Real Talk. Gabriel Krauze i Jacek Żebrowski w rozmowie
Co jest przeciwieństwem autentyczności? Blaga, pozerstwo, pretensjonalność. Fałsz, który można wyczuć, i którego się nie wybacza. Może upoić krótkotrwałą sławą, ale sprawi, że stracimy twarz. Wybór rzadziej uczęszczanej drogi kosztuje, ale często to dzięki niemu możemy bez wstydu patrzeć w lustro. Szczera rozmowa o tym, że bycie sobą w życiu i pisaniu to największe wyzwanie, jakie można sobie wyobrazić. Mówią pisarze, których łączy wyczucie pulsu ulicy, kontrkultura i Londyn.
--------
1:33:18
Zawód: reporter. Dyskusja z udziałem Beaty Chomątowskiej, Artura Domosławskiego i Radosława Wiśniewskiego
Prowadzenie: Kaja PutoPowiedzieć: byłem tam, byłam tam, widziałem, słyszałam - takie świadectwo wiąże się z odpowiedzialnością. Z wiarygodności można zostać rozliczonym. Ale literatura, również non fiction, to domena opowieści, a ta podpowiada swoje skojarzenia i scenariusze. Jak zatem powinien wyglądać proces przetwarzania surowych informacji o tym, co ważne tu i teraz na zrozumiałą, ale nie uproszczoną opowieść? I jakie pułapki czyhają na autora podczas pisania?
--------
1:33:33
Uczta mediewistów. Dyskusja z udziałem Anny Brzezińskiej, Łukasza Kozaka
Prowadzenie: Alicja Urbanik-KopećOpowiadanie o przeszłości to wyzwanie, z którym mierzą się zarówno historyczki, jak i literaci. Czy w zależności od obranej strategii możemy mówić o różnych poziomach autentyczności? Kto jest bliżej prawdy o tym, co było (i w jakiejś formie z nami zostało)? A może wszyscy obracają się w przestrzeni fikcji, tylko każdy nazywa ją inaczej? Zapraszamy na ucztę mediewistów!
--------
1:32:33
Pisarka, matka, inna (i pisarz). Dyskusja z udziałem Natalii Fiedorczuk i Elizy Kąckiej
Prowadzenie: Michał R. WiśniewskiRodzina to wielki i godny szacunku temat literatury. Inaczej, gdy pisarz lub pisarka jest jednocześnie rodzicem: to oznacza niezrozumienie wielokrotne i pod każdym względem. Kiedy to arcyludzkie przeżycie sprawia, że czujemy się obcy w świecie? Opowiedzą pisarki, którym współistnienie macierzyństwa z literaturą pozwoliło odkryć własne wymiary osobności - w rozmowie z pisarzem, autorem książki o rzeczywistości nieprzyjaznej dzieciom.
--------
1:28:40
Piekło Conrada. Wykład prof. Michała Komara
Od pierwszego wydania książki Michała Komara “Piekło Conrada” minęło prawie pół wieku. Joseph Conrad uchwycił i opisał bolesne narodziny nowoczesności - w swojej prozie zostawił nam instrukcję obsługi naszego świata. Wymaga ona jednak od czasu do czasu aktualizacji. Co, po przeszło stu latach, ma do powiedzenia o rzeczywistości politycznej i społecznej patron naszego Festiwalu?
Posłuchaj nagrań spotkań z 16. Festiwalu Conrada! Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich osób, którym mimo chęci nie udało się dotrzeć na 16. Festiwal Conrada, a także dla tych, które chciałyby wrócić do jesiennych spotkań. W najbliższym czasie nagrania z wybranych rozmów z pisarkami i pisarzami będziemy publikować w każdy poniedziałek na kanale „Conrad na Fali”. Mamy nadzieję, że, słuchając archiwalnych nagrań, nie będziecie się nudzić w oczekiwaniu na kolejne spotkania, na które jak zwykle zapraszamy jesienią. Tymczasem do usłyszenia na fali Conrada!