Czy indywidualnie mamy wpływ na zmianę klimatu? Jaki jest nasz ślad węglowy? Ile jest rodzajów plastiku i co kryje się na dnie Bałtyku? Będziemy tłumaczyć trud...
Inwazyjne obce gatunki trafiają do przyrody za sprawa nieodpowiedzialnej działalności człowieka. To zwierzęta i rośliny, które zostały celowo lub przypadkowo wprowadzone do rodzimej biocenozy. Mogą to być np. żółwie, ryby, skorupiaki czy mięczaki. O konsekwencjach dla rodzimych gatunków mówił w audycji "Zmiana klimatu" dr Rafał Maciaszek (Projekt "Łowca Obcych").
--------
22:05
Akcja sprzątania brzegów Wisły. "To salon Warszawy"
Koniec roku w stołecznej Dzielnicy Wisła to nie tylko magiczne rejsy, zimowe kąpiele i przygotowania do sylwestrowego wieczoru na plaży. To też czas na przedświąteczne porządki warszawskiego odcinka Wisły. O akcji tegorocznej sprzątania brzegów rzeki mówili w Polskim Radiu 24 Piotr Sadurski i Jan Piotrowski.
--------
24:37
Adopcja morświna. Nowy pomysł WWF Polska, aby uratować ten gatunek
- Największym i śmiertelnym zagrożeniem dla populacji morświna bałtyckiego jest przypadkowy przyłów w sieci rybackie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Aleksandra Botur, starsza specjalistka ds. Ochrony Ekosystemów Morskich z Fundacji WWF Polska.
--------
16:20
Chemia w produktach. UOKiK: Konsument musi wiedzieć o szkodliwych substancjach
- Chemia jest wszędzie wokół nas, ale kłopoty ze zdrowiem pojawiają się wtedy, gdy jest jej za dużo, stąd pojawiają się różne regulacje i rozporządzenia, aby skontrolować jej wykorzystanie do produkcji - mówiła w Polskim Radiu 24 Jagoda Kruszewska z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
--------
23:30
Sześć razy większy od Yellowstone. Czy powstanie Park Karpat?
Greenpeace rozpoczął kampanię na rzecz utworzenia Międzynarodowego Parku Karpat. Powierzchniowo byłby to największy park w Europie i leżałby na terytorium aż ośmiu państw.
Czy indywidualnie mamy wpływ na zmianę klimatu? Jaki jest nasz ślad węglowy? Ile jest rodzajów plastiku i co kryje się na dnie Bałtyku? Będziemy tłumaczyć trudne procesy zmian klimatu, globalnego ocieplenia, wpływu człowieka na środowisko. Będziemy rozmawiać o tym, jak temu przeciwdziałać. Opowiemy, czym jest metoda małych kroków, porozmawiamy o tym, czym jest "zielone kłamstwo" oraz o tym jak w szkole, domu i biurze wprowadzać zasadę zero waste. Będziemy namawiać do samodzielności, oszczędzania, wymieniania, pożyczania – bycia eko lokalnie i globalnie. Naszymi gośćmi będą naukowcy, aktywiści, blogerzy i ekologiczni influenserzy.