”Zrozumieć Gestalt” to podcast, tworzony z myślą o studentach psychoterapii Gestalt. Zwłaszcza tych, których ciekawi głębia i róznorodność tej modalności terape...
W tym odcinku ponownie moim gościem jest psychoterapeuta, nauczyciel i superwizor gestalt - Andrzej Cała. Tematem rozmowy jest kolejny z fundamentów gestalt, czyli teoria pola. Czym jest ta teoria? Co wnosi do naszej praktyki? Jak poszerzać swoje zrozumienie tego sposobu widzenia rzeczywistości? To tylko niektóre z pytań, na które staralismy sie znaleźć w tej rozmowie odpowiedź.
W rozmowie pojawiają się też odniesienia do artykułów; niestety nie udało mi się znaleźć linków dokładnie do tych, o których jest mowa. Zamiast tego, zamieszczam linki do 3 innych tekstów w Bibliotece Gestalt, z pewnością wartych przeczytania:
https://bibliotekagestalt.pl/2021/08/21/parlett-malcolm-refleksje-o-teorii-pola-tekst/
https://bibliotekagestalt.pl/2022/01/31/parlett-malcolm-jednolite-pole-w-praktyce-tekst/
https://bibliotekagestalt.pl/2022/07/14/francesetti-gianni-roubal-jan-teoria-pola-we-wspolczesnej-terapii-gestalt-czesc-1-modulowanie-obecnosci-terapeuty-w-praktyce-klinicznej-tekst/
--------
1:16:00
Odc. 6. Teoria Self. Jacek Panster.
Teoria Self, to dla wielu studentów psychoterapii Gestalt, jedno z najbardziej kłopotliwych i problematycznych w zrozumieniu zagadnień. Równocześnie, to właśnie specyficzne spojrzenie na Self przez terapeutów Gestalt, jest jednym z wyróżników tej modalności terapeutycznej i jednym z jej kluczowych założeń. Do rozmowy, mającej pomóc rozjaśnić nieco to zagadnienie zaprosiłem znawcę tego tematu, czyli Jacka Panstera - dyplomowanego psychoterapeutę Instytutu Gestalt w Toronto (2004) z certyfikatem EAGT, nauczyciela/superwizora Psychoterapii Rozwojowo-Somatycznej (DSP) i absolwenta 3-letniego programu Instytutu Integratywnej Pracy z Ciałem i Terapii Ruchem (IBMT).
Spośród licznych warsztatów i treningów prowadzonych przez Jacka, szczególną uwagą cieszą się między innymi te traktujące właśnie o Self. Odcinek ten jest więc okazją do poznania spojrzenia Jacka na to zagadnienie, a także do doświadczenia tego, jak można skomplikowane rzeczy, wyjasniać m.in. poprzez doświadczenie... dalej rozpisywał się nie będę. Zachęcam do posłuchania!
--------
53:41
Odc. 5. Paradoksalna teoria zmiany. Agata Sitarska
W tym odcinku rozmawiam z Agatą Sitarską - terapeutką, superwizorką oraz trenerką Instytutu Treningu i Edukacji Gestalt. Tematem naszej rozmowy jest paradksalna teoria zmiany - kolejny z fundamentów modalności Gestalt. Dowiesz się tutaj jak powstała, czym jest i jak przekłada się ona na pracę w gabinecie. Zapraszam!
--------
51:40
Odc. 4. Czym jest fenomenologia? Dr. Marek Jawor
W tym odcinku, zapraszam do rozmowy o jednym z filarów Gestalt jakim jest fenomenologia. Czym jest? Co wnosi do naszej praktyki? Jak rozwijać w sobie spojrzenie fenomenologiczne? To tylko niektóre z pytań, na które w tym odcinku szukałem odpowiedzi wraz z moim gościem, którym był dr. Marek Jawor, psychoterapeuta i trener Instytut Integralnej Psychoterapii Gestalt. Zapraszam!
--------
1:00:14
Odc. 3. Gestalt, jako podejście egzystencjalne. Małgorzata Cynker
W tym odcinku zatrzymujemy sie przy kolejnym z fundamentów Gestalt, czyli egzystencjaliźmie.
Czym jest filozofia egzystencjalna? Skąd wzięła się w naszej modalności terapeutycznej? Jakie są jej kluczowe założenia? Jak wpływa na pracę w gabinecie? To tylko niektóre z pytań, na które staraliśmy się odpowiedzieć.
A na koniec, jest też garść rekomendacji dotyczących tego, jak terapeuta może wspierać i rozwijać w sobie podejście egzystencjalne. Zapraszam!
”Zrozumieć Gestalt” to podcast, tworzony z myślą o studentach psychoterapii Gestalt. Zwłaszcza tych, których ciekawi głębia i róznorodność tej modalności terapeutycznej. Moim celem jest pomóc Wam w zrozumieniu teorii i metodologii Gestalt, ale też dostarczenie użytecznych wskazówek do praktyki terapeutycznej. W każdym odcinku zapraszam doświadczonych terapeutów, trenerów i superwizorów, którzy dzielą się tu swoją wiedzą, doświadczeniem i poglądami. Czy na pewno “Aby zrozumieć Gestalt, trzeba zrozumieć Gestalt”? Zapraszam tutaj po pytania i odpowiedzi. --- music by audionautix.com ---