Podcast dziennikarki Anny Theiss poświęcony sztuce. Każdy odcinek z udziałem gościa komentuje zjawisko z pola sztuki lub rynku sztuki współczesnej. Jako że wspó...
Przez lata niemal wszystkie polskie kolekcje sztuki były zbiorami tego, co powstało lokalnie. Teraz polscy galerzyści otwierają się na głosy z zagranicy, a kolekcjonerzy otwierają oczy, głowy i serca na to, co piszczy w sztuce innych krajów. Jak myśleć o tej zmianie i jak nie pogubić się w gąszczu mód, pułapek i ograniczeń opowiada Piotr Bazylko, współwłaściciel galerii Import Export.Podcastu „Szturm sztuk” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
37:20
Zabytki i zbytki. Rozmowa z Łukaszem Gazurem
Zabytek to obiekt materialny, który powstał w przeszłości, ma wyjątkową wartość i znaczenie dla określonej wspólnoty. Czyli – przynajmniej teoretycznie – powinien trwać i trwać w niezmienionej formie. Tymczasem lista zabytków potrafi być tak dynamiczna, jak lista przebojów. Dlaczego? I czy przyszłość może obyć się bez zabytków? O materialnym dziedzictwie i jego potencjale opowiada Łukasz Gazur, zastępca redaktora naczelnego „Spotkań z Zabytkami”.Podcastu „Szturm sztuk” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
36:38
Miasto, miejsce, fotografia. Rozmowa z Martą Czyż
Kiedy fotografie miasta przestają być dokumentacją miejsc, a stają się materią sztuki? Dlaczego migawki placów, budynków, ulic chwytają za serca widzów i kolekcjonerów? O tym, jaka jest siła fotograficznego czy wręcz pocztówkowego kadru, i co wynika z manipulowania nim, Annie Theiss w nowym odcinku podcastu „Szturm sztuk” opowiada kuratorka wystaw i krytyczka sztuki Marta Czyż. Pretekstem do rozmowy są wystawy „PRZY OKAZJI. Nieznane fotografie Romualda Broniarka” w Domu Spotkań z Historią oraz „Europa II” Yuriya Bileya (Instytut Polski w Wiedniu).Podcastu „Szturm sztuk” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
35:15
Joanna Witek-Lipka o miejscach odmienionych przez sztukę
Wtargnąć w przestrzeń i kompletnie ją zawłaszczyć, odmienić, zrewitalizować – to wszystko może sztuka. Wystarczy tylko zestaw świetnych prac i kuratorski koncept. O tym, kiedy zapomniane adresy zmieniają się w tętniące życiem przestrzenie wystawiennicze, o warszawskiej willi Gawrońskich, o dobrych praktykach i znakach zapytania – opowiada Joanna Witek-Lipka. Wystawy w ramach Warsaw Gallery Weekend 2024 oglądać można do końca listopada 2024 roku.Podcastu „Szturm sztuk” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
27:35
Natalia Sielewicz o otwarciu nowej siedziby MSN w Warszawie
Centrum Warszawy to miejsce, w którym zbiegają się historia, potencjały i strefy wpływów. I to właśnie tu 25 października 2024 roku otwiera się nowa, imponująca siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Takiego święta sztuki i działania w tej skali jeszcze w Polsce nie było. O wydarzeniu i jego kontekstach opowiada Natalia Sielewicz, główna kuratorka MSN.Podcastu „Szturm sztuk” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
Podcast dziennikarki Anny Theiss poświęcony sztuce. Każdy odcinek z udziałem gościa komentuje zjawisko z pola sztuki lub rynku sztuki współczesnej. Jako że współczesność tylko odmienia przez przypadki rzeczy i zjawiska, które kiedyś już się wydarzyły, na nowo i w nowym języku, zawsze pojawi się też odwołanie do historii.