a także współautorem (wraz z Katarzyną Czeczot) antologii „Romantyczny antykapitalizm” (IBL 2018). Aktualnie przygotowuje prace poświęconą historii środowiskowej wschodnioeuropejskich bagien i genealogii kryzysu ekologicznego w Polsce. Redaktor kwartalnika "Praktyka Teoretyczna".
Posłuchaj nagrań spotkań z 16. Festiwalu Conrada! Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich osób, którym mimo chęci nie udało się dotrzeć na 16. Festiwal Conrada, a także dla tych, które chciałyby wrócić do jesiennych spotkań. W najbliższym czasie nagrania z wybranych rozmów z pisarkami i pisarzami będziemy publikować w każdy poniedziałek na kanale „Conrad na Fali”. Mamy nadzieję, że, słuchając archiwalnych nagrań, nie będziecie się nudzić w oczekiwaniu na kolejne spotkania, na które jak zwykle zapraszamy jesienią. Tymczasem do usłyszenia na fali Conrada!