Street Cloud to internetowa edukacyjno-animacyjna mikrotelewizja, popularyzujący tematykę interdyscyplinarnej kultury miejskiej, wydawana przez kolektyw antyRAM...
Marta Czachorowska | Jak zostać archipsotnicą? | Pobudki
Marta Czachorowska jest architektką, specjalizującą się w projektowaniu dla zdrowia oraz szeroko pojętego wellness i wellbeing użytkownika. W szczególności zajmuje się architekturą dla szeroko definiowanej ochrony zdrowia. W Pobudkach poznamy jej początki kariery, dzieciństwo i czas spędzony na studiach. Ale to nie wszystko! W trakcie rozmowy , Marta zdradzi swoje marzenia i zajawki zawodowe. W odcinku spodziewać się można również poważnych refleksje na temat kobiet w architekturze, potrzeby eksperymentowania oraz możliwości zdobywania wiedzy. To odcinek, który nie tylko uczy, ale też bawi. Spodziewać się można wegebrokatu, ptasiego mlecza i wielu psot.
--------
39:33
Ola Litorowicz i Mariusz Tarkawian | Jak zaprzyjaźnić się z kretem? | MIASTOCZYTANIE
Aleksandra Litorowicz i Mariusz Tarkawian to duet odpowiedzialny za stworzenie książki "Atlas wszystkich mieszkańców". Ola jest pomysłodawczynią i redaktorką, a Mariusz zajął się ilustracjami. W książce zadają nam pytania: Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, że żyjemy w mieście nie tylko z ludzkimi sąsiadami? Czy zdajecie sobie sprawę z tego, jak ważne jest rozpoznawanie i docenianie tej biologicznej różnorodności dla przetrwania naszej planety? Jakie wyzwania i możliwości niesie ze sobą ta "międzygatunkowa relacja"? W MIASTOCZYTANIU autorzy odpowiadają na te pytania, zdradzając sekrety pracy nad książką oraz opowiadają, jak radzić sobie z kretami w ogródku, mrówkami w mieszkaniu oraz gdzie można znaleźć ząb rekina w mieście.
Miastoczytanie - o mieście, o książkach, o czytaniu
--------
45:28
Magdalena Niewczas | Gdzie są białe konie architektury? | MIASTORANEK
Magdalena Niewczas to popularyzatorka architektury oraz tiktokerka. Jest również studentką architektury i historii sztuki. W MIASTORANKU z Łukaszem Haratem, Magdalena podzieli się swoimi refleksjami na temat wyzwań i potrzeb związanych z edukacją architektoniczną w Polsce. Wysłuchać będzie można również jej opinii i diagnoz związanych ze środowiskiem architektonicznym, współczesnym procesem projektowym oraz sytuacją kobiet w środowiskach kreatywnych. Nie zabraknie pytań o to, czy TikTok jest najlepszą platformą do promocji architektury i dlaczego pokolenie Z zbawić świat. Ostatecznie - padnie też pytanie: co jest obecnie tak kuszącego w studiowaniu architektury.
--------
54:26
Grzegorz Piątek | Jak silny jest Paszport Polityki? | MIASTOCZYTANIE
Gościa najnowszego odcinka MIASTOCZYTANIA przedstawiać już chyba nikomu nie trzeba. To Grzegorz Piątek - pisarz, krytyk architektury, publicysta. Do księgarni Bęc Zmiany przyszedł ze swoją najnowszą nagrodą, którą jest Paszport Polityki w dziedzinie literatura za książkę "Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939". Sam o sobie mówi: "piszę, wykładam, opowiadam i oprowadzam". W odcinku Bogna Świątkowska i Łukasz Harat zapytają Grzesia do czego upoważnia zdobyty paszport, przeanalizują drogę do tego wielkiego sukcesu i ujawnią sposoby pracy nad jego książkami. Poproszą także Piątka o zdradzenie praktyk czytelniczych i planów na przyszłość.
Miastoczytanie - o mieście, o książkach, o czytaniu
--------
1:09:17
Nicolas Grospierre | Czy potrzebujemy ludzi na fotografiach architektury? | MIASTOCZYTANIE
Nicolas "Mikołaj" Grospierre jest fotografem (i socjologiem), którego szczególnie interesuje architektura i przestrzenie o estetyce późnego modernizmu i brutalizmu. W jego pracach nie brakuje też różnych eksperymentów. Mikołaj w 2008 roku reprezentował Polskę wraz z Kobasem Laksą na 11. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji. W MIASTOCZYTANIU opowiada o swoich projektach, tłumaczy dlaczego na jego zdjęciach nie ma ludzi oraz zdradza, ile trwa proces powstawania jego dzieł. Ujawnia też swoje namiętne historie z aparatem fotograficznym, przedstawia swoje praktyki czytelnicze oraz trudzi się z niektórymi słowami w języku polskim.
Miastoczytanie - o mieście, o książkach, o czytaniu
Street Cloud to internetowa edukacyjno-animacyjna mikrotelewizja, popularyzujący tematykę interdyscyplinarnej kultury miejskiej, wydawana przez kolektyw antyRAMA. Jej naczelnym celem jest zrozumienie procesów zachodzących we współczesnych miastach przez polskie społeczeństwo. W każdy wtorek i czwartek odbywają się rozmowy edukacyjne o początkach kariery młodych twórców przestrzeni miejskiej, dyskusje o najnowszych innowacjach miejskich, badaniach, smart cities, planowaniu przestrzennym, sztuce w przestrzeni publicznej oraz zjawiskach w kulturze.