Podcast Szare komórki jest poświęcony medycynie stylu życia w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Rozmowy z ekspertami z różnych dziedzin inspirują, ...
#43 Czy zaburzenia nastroju mogą być objawem SIBO? lek. Joanna Adamiak
Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że SIBO dotyczy tylko układu pokarmowego, badania pokazują, że jego konsekwencje sięgają znacznie dalej.
W tym odcinku razem z lek. Joanną Adamiak- specjalistką psychiatrii i edukatorką omawiamy, jak zaburzenia bariery jelitowej i osi mózgowo-jelitowej wpływają na nastrój, poziom stresu oraz koncentrację.
🧠 Czy pacjenci z SIBO częściej borykają się z zaburzeniami psychicznymi?
Przytaczamy prawdziwe przypadki i dzielimy się historiami z gabinetów, które ilustrują, jak SIBO może prowadzić
do depresji czy zaburzeń lękowych.
💡 Praktyczne wskazówki dla pacjentów
Omówimy, jak odpowiednio zaopiekować się osobami z SIBO – od celowanej psychobiotykoterapii, przez suplementację, aż po strategie zarządzania stresem.
🎙 Odpowiedzi na ważne pytania
Z tego odcinka dowiesz się, jak psychiatrzy wspierają pacjentów z SIBO i jakie kroki można podjąć, by poprawić zarówno zdrowie jelit, jak i samopoczucie psychiczne.
Zadbaj o swoją oś mózgowo-jelitową – to ma znaczenie!
Partnerem merytorycznym podcastu jest marka Sanprobi.
--------
38:27
#42 Niedobory żelaza – i co dalej?
Niedobór żelaza to nie tylko kwestia zmęczenia. Jeśli poziom tego pierwiastka jest zbyt niski, może prowadzić do rozwoju anemii, której objawy to bladość skóry, zawroty głowy, szybkie męczenie się, a także problemy z koncentracją i pamięcią. Ponad 40% kobiet w Polsce zmaga się z tym problemem!U dzieci może wpływać na rozwój poznawczy, a u dorosłych na obniżenie wydolności fizycznej. Długotrwały niedobór żelaza osłabia układ odpornościowy, przez co organizm staje się bardziej podatny na infekcje.W tym odcinku rozmawiam z dr n. farm. Nataszą Piaseczną- specjalistką neuropsychofarmakologii, której zainteresowania koncentrują się na roli mikrobioty jelitowej w zdrowiu psychicznym. Zapraszam do odsłuchu! Partnerem podcastu jest polska marka probiotyków SANPROBI, która specjalizuje się w celowanej probiotykoterapii.
--------
1:16:47
#41 Jak świadomie przygotować się do ciąży? mgr farm. Ana Krysiewicz
Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, dlatego wiele z nas planując potomstwo chce się do tego przygotować z największą starannością. Jak zrobić to najlepiej?
W dzisiejszym odcinku razem z mgr farm. Aną Krysiewicz- edukatorką i blogerką znana w sieci jako Matka Aptekarka omawiamy kwestię racjonalnej suplementacji, stosowania probiotyków w oparciu o najnowsze badania, a także omawiamy temat odżywiania i diety, która wydaje się mieć szeroki wpływ na programowanie zdrowia naszego potomstwa.
Partnerem merytorycznym podcastu jest marka Sanprobi.
Zaburzenia hormonalne spędzają sen z powiek wielu kobietom, które szukają skutecznego rozwiązania swoich problemów. Jak się jednak okazuje ich źródłem często bywa nieprawidłowy styl życia, dlatego poza interwencją farmakologiczną ważne jest kompleksowe zaopiekowanie zdrowego stylu życia. skąd bierze się plaga zaburzeń hormonalnych? jak dotrzeć do przyczyny zaburzeń hormonalnych? czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych to wyłącznie maskowanie objawów zaburzeń hormonalnych? W dzisiejszym odcinku moim gościem Alicja Przywózka - Suwała- lekarka, która kompleksowo opiekuje zdrowie kobiet. Jest zwolenniczką medycyny stylu życia i medycyny spersonalizowanej. Prowadzi indywidualne konsultacje z zakresu terapii hormonalnych, a także chirurgiii i medycyny estetycznej. Zapraszam do odsłuchu. Partnerem podcastu jest marka Sanprobi. * INCI beauty - wspomniana przez Alicję podczas rozmowy aplikacja do sprawdzania składu produktów kosmetycznych.
--------
42:48
#39 Chroniczne zmęczenie i jelita- jak łączą się te kropki? dr n. biomed. Joanna Michalina Jurek
Jesteśmy zmęczeni, obojętni i niezaangażowani.. Szybkie tempo życia, przebodźcowanie, przewlekły i nie rozładowywany stres dają się nam we znaki coraz mocniej. Era cyfryzacji spowodowała znaczące zmiany w naszym codziennym planie dnia- mało aktywności, przykucie do telefonu i innych urządzeń elektronicznych, które są utożsamiane z relaksem i odpoczynkiem, a w rzeczywistości odciągają nas od prozdrowotnych aktywności. W dzisiejszym odcinku goszczę Joannę Michalinę Jurek- doktor nauk biomedycznych ze specjalizacją w immunoodżywianiu i nutripsychiatrii. Joanna prowadzi badania kliniczne mające na celu ustalenie, jak prowadzony styl życia wraz z predyspozycją genetyczną może wpływać na ryzyko chorób psycho-metabolicznych, jak depresja, cukrzyca, otyłość, zespół przewlekłego zmęczenia. Dzieli się zdobytą wiedzą w swoich poradnikach i książkach, a najnowsza to Dietoterapia w zespole chronicznego zmęczenia- temat, który drążymy w dzisiejszym odcinku, ale z trochę mniej oczywistej strony. O tym, dlaczego stres tak nas męczy, co ma mikrobiota jelitowa do przewlekłego zmęczenia i jaka jest recepta na zwiększenie energii na co dzień porozmawiałyśmy dzisiaj- zapraszam do odsłuchu. Najnowsza publikacja Joanny, o której rozmawiamy w podcaście:A Narrative Review on Gut Microbiome Disturbances and Microbial Preparations in Myalgic Encephalomyelitis/Chronic Fatigue Syndrome: Implications for Long COVIDPartnerem podcastu jest marka Sanprobi.
Podcast Szare komórki jest poświęcony medycynie stylu życia w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Rozmowy z ekspertami z różnych dziedzin inspirują, ale też dają praktyczne wskazówki, jak na co dzień dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.
Autorką podcastu jest Zosia Winczewska, więcej treści znajdziesz tutaj:
https://zosiawinczewska.pl
IG: @zosia_winczewska
Partnerem podcastu jest Sanprobi.