Powered by RND
PodcastyDzieci i RodzinaSzkoła dla Rodziców i Wychowawców w pigułce
Słuchaj Szkoła dla Rodziców i Wychowawców w pigułce w aplikacji
Słuchaj Szkoła dla Rodziców i Wychowawców w pigułce w aplikacji
(4 676)(250 137)
Zapisz stacje
Budzik
Sleep timer

Szkoła dla Rodziców i Wychowawców w pigułce

Podcast Szkoła dla Rodziców i Wychowawców w pigułce
Fundacja Ostoja
Szkoła dla Rodziców i Wychowawców w pigułce to seria 10 lekcji- rozmów z Haliną Czerwińską, psychologiem, pedagogiem i trenerem ogólnopolskiego programu Szkoła ...

Dostępne odcinki

5 z 11
  • Lekcja 10. Jak wzmacniać samoocenę dzieci?
    Czas już na ostatnią lekcję. Usłyszysz w niej o tym, jak chwalić dziecko, żeby wzmacniać jego samoocenę. Chwalenie, które w gruncie rzeczy powinno być przyjemnym tematem, powoduje wiele trudności. Największa z nich polega na znalezieniu w dziecku dobra. Tak, w tym dziecku, które krzyczy i bałagani, przynosi złe oceny i pyskuje. I za co je chwalić? A jednak warto! Już za chwilę przekonasz się, dlaczego... Już za chwilę dowiesz się: Co jest dobrego w powiedzeniu: „Zajmij się złotem, a nie błotem"? Dlaczego pochwała w stylu: „ale byłeś grzeczny” może brzmieć dla dziecka niewiarygodnie? Jak i dlaczego warto chwalić dzieci? Zapraszamy Cię na ostatnią już w tej serii naukę słuchania, obserwowania i wyłapywania tego, co dobre! Podobał Ci się podcast? A może w jakiś sposób Cię poruszył? Koniecznie daj nam znać! Kontakt: [email protected] Jeden podcast to zbyt mało, by zmienić sposób działania. Koniecznie zapisz się na Szkołę Dla Rodziców i Wychowawców Online. Więcej informacji o warsztatach znajdziesz tutaj: https://ostoja.szkola.pl/wiosenne-zajecia-w-ostoi/ https://ostoja.szkola.pl/szkola-dla-rodzicow-i-wychowawcow-online-zapisy/ https://ostoja.szkola.pl/szkola-dla-rodzicow-i-wychowawcow/ Chciałbyś wesprzeć działania Fundacji Ostoja w Nowym Sączu i rozwój naszych podcastów: - podaruj nam swój 1% podatku https://ostoja.szkola.pl/przekaz-swoj-1/ - dokonaj dowolnej wpłaty na nr konta: NBP PARIBAS 29 1600 1462 1896 2938 9000 0001 https://ostoja.szkola.pl/kontakt/ Za wszelkie formy wsparcia serdecznie dziękujemy!
    --------  
    25:03
  • Lekcja 9. Jak pomóc dziecku być sobą?
    Co się kryje pod pojęciem: "być sobą"? To pytanie, które nawet nam dorosłym przysparza trudności. Jak pomóc dziecku odnaleźć się w świecie własnego wnętrza, tak by nie musiało udawać kogoś, kim nie jest, ani dostosowywać się do wymagań innych, co na dłuższą metę wywołuje frustrację? Niestety, ale bardzo łatwo jest, czasem nawet zupełnie nieświadomie wpędzić dziecko w różne role. Czasami jest to: księżniczka, czasem ciapa. Jednak każda z ról może być tak samo szkodliwa. Zapewne zdarzyło Ci się choć raz powiedzieć dziecku: "ale jesteś niegrzeczny", kiedy rozzłościło Cię swoim zachowaniem. Czy wiesz, że w ten sposób tylko wzmacniasz w nim "bycie niegrzecznym"? To bardzo inspirująca, ale jednocześnie trudna lekcja. Znajdziesz w niej liczne przykłady tego, jak mówić oraz jak absolutnie nie mówić do swoich dzieci. W tym podcaście skupimy się na ogromnej mocy słów. Naprawdę łatwo jest przyczepić dzieciom etykietkę na podstawie zaledwie kilku zachowań. Jak temu zapobiegać? I jak z tego wybrnąć, gdy taka etykietka jest już przyklejona? Koniecznie posłuchaj! Podobał Ci się podcast? A może w jakiś sposób Cię poruszył? Koniecznie daj nam znać! Kontakt: [email protected] Jeden podcast to zbyt mało, by zmienić sposób działania. Koniecznie zapisz się na Szkołę Dla Rodziców i Wychowawców Online. Więcej informacji o warsztatach znajdziesz tutaj: https://ostoja.szkola.pl/wiosenne-zajecia-w-ostoi/ https://ostoja.szkola.pl/szkola-dla-rodzicow-i-wychowawcow-online-zapisy/ https://ostoja.szkola.pl/szkola-dla-rodzicow-i-wychowawcow/ Chciałbyś wesprzeć działania Fundacji Ostoja w Nowym Sączu i rozwój naszych podcastów: - podaruj nam swój 1% podatku https://ostoja.szkola.pl/przekaz-swoj-1/ - dokonaj dowolnej wpłaty na nr konta: NBP PARIBAS 29 1600 1462 1896 2938 9000 0001 https://ostoja.szkola.pl/kontakt/ Za wszelkie formy wsparcia serdecznie dziękujemy!
    --------  
    28:18
  • Lekcja 8. Czy Twoje dziecko jest samodzielne?
    Czy Twoje dziecko jest samodzielne? Jeżeli na to pytanie odpowiadasz bez wahania twierdząco — możesz pominąć tę lekcję. Natomiast jeżeli, choć przez chwilę pojawił się w Tobie cień wątpliwości, podaruj sobie 30 minut na posłuchanie podcastu. Właśnie to 30 minut wpłynie na przyszłość Twoją i Twojego dziecka. Uwaga! Być może zupełnie nieświadomie hamujesz dziecko w jego samodzielności. Robisz to w dobrej intencji, ale efekt wychodzi odwrotny od zamierzonego. Jeżeli przynajmniej raz zrobiłeś/aś coś za swoje dziecko, żeby było szybciej, lepiej, skuteczniej, bez błędu — ten odcinek jest dla Ciebie! Znajdziesz tutaj odpowiedzi na następujące pytania: Czy cieszysz się z tego, że Twoje dziecko jest samodzielne? Czy może zupełnie tego nie zauważasz lub nie doceniasz? Czy uczysz dziecko podejmowania samodzielnych decyzji, czy też decydujesz za nie uważając, że wiesz lepiej? Czy wiesz, z jakiego powodu pozbawiasz dziecko samodzielności? Wiesz jakie skutki to niesie? Po co jest samodzielność? Czemu właściwie służy? Jakie błędy popełniasz w blokowaniu dziecka? I w końcu najważniejsze: Co zrobić, żeby zachęcić dziecko do samodzielności? Każdy rodzic chce mieć samodzielne dziecko, ale nie każdy na tę samodzielność pozwala. Kiedy przeoczysz ten moment, gdy dziecko chce zacząć wykonywać pewne czynności, czy podejmować decyzje, może okazać się, że już nigdy nie będzie wykonywało ich tak odważnie, jak wtedy. Blokowanie dziecka może przynieść tragiczne skutki. Nieustanne wyręczanie dziecka może nawet prowadzić nawet do toksycznych relacji (np. gdy 40-letni syn nie jest w stanie podjąć żadnej decyzji bez telefonu do mamy). Rodzice boją się o bezpieczeństwa dziecka i dlatego często wyręczają je w wielu zadaniach. Ale czy na pewno chcesz, żeby Twoje dziecko wyrosło na bardzo niepewna i zależną od innych osobę? Jeżeli dotychczas nie zdawałeś sobie sprawy, jak bardzo samodzielność wiąże się z osiąganiem sukcesów w życiu, czas to sobie uświadomić! Z Haliną Czerwińską — psychologiem, pedagogiem i trenerem Szkoły dla Rodziców i Wychowawców rozmawia Katarzyna Gajdosz-Krzak. Podobał Ci się podcast? A może w jakiś sposób Cię poruszył? Koniecznie daj nam znać! Kontakt: [email protected] Jeden podcast to zbyt mało, by zmienić sposób działania. Koniecznie zapisz się na Szkołę Dla Rodziców i Wychowawców Online. Więcej informacji o warsztatach znajdziesz tutaj: https://ostoja.szkola.pl/wiosenne-zajecia-w-ostoi/ https://ostoja.szkola.pl/szkola-dla-rodzicow-i-wychowawcow-online-zapisy/ https://ostoja.szkola.pl/szkola-dla-rodzicow-i-wychowawcow/ Chciałbyś wesprzeć działania Fundacji Ostoja w Nowym Sączu i rozwój naszych podcastów: - podaruj nam swój 1% podatku https://ostoja.szkola.pl/przekaz-swoj-1/ - dokonaj dowolnej wpłaty na nr konta: NBP PARIBAS 29 1600 1462 1896 2938 9000 0001 https://ostoja.szkola.pl/kontakt/ Za wszelkie formy wsparcia serdecznie dziękujemy!
    --------  
    31:45
  • Lekcja 7. Czy konflikt jest szansą na pogłębienie relacji z dziećmi?
    Konflikt z dzieckiem — początek awantury, czy szansa na pogłębienie relacji z dzieckiem? W poprzednich lekcjach mówiliśmy już m.in. o stawianiu granic i konsekwencjach. Dziś będzie jeszcze mniej przyjemnie! Ale nie uciekaj, gdy tylko usłyszysz słowo: “konflikt”. Wręcz przeciwnie, czas wysłuchać tego podcastu, aby zrozumieć, że konflikt niekoniecznie musi oznaczać trzaskanie drzwiami, awantury i przekleństwa, a może być doskonałym sposobem na pogłębienie relacji z własnym dzieckiem. Jak to? Że konflikt pogłębia relacje? Jeszcze jak! Jednak wszystko zależy od tego, jak go poprowadzisz. Dlatego dzisiejsza lekcja jest ogromnie wartościowa. Być może to właśnie od niej będzie zależało, czy za każdym razem, gdy Twoje zdanie będzie różniło się od zdania Twojego dziecka, będziecie się od siebie oddalać czy zbliżać. Jesteś zdenerwowany/a, bo Twoje dziecko po raz kolejny łamie zasady? Kłamie? Nie dotrzymało słowa? Naturalnym odruchem jest krzyknąć, ukarać, rozpocząć awanturę. Jak się domyślasz — odradzamy. “Czy naprawdę radzicie w obliczu niemiłosiernie trudnych i silnych emocji porozmawiać z dzieckiem, jak gdyby nigdy nic?” - być może zapytasz z oburzeniem. Jednak nasza odpowiedź brzmi: Nie. Absolutnie nie zmuszaj się do rozmowy z dzieckiem w przypływie tak silnych emocji. Awantury biorą się stąd, że dwie strony są w ogromnym napięciu. Czas na CZAS. Co to znaczy? Posłuchaj! Nie zwyciężaj siłą, udowadniając, że masz władzę! Nie bądź też bezwzględnym sędzią, który karze za każde wykroczenie. Czas na metodę debaty. Poznaj kilka sposobów na tę metodę! Metoda debaty wymaga czasu, jednak przynosi wyjątkowo dobre rezultaty! Wysłuchaj tej lekcji i znajdź sposób na spotkanie się z własnym dzieckiem. Pokora, ale nie uległość. Bycie konsekwentnym, ale nie upartym. Zbuduj trwałe relacje, nie dając się porwać ulotnym emocjom! Gotowy/a na kolejną ważną lekcję? Podobał Ci się podcast? A może w jakiś sposób Cię poruszył? Koniecznie daj nam znać! Kontakt: [email protected] Jeden podcast to zbyt mało, by zmienić sposób działania. Koniecznie zapisz się na Szkołę Dla Rodziców i Wychowawców Online. Więcej informacji o warsztatach znajdziesz tutaj: https://ostoja.szkola.pl/wiosenne-zajecia-w-ostoi/ https://ostoja.szkola.pl/szkola-dla-rodzicow-i-wychowawcow-online-zapisy/ https://ostoja.szkola.pl/szkola-dla-rodzicow-i-wychowawcow/ Chciałbyś wesprzeć działania Fundacji Ostoja w Nowym Sączu i rozwój naszych podcastów: - podaruj nam swój 1% podatku https://ostoja.szkola.pl/przekaz-swoj-1/ - dokonaj dowolnej wpłaty na nr konta: NBP PARIBAS 29 1600 1462 1896 2938 9000 0001 https://ostoja.szkola.pl/kontakt/ Za wszelkie formy wsparcia serdecznie dziękujemy!
    --------  
    33:01
  • Lekcja 6. Czym się różni kara od konsekwencji?
    Szósty podcast jest mocną kontynuacją piątego, zatytułowanego: "Jak stawiać granice w wychowaniu?". Jeżeli jeszcze go nie wysłuchałeś, gorąco do tego zachęcamy. Jak w każdym z serii naszych podcastów, ten też zaczniemy od omówienia zadania domowego. Katarzyna Gajdosz-Krzak, prowadząca rozmowę opowie o swoim świeżym sukcesie w skutecznym stawianiu granic swojemu dziecku. Jest to doskonały przykład na to, że prezentowany przez nas sposób na wychowanie w dialogu naprawdę działa. Szósty podcast zatytułowany: "Czym różni się kara od konsekwencji?" niesie ze sobą cenną wiedzę, która jest elementarną podstawą dobrych relacji między rodzicem i dzieckiem. Co zrobić, żeby dziecko namacalnie odczuło skutki swoich działań? Jednocześnie ważne, by nie czuło, że rodzic robi mu "na złość" czy z własnego "widzi mi się", ale z prawdziwej troski stawia granice. Dowiedz się, co robi kara, a co konsekwencja. Czy warto przeliczać ilość kar i szlabanów za każde nieposłuszeństwo dziecka? Zastanawiałeś/aś się kiedyś, czy dobrze jest dać szansę wytłumaczenia się dziecku, dlaczego nie wywiązało ze zobowiązań wobec Ciebie? Czy może bezwględnie ucinać dyskusję? Jakie konsekwencje powinny ponosić dzieci za to, że obrażają rodziców? Dlaczego kary, choć są skuteczne to krótkotrwałe? Wysłuchaj podstastu i wychowuj w miłości! Z Haliną Czerwińską — psychologiem, pedagogiem i trenerem Szkoły dla Rodziców i Wychowawców rozmawia Katarzyna Gajdosz-Krzak. Podobał Ci się podcast? A może w jakiś sposób Cię poruszył? Koniecznie daj nam znać! Kontakt: [email protected] Jeden podcast to zbyt mało, by zmienić sposób działania. Koniecznie zapisz się na Szkołę Dla Rodziców i Wychowawców Online. Więcej informacji o warsztatach znajdziesz tutaj: https://ostoja.szkola.pl/wiosenne-zajecia-w-ostoi/ https://ostoja.szkola.pl/szkola-dla-rodzicow-i-wychowawcow-online-zapisy/ https://ostoja.szkola.pl/szkola-dla-rodzicow-i-wychowawcow/ Chciałbyś wesprzeć działania Fundacji Ostoja w Nowym Sączu i rozwój naszych podcastów: - podaruj nam swój 1% podatku https://ostoja.szkola.pl/przekaz-swoj-1/ - dokonaj dowolnej wpłaty na nr konta: NBP PARIBAS 29 1600 1462 1896 2938 9000 0001 https://ostoja.szkola.pl/kontakt/ Za wszelkie formy wsparcia serdecznie dziękujemy!
    --------  
    28:46

Więcej Dzieci i Rodzina podcastów

O Szkoła dla Rodziców i Wychowawców w pigułce

Szkoła dla Rodziców i Wychowawców w pigułce to seria 10 lekcji- rozmów z Haliną Czerwińską, psychologiem, pedagogiem i trenerem ogólnopolskiego programu Szkoła dla Rodziców i Wychowawców w Fundacji Ostoja w Nowym Sączu. Dedykujemy je przede wszystkim osobom, które mają dzieci bądź pracują z nimi na co dzień. Polecamy też każdemu, komu zależy na budowaniu bliskich relacji z drugim człowiekiem. Szkoła dla Rodziców i Wychowawców propaguje wychowanie dialogowe, przeciwstawiając się modelom wychowania przez władzę czy uległość. Uczy, jak być szczęśliwym rodzicem.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Szkoła dla Rodziców i Wychowawców w pigułce, Soundsitive Kids - Bajki dla dzieci i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.0.1 | © 2007-2024 radio.de GmbH
Generated: 12/17/2024 - 8:58:33 AM