W Podcaście Polskiego Instytutu Ekonomicznego komentujemy dane, przewidujemy trendy i rozmawiamy o sprawach istotnych dla gospodarki. Nowe odcinki podcastu ukaz...
🎙 Podcast PIE
🚀 Wyścig technologiczny między globalnymi potęgami to nie tylko rozwój AI, ale i wojna handlowa.
💰 Chiny wprowadzają cła odwetowe i prezentują nowy model językowy Deep Seek, tańszy od konkurencyjnych rozwiązań.
🔬 USA ograniczają dostęp do najnowszych półprzewodników dla wybranych krajów.
❄️ Czy to początek technologicznej zimnej wojny? Jaką rolę odegra w niej sztuczna inteligencja?
🎧 O tym rozmawia Andrzej Kubisiak z Krystianem Łukasikiem i Jakubem Witczakiem, starszymi analitykami z zespołu gospodarki cyfrowej.
🔊 Zapraszamy do wysłuchania odcinka:
--------
35:01
Pierwsze decyzje Trumpa to chaos
✍️ W ciągu pierwszego tygodnia od inauguracji 🇺🇸 Donald Trump podpisał aż 26 rozporządzeń wykonawczych.
🚪 Dowiedzieliśmy się, że USA opuszczają WHO i występują z porozumienia paryskiego.
💰 Trump w poniedziałek 27 sierpnia postanowił też o anulowaniu wszelkich grantów i pożyczek od rządu federalnego, co sprawiło, że poszczególne stany nie wiedziały, na przykład, czy Medicaid będzie finansowany 🏥❓.
📈💵 Wiadomo także, jakie będą losy zapowiadanych przez Trumpa ceł, które wbrew nadziejom wielu zwolenników nowego prezydenta mogą sprawić, że amerykańskie gospodarstwa domowe przeciętnie wydadzą o 2600 USD rocznie więcej 💸🏠.
😵Obecna sytuacja wygląda jak chaos, a odnalezienie się w tym będzie tym trudniejsze, im częściej Trump będzie zmieniał zdanie, co od zawsze miał w zwyczaju.
O tym, czego możemy się spodziewać w nadchodzących dniach po prezydenturze Trumpa 🎙️🇺🇸, rozmawia Łukasz Baszczak z Tomaszem Mądrym, starszym analitykiem z zespołu zrównoważonego rozwoju w PIE 📊, oraz Markiem Wąsińskim, kierownikiem zespołu gospodarki światowej w PIE 🌎📉.
🎧 Zapraszamy do wysłuchania odcinka Podcastu PIE!
--------
38:30
Polska powinna inwestować w wydobycie surowców krytycznych w Afryce
🌍 Wraz z rozwojem techniki niektóre surowce bardzo zyskały na znaczeniu.
🔋 Bez niektórych rzadkich metali nie da się, na przykład, wyprodukować baterii.
📌 Nie dziwi więc fakt, że miejscami, w których te surowce występują – takimi jak Afryka lub Grenlandia – interesują się najwięksi gracze na arenie międzynarodowej.
❓ Ile surowców krytycznych tak naprawdę potrzebujemy? ⚖️ Czy bogactwo surowcowe Afryki nie będzie dla niej przekleństwem? 📌 Czy Polska powinna wspierać swoje firmy w inwestowaniu w wydobycie, np. metali ziem rzadkich?
🎙️ O tym rozmawia Marianna Sobkiewicz z dr. hab. Dominikiem Kopińskim, starszym doradcą z zespołu gospodarki światowej w PIE.
--------
34:09
Polska znalazła się wśród lokomotyw rozwoju. Gdzie będzie jutro?
📈 Polska niewątpliwie odniosła sukces gospodarczy. Ostatnie 30 lat to czas ciągłego wzrostu, przerwanego jedynie na czas pandemii. Nawet wtedy recesja w Polsce była jedną z najpłytszych w Europie, a odbicie jednym z najbardziej dynamicznych.
❓ Jakie były przyczyny polskiego sukcesu gospodarczego?
❓ Skąd się bierze odporność polskiej gospodarki na światowe kryzysy?
❓ Co musimy zrobić, żeby ten rozwój wciąż trwał?
💬 O tym rozmawia Łukasz Baszczak z Aleksandrą Sojką, starszą analityczką z zespołu gospodarki światowej w PIE, oraz Sebastianem Sajnogiem, starszym analitykiem z zespołu makroekonomii w PIE.
🔗 Zapraszamy do wysłuchania odcinka!
--------
33:57
Czasy rosyjskiego szantażu gazowego nieodwołalnie dobiegły końca
⛽ 1 stycznia 2025 r. Gazprom wstrzymał dostawy gazu przez terytorium Ukrainy do Europy, co było wynikiem wygaśnięcia umowy tranzytowej między Rosją a Ukrainą. Dla Europy oznacza to koniec czasów, gdy Gazprom mógł ją szantażować wstrzymaniem dostaw. Dla Gazpromu i dla Rosji rozpoczyna się okres strat finansowych.
❓ Dlaczego te dostawy zostały wstrzymane dopiero teraz? Czemu Ukraina nie mogła wcześniej wymówić umowy z Gazpromem? Komu Rosja będzie teraz sprzedawała swój gaz?
🌍 O tym rozmawia Tomasz Mądry z dr. Kamilem Lipińskim, kierownikiem zespołu klimatu i energii w PIE.
🎧 Zapraszamy do wysłuchania odcinka!
W Podcaście Polskiego Instytutu Ekonomicznego komentujemy dane, przewidujemy trendy i rozmawiamy o sprawach istotnych dla gospodarki. Nowe odcinki podcastu ukazują się co tydzień, w piątki.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, gospodarka światowa, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa, zrównoważony rozwój i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce, z uwzględnieniem sytuacji międzynarodowej.