Powered by RND
PodcastyTechnologiaBetter Software Design
Słuchaj Better Software Design w aplikacji
Słuchaj Better Software Design w aplikacji
(4 676)(250 137)
Zapisz stacje
Budzik
Sleep timer

Better Software Design

Podcast Better Software Design
Mariusz Gil
Better Software Design podcast. Rozmowy o projektowaniu oprogramowania, architekturze i wyzwaniach z tym związanych.

Dostępne odcinki

5 z 97
  • 97. O architekturze mikrofrontendów i mikroserwisach Allegro z Bartoszem Gałkiem prowadzi Tomasz Ducin - część 2
    Ponad 2000 osób w 500 zespołach, 3000 różnych mikroserwisów i kilkaset tysięcy eventów na sekundę - skala Allegro zawsze robi wrażenie. Jak w tym wszystkim wdrożono architekturę mikrofrontendów, która pozwala sprawnie łączyć różne mikroserwisy i tworzyć podstrony największego w Polsce e-commerce'u prosto z panelu?W drugiej części rozmowy o mikrforontendach, Bartosz Gałek, Principal Engineer w Allegro, uchyli rąbka tajemnicy i przedstawi trochę technikaliów. W tym odcinku usłyszysz między innymi o:skali systemu, z jaką mierzą się zespoły developerskie Allegrowybranych metrykach zapewniających observability systemu od strony frontendowejprojektowaniu optymalizacji i zapewnianiu dużej wydajności systemuprojektowaniu stron portalu z użyciem komponentów i wprowadzaniu nowych funkcjonalności na produkcjęstreamingu HTML-astopniowej migracji monolitu do architektury mikroserwisowejDzięki Bartkowi mamy możliwość zajrzeć za kulisy i zobaczyć co się dzieje "pod maską" Allegro, gdy odwiedzasz przykładowo podstronę interesującego Cię produktu. I dlaczego, dzięki stosowanym rozwiązaniom i optymalizacjom, jest to tak wydajne...Materiały dodatkowe do tego odcinka znajdują się na stronie tego odcinka na bettersoftwaredesign.pl.YouTube Alert! Odcinki podcastu są także dostępne na moim kanale na YouTube. Warto zasubskrybować, aby być na bieżąco z kolejnymi odcinkami.
    --------  
    1:04:08
  • 96. O dostarczaniu eventów w systemach rozproszonych z Michałem Ostruszką
    Rozpraszanie systemu na szereg działających niezależnie od siebie usług, przy wszystkich oczywistych korzyściach dla ogólnej architektury i współpracy pomiędzy zespołami, niesie za sobą kilka istotnych konsekwencji. Przykładowo, dostarczenie zdarzenia czy innego komunikatu pomiędzy serwisami przestaje być już tak oczywiste i bezproblemowe, jak to jest w przypadku monolitycznych aplikacji komunikujących się wewnątrz in-memory.Sieć ze swojej natury bywa zawodna, przerwa w dostarczaniu wiadomości, czy też dostarczanie ich do konsumentów w losowej kolejności nie są sytuacjami czysto hipotetycznymi. Wcześniej czy później taka sytuacja przydarzy się w systemie, pytanie brzmi tylko "kiedy"...Michał Ostruszka w dzisiejszej rozmowie zarysowuje kilka wzorców w kwestii gwarancji dostarczania wiadomości, które obok Outbox Pattern warto mieć w swojej architektonicznej skrzynce z narzędziami. Materiały dodatkowe do tego odcinka znajdują się na stronie tego odcinka na bettersoftwaredesign.pl.YouTube Alert! Odcinki podcastu są także dostępne na moim kanale na YouTube. Warto zasubskrybować, aby być na bieżąco z kolejnymi odcinkami.
    --------  
    42:40
  • 95. O architekturze mikrofrontendów i mikroserwisach Allegro z Bartoszem Gałkiem prowadzi Tomasz Ducin
    Termin "microservices architecture" w ostatnich latach był odmieniany przez wszystkie możliwe przypadki. Przeważnie jednak ten styl architektoniczny przewijał się w kontekście rozwiązań backendowych i wyciągania z monolitów fragmentów jego funkcjonalności. Rzadko jednak mówiło się o projektowaniu rozwiązań frontendowych w tego rodzaju systemach...Netlifx, Amazon, Spotify czy Uber - te firmy przychodzą z pewnością na myśl jako przykłady popularnych wdrożeń mikroserwisów. W Polsce zdecydowanie jest to Allegro, które dokonało migracji z monolitycznego systemu PHP do właśnie takiej architektury i innych technologii.Tomasz Ducin i Bartosz Gałek, Principal Engineer w Allegro, zaglądają "pod maskę" największego portalu ecommerce w Polsce, aby porozmawiać na temat architektury microfrontendów.Materiały dodatkowe do tego odcinka znajdują się na stronie tego odcinka na bettersoftwaredesign.pl.
    --------  
    1:05:07
  • 94. O integracji serwisów z użyciem kontraktów z Jackiem Milewskim
    Tworzenie integracyjnych środowisk testowych w całym przedsiębiorstwie jest powszechną, marnotrawną praktyką, która spowalnia wszystko i wszystkich. Brzmi ostro lub może także nawet znajomo? Ale właśnie w taki sposób duże środowiska integracyjne są określane w kolejnych wydaniach Technology Radaru Thoughtworks i to od 2017 roku! O rok dłużej, bo od 2016 raport ten sugeruje także wdrażanie testów kontraktowych jako jedno z możliwych rozwiązań tego problemu.Temat samych testów kontraktowych pojawił się już w podkaście, w odcinku "O testowaniu kontraktowym z Rafałem Maciakiem". W dzisiejszej rozmowie, wraz z Jackiem Milewskim, uzupełniamy to podejście o aspekty praktyczne, aby zabezpieczanie komunikacji pomiędzy serwisami nie stało się szybko długiem technicznym, którego utrzymanie będzie kosztować wszystkie zespoły czas i niepotrzebne nerwy.Materiały dodatkowe do tego odcinka znajdują się na stronie tego odcinka na bettersoftwaredesign.pl.
    --------  
    1:05:34
  • 93. Backend vs Frontend: skuteczne testowanie zachowań, unity i integracja
    W pierwszym odcinku w 2025 roku zapraszam na pierwszą odsłonę Backend vs Frontend, gdzie wspólnie z Tomkiem Ducinem bedziemy pochylać się nad różnymi problemami związanymi z software developmentem. Na początek temat testowania i testów integracyjnych, bo jeśli nie testujesz swojego kodu, to jak możesz mieć pewność, że wszystko działa poprawnie?Ale “hold your horses”… testy to tylko przyczynek do tego, aby porozmawiać w luźnej atmosferze o wielu ważnych rzeczach dookoła.
    --------  
    1:16:00

Więcej Technologia podcastów

O Better Software Design

Better Software Design podcast. Rozmowy o projektowaniu oprogramowania, architekturze i wyzwaniach z tym związanych.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Better Software Design, Opanuj.AI Podcast i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.14.0 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 4/13/2025 - 7:44:08 AM