Powered by RND
Słuchaj Rozmowy Stołowe w aplikacji
Słuchaj Rozmowy Stołowe w aplikacji
(4 676)(250 137)
Zapisz stacje
Budzik
Sleep timer

Rozmowy Stołowe

Podcast Rozmowy Stołowe
Rozmowy Stołowe
Kościół otwarty na kulturę, społeczeństwo i naukę. Budujemy społeczność i przyglądamy się światu pełnego kontekstów z perspektywy ewangelickiej. Dzielimy się na...

Dostępne odcinki

5 z 39
  • Religijność wrogiem chrześcijaństwa. Rozmowa z księdzem, który czytał Kierkegaarda
    „Młodzi nie garną się do kościoła, bo wprost odbierają ten fałsz.” W Studium Teologicznym naszego podcastu Mateusz Jelinek rozmawia z ks. Tomaszem Stawiakiem o Kierkegaardzie, duńskim filozofie oraz teologu. Sekularyzacja, laicyzacja, fundamentalizm... Chrześcijanie spoglądają często na zewnątrz, upatrując w tych czynnikach powodu odejścia współczesnego człowieka od Kościoła i wiary. Kierkegaard proponuje jednak głębszą refleksję nad kondycją chrześcijaństwa. Czy nie skupiliśmy się za bardzo na religijności, obyczajowości i kościelnych praktykach, zapominając o tych, którzy już dawno w te praktyki zwątpili? Jak połączyć duchowość jako szukanie głębi i tajemnicy z tym, co religijne i zewnętrzne, nawet w łonie samego protestantyzmu? Lektura wielkiego Duńczyka jest szansą na powtórne przyjrzenie się temu, co stoi w centrum ewangelicznego nauczania. Sekularyzacja może stać się wielką szansą dla chrześcijaństwa, które coraz bardziej staje się niszą w bezreligijnym społeczeństwie. Może ten stan rzeczy sprawi, że chrześcijaństwo otworzy ponownie drzwi na duchowość, poszukiwanie głębi, a Kościół doceni ten aspekt wspólnoty, która nie ocenia, nie wyklucza, ale realizuje chrystusowe słowa: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy utrudzeni i obciążeni, a Ja wam dam ukojenie” (Mt 11,28). Czy Kierkegaard był więc współczesnym prorokiem?
    --------  
    1:04:35
  • Widzialne Słowo - Marcin Luter o Eucharystii
    Widzialne Słowo - Marcin Luter o Eucharystii. Jak luteranie rozumieją sakrament Wieczerzy Pańskiej? Jak praktyka udzielania sakramentu zmieniała się na przestrzeni wieków? I jak od konfliktu, ewangelicy rożnych tradycji (i nie tylko) przeszli do komunii? Zapraszamy do kolejnego odcinka podcastu Rozmów Stołowych. Gościem ks. Sebastiana Madejskiego jest dr hab. Jerzy Sojka.
    --------  
    1:16:41
  • Za co jesteśmy wdzięczni reformacji?
    31 października to szczególny dzień dla protestantów na całym świecie. Tego dnia wspominamy reformację, którą uważamy za proces odnowy Kościoła. Z tej okazji, w specjalnym odcinku po raz pierwszy redaktorzy naszego podcastu, wspólnie dzielą się swoimi refleksjami na temat reformacji i zachęcają do szerszej dyskusji. Za co jesteśmy jej wdzięczni? Co nam dała reformacja? I czym jest ona dla nas dziś? Za co Wy jesteście wdzięczni reformacji?
    --------  
    53:13
  • Rozum, a religia. Czy Kant wielkim teologiem był? Studium Teologiczne Rozmów Stołowych.
    Jakie miejsce w religii stanowi rozum? Czy w ogóle można religię zamknąć w obrębie samego rozumu? Gdzie zatem jest miejsce na empiryczne doświadczenie wiary? Immanuel Kant znany jest głównie jako filozof, ale jak wielu innych myślicieli okresu oświecenia był również teologiem. Jego dorobek wywarł niemały wpływ na protestancką teologię. W nowym odcinku Studium Teologicznego Rozmów Stołowych Mateusz Jelinek rozmawia z Bartoszem Ciemniakiem o dziele Immanuela Kanta "Religia w obrębie samego rozumu". Co wielki luterański teolog ma nam do przekazania dzisiaj? Zapraszamy do słuchania naszego Podcastu!
    --------  
    1:03:37
  • Sola Scriptura to Bzdura?
    Zapraszamy do wysłuchania pierwszej w tym sezonie rozmowy! Ks. Sebastian Madejski rozmawia z Karolem Dzięgielem o jego autorskim blogu "Sola Scriptura to Bzdura", konwersji do Kościoła luterańskiego i drodze, która przybliżyła go do Pisma Świętego oraz poznania tradycji luterańskiej. Jak powstawał blog Karola i jaka była jego motywacja? Jak odnalazł swoje wyznanie? Z czym się zmagał? O tych i wielu innych ważnych kwestiach usłyszysz w dzisiejszym odcinku. Zapraszamy!
    --------  
    50:00

Więcej Religia i Duchowość podcastów

O Rozmowy Stołowe

Kościół otwarty na kulturę, społeczeństwo i naukę. Budujemy społeczność i przyglądamy się światu pełnego kontekstów z perspektywy ewangelickiej. Dzielimy się naszą filozofią myślenia i zadajemy dużo niełatwych pytań. Zastanawiasz się jakie jest Twoje miejsce w Kościele? Nurtują Cię pytania o wiarę i jej miejsce w życiu współczesnego człowieka? Jeśli tak, to podcast Rozmowy Stołowe jest dla Ciebie. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy do rozmowy!
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Rozmowy Stołowe, dominikanie.pl i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.0.0 | © 2007-2024 radio.de GmbH
Generated: 12/13/2024 - 4:26:46 PM