Powered by RND
PodcastySportGłowa Rządzi Podcast
Słuchaj Głowa Rządzi Podcast w aplikacji
Słuchaj Głowa Rządzi Podcast w aplikacji
(4 676)(250 137)
Zapisz stacje
Budzik
Sleep timer

Głowa Rządzi Podcast

Podcast Głowa Rządzi Podcast
Grzegorz Więcław
Podcast Głowa Rządzi to audycja o psychologicznych aspektach sportu, aktywności fizycznej i optymalnego funkcjonowania. W ramach tego podcastu prowadzący psycho...

Dostępne odcinki

5 z 134
  • GRz 133: Aleksandra Adamiec | Jak zorganizować pracę psychologiczną w akademii?
    To jest podcast Głowa Rządzi, mamy odcinek 133, ostatni w roku 2024! Zaprosiłem w nim do rozmowy koleżankę po fachu Aleksandrę Adamiec. Tematem roboczym miała być organizacja pracy psychologicznej w akademii sportowej, na podstawie jej (naszych) doświadczeń w akademii klubu piłkarskiej Ekstraklasy. Ola świetnie opowiada o tej robocie, jej blaskach i cieniach, a także wielu dylematach, które napotyka się w takiej strukturze. Wiele ciekawych rozkmin i propozycji rozwiązań. Zachęcam do przesłuchania i podania dalej w świat psychologii, trenerstwa i szerokiego sportu. Piona! Do siego roku! ·       Jak (s)tworzyć system pracy psychologicznej w akademii piłkarskiej (sportowej)? ·       Jak godzić funkcjonowanie w sztabie z etyką zawodu psychologa? ·       Z jakimi reakcjami i stereotypami spotykają się psychologowie sportu na co dzień? ·       Ilu psychologów potrzebnych jest do „obsłużenia” akademii piłkarskiej (sportowej)? ·       Jak może wyglądać progresja w pracy psychologicznej na przestrzeni lat? ·       Jak wygląda staż dla psychologów w Bundeslidze? Co można z niego wyciągnąć? ·       Czy istnieje jeden właściwy model pracy psychologa w organizacji jaką jest akademia? ·       Czy psycholog powinien docierać do trenerów i rodziców młodych zawodników? Jak może to zrobić? ·       Jak psycholog może etycznie komunikować się z trenerami i innymi osobami funkcyjnymi na temat rozwoju swoich podopiecznych w ramach struktury organizacji? Jak może zaopiekować potrzeby trenerów? ·       Jakie obszary pracy i grupy docelowe muszą zostać zagospodarowane? W jakiej kolejności? ·       Czego młodzi sportowcy oczekują od swoich rodziców podczas zawodów? ·       Czego można oczekiwać od rodziców młodych sportowców w procesie szkolenia i dorastania w grze? ·       Jak psycholog może pomagać rozwiązywać trudne sytuacje, które zdarzają się w procesie treningu? ·       Czy trener powinien być obecny na warsztatach z psychologiem? Jakie są plusy i minusy trenerskiej obecności na takich zajęciach? ·       Jaka jest różnica między psychologiem a trenerem mentalnym? Dlaczego dobrze jest znać różnicę? ·       Czy jest jakiś psycholog sportu pracujący w polskiej akademii piłkarskiej (sportowej), który pracuje na wyłączność tylko dla tej jednej organizacji? ·       Jak psycholog może zadbać o siebie pracując w strukturze akademii? ·       Czy istnieją organizacje sportowe w Polsce, które zatrudniają psychologów sportu na pełen etat? ·       Jeśli nie możemy zatrudnić psychologa sportu w pełnym wymiarze godzin, to gdzie warto skupić swoje działania, od czego zacząć? ·       Na co zwrócić uwagę chcąc zatrudnić psychologa sportu do współpracy w organizacji? O co dopytać potencjalnych kandydatów?
    --------  
    1:32:12
  • GRz 132: Aleksandra Shelton | Jak można porządnie zadbać o sportowca?
     To jest podcast Głowa Rządzi, odcinek 132! W odcinku Aleksandra Shelton (Socha) - utytułowana polsko-amerykańska szablistka, a od stycznia 2025r. head coach kadry narodowej Australii, gdzie będzie odpowiadać za przygotowania do igrzysk olimpijskich w Los Angeles 2028, a docelowo także w Brisbane 2032. Aleksandra jest na liście gości podcastu od samego początku, tym bardziej cieszę się, że zgodziła się połączyć ze mną i odpowiedzieć na kilka pytań:  Skąd zainteresowanie szermierką w życiu Aleksandry?  Jak wygląda proces selekcji do walki w konkretnych konkurencjach? Czy decydują jakieś predyspozycje fizyczne, techniczne lub mentalne, a może to po prostu przypadek i uzależnione jest od profilu klubu w danej miejscowości? Co Aleksandra traktuje za swoje największe dokonanie sportowe, a co za życiowe? Co jest największym niepowodzeniem? Dlaczego? Jak to było z karierą zawodniczą Aleksandry? Dlaczego zmieniła kadrę po igrzyskach w Rio? Jakie przeszkody napotkała, jak sobie poradziła? Jak można usprawniać systemy, w których funkcjonują współcześni sportowcy, żeby było sprawiedliwie(j)? Jak możemy zdefiniować polską mentalność? Kiedy ta nasza mentalność nam pomaga, a kiedy przeszkadza w sporcie i w życiu w ogóle? Jak Aleksandra sobie poukładała przejście z roli zawodnika do roli trenera? Co pomagało, co przeszkadzało? Dlaczego tak trudno kobietom cały czas się przebić? Co możemy zrobić żeby to zmienić "od góry" i "od dołu"? Jak Aleksandra planuje przygotowania kadry australijskiej do igrzysk olimpijskich w LA w 2028, a docelowo także w Brisbane w 2032? Jak buduje środowisko australijskiej szabli dobierając ludzi do współpracy, zabezpieczając środki finansowe, a także zaplecze treningowe? Jakimi kieruje się wartościami w swojej pracy trenerskiej? Gdzie w mniemaniu Aleksandry jest miejsce dla psychologa w procesie naboru, szkolenia i treningu sportowców? Jak psychologa i psychologię może "wykorzystać" trener/ka? Jak sama z tego korzysta? Na czym polega biavis, nowa konkurencja szermiercza, która zrodziła się w głowie Aleksandry? Jak traktuje ten prototyp? Czy będzie miała rację bytu w ruchu olimpijskim? Co robi albo co chciałaby zrobić dla polskiego sportu z perspektywy swojej obecnej pozycji i doświadczeń? Zapraszam do wysłuchania tego odcinka i podania go dalej! Piona!
    --------  
    2:03:49
  • GRz 131: Mieszko Rajkiewicz | Igrzyska olimpijskie w Polsce?
    Wesprzyj podcast Głowa Rządzi na Patronite: https://patronite.pl/glowarzadzi
    --------  
    1:18:57
  • GRz 130: Jagoda Smoleńska-Kurowska | Jak działają głowy jeźdźców i koni?
    Cześć i czołem, tu nadaje podcast Głowa Rządzi, mamy odcinek 130, w którym pierwszy w historii gości jeździectwo, za sprawą psycholożki sportu Jagody Smoleńskiej-Kurowskiej. Choć w gabinecie pracowałem już z kilkoma jeźdźcami, ten koński świat jest cały czas dla mnie do odkrywania. Dlatego w tym odcinku zadaję pytania proste, żeby uporządkować swoją wiedzę i rozumienie tej dyscypliny. Potem przechodzimy do kontekstu specyficznego pracy psychologicznej w środowisku jeździeckim ze sportowcami uprawiającymi tę dyscyplinę. To fascynujący świat, który Jagoda przede mną, a także przed wami z wielką pasją odkrywa. Pojawia się wiele wątków z doświadczeń osobistych i zawodowych Jagody. Odcinek od samego początku jest dla każdego, kto z jeździectwem jeszcze nie miał do czynienia, a w tej drugiej części także, dla tych, którzy na jeździectwie zjedli już trochę zęby i chcieliby dowiedzieć się więcej na temat roli psychologa i psychologii w tym sporcie. Tego odcinka nie byłoby gdyby nie zasilanie Wydawnictwa Galaktyka, które z podcastem współpracuje już drugi rok! Galaktyka wypuszcza na polski rynek wartościowe pozycje dotyczące tematów poruszanych przeze mnie w podcaście. To książki gdzieś na styku nauk o sporcie, psychologii, ale też filozofii i duchowości. Na książkach Wydawnictwa Galaktyka można śmiało polegać jeśli chodzi o zdobywanie wiedzy i inspiracji w kontekście jeździeckim. Wszystkie polecane przeze mnie książki w tej tematyce od Wydawnictwa Galaktyka znajdziecie na stronie odcinka. Wydawnictwo przygotowało też specjalny rabat dla społeczności Głowa Rządzi. Wystarczy wpisać w sklepie internetowym Wydawnictwa kod GLOWARZADZI, żeby móc cieszyć się 40% zniżką na wartościowe książki. Tyle formalności. Wskakujemy do rozmowy o psychologii w jeździectwie! Hop!
    --------  
    1:38:16
  • GRz 129: Martyna Swatowska-Wenglarczyk | Jakie są blaski i cienie olimpijskiego medalu?
    Odcinek numer 129 podcastu Głowa Rządzi to rozmowa z Martyną Swatowską-Wenglarczyk o blaskach i cieniach olimpijskiego medalu! Brązowa medalistka igrzysk w Paryżu odpowiada na takie pytania jak: Jak wyglądają kulisy po zdobyciu medalu igrzysk olimpijskich? Czy jest coś w tej otoczce około medalowej, co cię zaskoczyło? Pozytywnie lub nie? Sportowcy, którzy zdobywają medale na innych imprezach rangi mistrzowskiej, ale brakuje im medalu igrzysk, często powtarzają, że zamieniliby wszystkie tamte sukcesy, na każdy, choćby brązowy medal olimpijski. Czy przed Paryżem też byś przehandlowała wszystkie swoje sukcesy za to podium? Co znaczy dla Ciebie ten medal? Czy można w ogóle nacieszyć się medalem olimpijskim? Czy ty już do zrobiłaś? W jaki sposób? Jakie korzyści, a jakie starty w związku ze zdobyciem medalu widzisz w swoim życiu teraz z perspektywy tych dwóch miesięcy od Paryża? Czy stałaś się na tyle popularna, że ludzie zaczepiają cię na ulicy czy w restauracji? Jak na to reagujesz?  Czy świadomość, że na planszy szermieczej oprócz olimpijskiej chwały walczysz też o pieniądze i inne nagrody materialne miało dla Ciebie znaczenie? Jeśli tak, to czy ta świadomość napędzała twoją motywację, czy mogła być w jakimś stopniu zgubna? Jak ty patrzysz na wysokość tych nagród? Czy sport olimpijski może się opłacać? Zdobywasz medal igrzysk, ale zaraz potem wracasz do normalnej pracy, podobnie zresztą jak wielu innych olimpijczyków. Czy to konieczność, czy tak lubisz swoją pracę? Jak wygląda w szermierce budowanie zespołu ogólnie i jak budowała się i przebudowywała wasza drużyna, która najpierw sięgnęła po mistrzostwo świata, a teraz po brąz igrzysk olimpijskich? Jak wyglądał proces przygotowań?  Przesłuchaj od deski do deski i podaj dalej w świat! Piona!
    --------  
    1:07:17

Więcej Sport podcastów

O Głowa Rządzi Podcast

Podcast Głowa Rządzi to audycja o psychologicznych aspektach sportu, aktywności fizycznej i optymalnego funkcjonowania. W ramach tego podcastu prowadzący psycholog sportu, Grzegorz Więcław, stara się odkrywać różne ścieżki prowadzące do mistrzostwa sportowego i osobistego. Wspólnie z zapraszanymi gośćmi poszukuje odpowiedzi na pytania związane ze sposobami na polepszanie wyników, utrzymanie dobrostanu oraz świadome i szczęśliwe życie.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Głowa Rządzi Podcast, The Athletic FC Podcast i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.1.1 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 1/7/2025 - 5:12:46 PM