W Podcaście Polskiego Instytutu Ekonomicznego komentujemy dane, przewidujemy trendy i rozmawiamy o sprawach istotnych dla gospodarki. Nowe odcinki podcastu ukaz...
Javierowi Milei na razie się udaje, ale bardzo dużym kosztem
📈Mija rok od wyboru Javiera Milei na urząd prezydenta Argentyny. Od tamtego czasu gospodarka tego kraju przeszła prawdziwą rewolucję, choć trzeba przyznać, że wiele wskaźników uległo poprawie.
🧐Milei swoją polityką państwa minimum skutecznie zdławił inflację i doprowadził nawet do powstania nadwyżki w budżecie. Niestety wszystko to odbyło się bardzo dużym kosztem społecznym.
🤔Jak ocenić rok rządów Milei? Czy prezydentowi Argentyny udaje się wyprowadzić kraj z wieloletniego kryzysu gospodarczego? Do jakiego stopnia droga, na którą wkroczyła Argentyna, jest porównywalna z historią polskiej transformacji gospodarczej?
👉O tym rozmawia Tomasz Mądry z dr Katarzyną Sierocińską, starszą analityczką z zespołu gospodarki światowej w PIE.
👂Odcinka możecie także wysłuchać na:
📹YouTube: https://youtu.be/qdM9Iyfu-rQ
--------
28:16
Ratowanie klimatu nie wymaga zmniejszenia konsumpcji
📣🌞Na zagrożenia związane ociepleniem klimatu zwracamy uwagę niechętnie. To długi proces, którego skutków doświadczymy w pełni dopiero za wiele lat. Odstraszają nas też koszty transformacji energetycznej, a przede wszystkim widmo spadku jakości życia.
🔬👨⚕️Rozwiązaniem mogą być nowe technologie. Tak naprawdę sprawiedliwa transformacja powinna polegać na zmianie modelu konsumpcji, a nie na jej ograniczeniu. Niemniej wciąż pozostaje pytanie, co zrobić, żeby klasa średnia i niższa mały poczucie, że rzeczywiście do sprawiedliwej transformacji doszło.
👉O tym rozmawia Łukasz Baszczak z dr. Adamem Juszczakiem, starszym doradcą z zespołu klimatu i energii w PIE, oraz dr. Radosławem Zyzikiem, starszym doradcą z zespołu ekonomii behawioralnej w PIE.
--------
27:48
W Black Friday generujemy głównie śmieci i długi
🛒Ponad 60 proc. Polaków skorzystało w ubiegłym roku z promocji z okazji Black Friday. W ten dzień bowiem oraz w następujący po nim Cyber Monday sprzedawcy znacznie obniżają ceny swoich produktów. Przeceny oscylują średnio w 20-30%.
⚖Praktyka pokazuje jednak, że nie zawsze promocje są uczciwe. Konsumenci zaś często nabywają w dużych ilościach rzeczy, których nie potrzebują, produkując przy tym duże ilości śmieci i zwiększając własne zadłużenie.
👉O skutkach Black Friday rozmawia Tomasz Mądry z Aleksandrą Wejt-Knyżewską, starszą analityczką z zespołu foresightu gospodarczego w PIE.
--------
30:11
Protekcjonizm gospodarczy Trumpa może spotkać się z odwetem
📣 Czas po ogłoszeniu zwycięstwa Donalda Trumpa wypełniły zapowiedzi polityki prezydenta-elekta oraz informacje o nominacjach do nowej amerykańskiej administracji. Powstają pytania o wysokość ceł, które Trump chce nałożyć na import do USA, lub o rolę Elona Muska w rządzie, którego słowa o uczynieniu ze Stanów Zjednoczonych kryptowalutowego mocarstwa doprowadziły do rekordowego wzrostu kursu kryptowalut.
🤔 Czy Trump blefował z wysokością ceł? Kim będą współpracownicy nowego prezydenta USA? Co będzie robił Elon Musk?
💬 O tym rozmawia Tomasz Mądry z Markiem Wąsińskim, kierownikiem zespołu gospodarki światowej w PIE, oraz Krystianem Łukasikiem, starszym analitykiem z zespołu gospodarki cyfrowej w PIE.
--------
41:37
Boimy się bezrobocia, nawet gdy nie ma ku temu powodów
💼 Postrzeganie ryzyka bezrobocia często rozmija się z danymi. Chociaż stopa bezrobocia w skali kraju utrzymuje się według Eurostatu poniżej 3 proc., to prawie 40 proc. Polaków obawia się utraty pracy.
🌍 Ogólne dane nie uwzględniają sytuacji na lokalnym rynku, różnic w zapotrzebowaniu na konkretne kompetencje, a także wspomnień pracowników, którzy mogli bardzo źle doświadczyć utraty pracy w przeszłości.
👉O rozbieżności między percepcją danych ekonomicznych a samymi danymi rozmawia Łukasz Baszczak z Andrzejem Kubisiakiem, zastępcą dyrektora PIE, oraz Agnieszką Wincewicz-Price, kierowniczką zespołu ekonomii behawioralnej w PIE.
W Podcaście Polskiego Instytutu Ekonomicznego komentujemy dane, przewidujemy trendy i rozmawiamy o sprawach istotnych dla gospodarki. Nowe odcinki podcastu ukazują się co tydzień, w piątki.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, gospodarka światowa, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa, zrównoważony rozwój i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce, z uwzględnieniem sytuacji międzynarodowej.