Projekt popularyzujący wiedzę o wpływie technologii na społeczeństwo. Przyglądamy się i omawiamy szanse, ale i ryzyka, jakie niesie dla ludzi jej bezprecedensow...
Produkcja gier erotycznych – technologie, zarządzanie i aspekty etyczne - Michał Szymerski
W przeciwieństwie do tradycyjnych mediów erotycznych, gry erotyczne oferują interaktywność, dzięki której gracz może wpływać na rozwój fabuły, kreować interakcje między postaciami, a także decydować o swoich relacjach z nimi, co z kolei silnie wzmacnia jego zaangażowanie. Zresztą gry erotyczne nierzadko mają na celu wywołanie reakcji zmysłowych poprzez sceny nagości, zbliżeń seksualnych czy romantycznych interakcji, stanowiących kluczowy element rozgrywki i fabuły. Kolejny ważny aspekt to styl graficzny; bywa on zróżnicowany – od hiperrealistycznych odwzorowań postaci po te bardziej komiksowe i umowne, przy czym gracz ma zazwyczaj możliwość personalizowania swoich bohaterów. Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, warto zaznaczyć, że segment gier erotycznych wzbudza szczególne zainteresowanie w obszarze etycznym i prawnym.
Jak wyglądają poszczególne etapy procesu tworzenia gier erotycznych, od pomysłu do powstania ostatecznego produktu? Na czym polegają specyficzne wyzwania technologiczne w tym przypadku? Jak przebiega współpraca w ramach zespołów deweloperskich i zadania przypisane do konkretnych osób? W jaki sposób testuje się gry erotyczne, by zoptymalizować ich działanie i wzmocnić indywidualizację treści? Jak wyglądają aspekty etyczne i regulacje prawne dotyczące tego obszaru? Jakie innowacje z dziedziny designu i technologii kształtują rozwój gier erotycznych?
O tym wszystkim, a także o najnowszych trendach, wykorzystaniu AI i przyszłości tego segmentu rynku, rozmawiali – twórca gier Marcin Szymerski i Audio Lead, wykładowca na kierunku Game Development Łukasz Szałankiewicz.
Strefa Technologii Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę o wpływie technologii na społeczeństwo. Analizujemy i omawiamy szanse, ale i ryzyka jakie niesie dla ludzi jej bezprecedensowy rozwój. Więcej informacji o projekcie: https://web.swps.pl/strefa-technologii/
--------
1:14:16
(R)ewolucja AI – jak sztuczna inteligencja zmienia dzisiejszy biznes
Jedni nazwą to rewolucją, inni – ewolucją, ale jedno jest pewne, sztuczna inteligencja zmienia dzisiejszy biznes, wpływając na różne jego aspekty. Automatyzacja procesów poprawiająca efektywność operacyjną i ułatwiająca obsługę klienta, sprawna analiza danych, a więc i lepsza personalizacja produktu, wsparcie decyzyjne wynikające z oceny ryzyka plus nowe modele biznesowe to tylko wybrane obszary, w których AI wkroczyła do biznesu, rezerwując dla siebie coraz więcej miejsca.
Co właściwie oznacza „AI-ready business" w 2024 roku? Jak wyłowić realną innowację z marketingowego szumu? Jak wygląda transformacja modeli biznesowych pod wpływem sztucznej inteligencji? Dlaczego akurat teraz mówimy o przełomie? W jaki sposób AI wpływa na relacje z klientami? Jak zmienia się rola pracownika i a jak – menedżera w tym kontekście? Jakie umiejętności staną się kluczowe w najbliższych latach? Jak mądrze wybierać procesy automatyzacji? Jak mierzyć efektywność wdrożeń? Jakie scenariusze rozwoju AI rysują się w perspektywie 5-10 lat? Od czego zacząć przygodę z AI, czyli pierwsze kroki w budowaniu organizacji „AI-ready".
Zainteresowani? Jeśli tak, zapraszamy do odtworzenia naszego videocastu. Odpowiedzi na powyższe pytania szukali: psycholog, neurokognitywista, dr Maksymilian Bielecki (prowadzący) i jego goście – liderka ds. transformacji biznesowej dr Katarzyna Drogowska oraz specjalista ds. transformacji, Michał Mądry.
Strefa Technologii Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę o wpływie technologii na społeczeństwo. Przyglądamy się i omawiamy szanse, ale i ryzyka, jakie niesie dla ludzi jej bezprecedensowy rozwój. W ramach wielu webinarów i podcastów, spotkamy się z naukowcami, ekspertami i praktykami, którzy w różny sposób związani są z sektorem IT. Podczas rozmów połączymy merytoryczną, ścisłą wiedzę informatyczną z zagadnieniami społecznymi i humanistycznymi. Więcej informacji: https://web.swps.pl/strefa-technologii/
--------
1:07:11
AI a projektowanie przyszłości – wyzwania i możliwości edukacji - Marcin Nowicki, David Sypniewski
Sztuczna inteligencja to tylko narzędzie, czy może już odrębny byt? Ta fundamentalna kwestia dzieli zapewne wielu specjalistów dziedzin kreatywnych, naukowców czy twórców. Nic dziwnego, że różne opinie na ten temat zaprezentowali także nasi eksperci. I choć każdy z nich miał własną definicję sztucznej inteligencji, połączyło ich jedno – wizja „projektanta przyszłości” w kontekście edukacji.
Jaką rolę powinna pełnić AI w projektowaniu? Jak pod jej wpływem zmienia się rola projektanta i jego podejście do własnej pracy? W jaki sposób edukować projektantów, by w pełni wykorzystywali nowe możliwości? Na ile technologie zmieniają proces projektowania? Jak do tych zmian powinni odnieść się czynni projektanci, a jak – studenci?
O tym wszystkim rozmawiali: projektant David Sypniewski (prowadzący) i jego gość – projektant, artysta wizualny Marcin Nowicki.
Strefa Technologii Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę o wpływie technologii na społeczeństwo. Analizujemy i omawiamy szanse, ale i ryzyka jakie niesie dla ludzi jej bezprecedensowy rozwój. Więcej informacji o projekcie: https://web.swps.pl/strefa-technologii/
--------
58:03
Projektowanie systemów walki w grach – balans, progresja i zarządzanie metagrą - Andrzej Stroiński
Budowanie systemów walki w grach to kluczowy element procesu projektowego. Wpływa on na dynamikę gry, stopień jej trudności i w efekcie – satysfakcję gracza. Powodzenie efektu końcowego zależy od trzech elementów: balansu, progresji i zarządzania metagrą.
Balans to nic innego jak zachowanie równowagi między potencjałem poszczególnych postaci, systemami walki i poziomami trudności. W określeniu „progresja” zawiera się programowanie rozwoju postaci i co za tym idzie – rozwoju gracza; ważne, by nie doczuwał on znudzenia i czuł się zmotywowany do zdobywania kolejnych umiejętności. Metagra natomiast, stanowi wyższy poziom działań strategicznych, w ramach których gracze podejmują decyzje odnośnie doboru postaci, ekwipunku czy innych przygotowań do starcia.
Odpowiednio zaprojektowany system walki sprawia, że gra angażuje użytkownika i dostarcza mu satysfakcji. W jaki sposób różne ujęcia systemowe wpływają na dynamikę gry i odczucia gracza? Czy hybrydowe rozwiązanie real-time with pause to złoty środek, gdy trzeba wybierać między dynamiką a strategią? W jaki sposób projektanci dbają o balans między różnymi stylami gry i klasami postaci?
O tym wszystkim opowiadał Andrzej Stroiński, A2 Software Co-founder, w rozmowie z Audio Leadem i wykładowcą Łukaszem Szałankiewiczem. Spotkanie odbyło się w ramach podcastu – Projektowanie systemów walki w grach – balans, progresja i zarządzanie metagrą.
Strefa Technologii Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę o wpływie technologii na społeczeństwo. Analizujemy i omawiamy szanse, ale i ryzyka jakie niesie dla ludzi jej bezprecedensowy rozwój. Więcej informacji o projekcie: https://web.swps.pl/strefa-technologii/
--------
59:07
W jaki sposób skanowanie 3D zaciera granice między rzeczywistością a światami wirtualnymi w grach? - Rafał Kwaśny, Łukasz Szałankiewicz
Producenci gier dysponują coraz doskonalszymi narzędziami do kreślenia alternatywnych światów, ale także – dosłownego odtwarzania istniejącej rzeczywistości, czyli miejsc i osób znanych nam z „realu”. Z jednej strony, to bardzo atrakcyjne z perspektywy gracza, z drugiej – zacieranie się granicy między rzeczywistością a fikcją może zaburzyć odbiór realnego świata i stanowić ryzykowne zaproszenie do ucieczki od rzeczywistości.
W jaki sposób technologie 3D modelują poziom realizmu w grach wideo i jak to wpływa na percepcję gracza? Na ile zmienia to jego doświadczenie i zaangażowanie w grę? Jak ten proces wpływa na młodych odbiorców? Jakie wyzwania natury etycznej czy prawnej wiążą się z wykorzystywaniem skanowania 3D do odtwarzania realnych miejsc i osób? W jaki sposób technologia 3D wpływa na proces projektowania gier i czy wymaga to dodatkowych umiejętności ze strony projektanta?
O dzisiejszych wyzwaniach oraz przyszłości technologii trójwymiarowej w branży gier wideo, rozmawiali Audio Lead i znawca nowych mediów – Łukasz Szałankiewicz i Rafał Kwaśny, na co dzień odpowiadający za procesy skanowania assetów w firmie Techland.
Strefa Technologii Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę o wpływie technologii na społeczeństwo. Analizujemy i omawiamy szanse, ale i ryzyka jakie niesie dla ludzi jej bezprecedensowy rozwój. Więcej informacji o projekcie: https://web.swps.pl/strefa-technologii/
Projekt popularyzujący wiedzę o wpływie technologii na społeczeństwo. Przyglądamy się i omawiamy szanse, ale i ryzyka, jakie niesie dla ludzi jej bezprecedensowy rozwój. W ramach wielu webinarów i podcastów, spotkamy się z naukowcami, ekspertami i praktykami, którzy w różny sposób związani są z sektorem IT. Podczas rozmów połączymy merytoryczną, ścisłą wiedzę informatyczną z zagadnieniami społecznymi i humanistycznymi. https://web.swps.pl/strefa-technologii/