Powered by RND
PodcastyEdukacjaLepszy Klimat
Słuchaj Lepszy Klimat w aplikacji
Słuchaj Lepszy Klimat w aplikacji
(4 676)(250 137)
Zapisz stacje
Budzik
Sleep timer

Lepszy Klimat

Podcast Lepszy Klimat
Paulina Górska
Podcast Lepszy Klimat to rozmowy z naukowcami, badaczami i ekspertami o naprawianiu świata, lepszej żywności, ciekawych innowacjach, ale też bardziej świadomym ...

Dostępne odcinki

5 z 118
  • #118 | Pytam Socjolożki o gierki w korporacji. Jak je rozpoznać? Czy da się uniknąć wypalenia?
    Jakie mamy gry korporacyjne i dla kogo korporacja może być całkiem dobrym rozwiązaniem? Dlaczego w dużych firmach rzadko widać pracowników po (umownej) pięćdziesiątce i jak się mają w nich kobiety? Między innymi o tym rozmawiam z Dorotą Peretiatkowicz i Katarzyną Krzywicką-Zdunek. To socjolożki i partnerki w firmie badawczej IRCenter, na instagramie znane jako Socjolozki.pl.W odcinku zastanawiamy się także m.in.:kogo dziś dotyka szklany sufit;czy jesteśmy społeczeństwem lękowym;czego boją się mężczyźni, a czego kobiety;czy wypada dobrze się bawić na imprezie firmowej.Więcej informacji:Konto Kasi i Doroty na IG znajdziesz tu.O teście Gallupa, o którym mówimy - więcej przeczytasz tu.Tu jest odcinek #99 Lepszego Klimatu z Zofią Smełką-Leszczyńską o kulturze zap***lu.Podobają Ci się tematy, które poruszam w podcaście? Więcej znajdziesz tu:Instagram: http://bit.ly/3Vene60YouTube: http://bit.ly/3iddUR7TikTok: http://bit.ly/3gDdaobRealizacja: Karolina Deling-Jóźwik - redakcjaIrena Suska - montażP & C Paulina Górska | Varsovia Lab. 
    --------  
    59:10
  • #117 | Co to jest luka orgazmowa? Czemu nie rozmawiamy seksie i jak to zmienić? Odpowiada Magdalena Fritz
    Jak ważny dla naszego ciała i zrównoważonego życia jest seks? Jak wpływa na niego rozmowa między partnerami i jak do takiej rozmowy podejść? Czy możemy mieć seks, który jest “wystarczająco dobry” i jak o to zadbać? Te wątki i wiele więcej poruszam w rozmowie z Magdaleną Fritz, autorką książki “Bliżej. Życie intymne bez presji i w zgodzie ze sobą”.Magda Fritz jest psycholożką, seksuolożką i psychoterapeutką. Prowadzi podcast “Rozmowy o seksie”, który ma na celu normalizację rozmów o seksualności i poznawanie jej różnych odsłon.Z podcastu dowiesz się także mn.in.:jak o seksie mówiono w latach 90.;czy do seksuologa trzeba chodzić z osobą partnerską;gdzie leży największa przyjemność - z punktu widzenia kobiet.Więcej informacji:Informacje o książce “Bliżej. Życie intymne bez presji i w zgodzie ze sobą” znajdziesz tu.Magdę w mediach społecznościowych można znaleźć m.in. tu.Podobają Ci się tematy, które poruszam w podcaście? Więcej znajdziesz tu:Instagram: http://bit.ly/3Vene60YouTube: http://bit.ly/3iddUR7TikTok: http://bit.ly/3gDdaobRealizacja: Karolina Deling-Jóźwik - redakcjaIrena Suska - montażP & C Paulina Górska | Varsovia Lab. 
    --------  
    46:11
  • #116 | Filip Springer o tym, czemu dom na przedmieściach to zły pomysł i o innych grzechach architektów
    Mówimy o lataniu samolotami, fast fashion, rolnictwie i żywności. Tymczasem budownictwo odpowiada za około 38-40% światowej emisji CO2. Filip Springer tłumaczy w tym odcinku dosadnie, że projektowanie budynków i przestrzeni musi się zmienić. Architekci muszą COŚ zmienić. Co? Posłuchajcie.Filip Springer to pisarz i fotograf. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze, m.in. tej ostatniej, o której rozmawiamy - “Szara godzina. Czas na nową architekturę”. Za debiutancką "Miedziankę. Historię znikania" (2011) nominowany do wielu nagród, w tym Literackiej Nagrody Nike. Związany z Instytutem Reportażu i nowym serwisem ir2.info. Współtwórca Szkoły Ekopoetyki (wraz z prof. Julią Fiedorczuk), pomysłodawca i współtwórca literackiego Festiwalu po Drodze.Z odcinka dowiesz się m.in.:czy architekci jeszcze podają rękę Springerowi;dlaczego Filip postuluje sojusz ruchów miejskich, architektów i deweloperów;czy zagęszczanie miast oznacza wieżowce;dlaczego lepiej zagęszczać centrum niż rozlewać przedmieścia;czemu marzenie o domu pod miastem jest złe dla Planety.Więcej informacji:Książka Filipa - “Szara godzina. Czas na nową architekturę” do znalezienia na stronie wydawnictwa Krakter;Kodeks etyki zawodowej architektów;Kodeks dobrych praktyk deweloperów;Zuzanna Skalska o przyjaznym kapitalizmie w “Gazecie Wyborczej”;Więcej o grupie GĘSTO na łamach “Architektura Murator”.Podobają Ci się tematy, które poruszam w podcaście? Więcej znajdziesz tu:Instagram: http://bit.ly/3Vene60YouTube: http://bit.ly/3iddUR7TikTok: http://bit.ly/3gDdaobRealizacja: Karolina Deling-Jóźwik - redakcjaIrena Suska - montażP & C Paulina Górska | Varsovia Lab. 
    --------  
    57:20
  • #115 | Makselon i Steciąg o tym, jak mówić o ekologii. Wegański schabowy kontra emocje i polityka
    Ekolingwistyka od lat bada zależność języka od ekosystemów i odwrotnie. Jak mówić o klimacie, żeby nas słuchano, dlaczego bioróżnorodność ginie, gdy giną lokalne języki oraz czemu kabanos i schabowy umiejscawiają nas na scenie politycznej? Między innymi o tym rozmawiam z prof. Magdaleną Steciąg i Maciejem Makselonem.Magdalena Steciąg od dwóch dekad jest związana z Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zajmuje się badaniami na styku języka i ekologii. W kadencji 2023-2026 zasiada w Radzie Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk.Maciej Makselon to polonista, redaktor literacki, nauczyciel akademicki, popularyzator wiedzy o języku polskim, współautor podcastu “Język niewydarzony” w radiu 357 i współlokator kotki o imieniu Wanda. Z odcinka dowiesz się m.in.:czy to źle, że Greta Thunberg trafiła do memów;czy można zawłaszczyć ideologicznie schabowego;jaki to język empatyczny;czy warto szukać zastępstwa dla takich słów, jak taksonomia czy interesariusz.Więcej informacji:Więcej informacji o pracy prof. Magdaleny Steciąg znajdziesz m.in. tu.Profil Macieja Makselona na IG znajdziesz tu.Raport “Ziemianie atakują”, który przytaczam - o, tu.Rozmowę z Danielem Petrykiewiczem, o którym wspominam - w odc. #86. Podobają Ci się tematy, które poruszam w podcaście? Więcej znajdziesz tu:Instagram: http://bit.ly/3Vene60YouTube: http://bit.ly/3iddUR7TikTok: http://bit.ly/3gDdaobRealizacja: Karolina Deling-Jóźwik - redakcjaIrena Suska - montażP & C Paulina Górska | Varsovia Lab. 
    --------  
    54:33
  • #114 | Natalia Waloch o tym, jak mówić NIE oczekiwaniom innych, by powiedzieć TAK samej sobie
    “Przestańmy być cyborginiami” - apeluje w książce “Bo NIE. Zacznij odmawiać i żyć po swojemu” Natalia Waloch, z którą rozmawiam w tym odcinku m.in. o tym, jak mówić “nie” w rodzinie, w pracy, w przestrzeni publicznej.Natalia Waloch to dziennikarka i publicystka “Wysokich Obcasów”. Współtwórczyni podcastu “Herstorie Wysokich Obcasów” oraz prowadząca audycję “Po swojemu” w Chilli Zet. Arabistka i pasjonatka Bliskiego Wschodu. Miłośniczka szybowców. Feministka od zawsze. Matka Stanisława i Łucji.Z rozmowy dowiesz się m.in.:dlaczego słowo “nie” jest potężne;dlaczego ona “się rządzi”, a on “jest liderem”;że wielozadaniowość to mit;jak można zadbać o siebie, wykonując pracę opiekuńczą wobec bliskich;kiedy najtrudniej jest mówić “nie”;a w jakich sytuacjach warto to ćwiczyć bez większych konsekwencji.Książkę “Bo NIE. Zacznij odmawiać i żyć po swojemu” znajdziesz tutaj.Podobają Ci się tematy, które poruszam w podcaście? Więcej znajdziesz tu:Instagram: http://bit.ly/3Vene60YouTube: http://bit.ly/3iddUR7TikTok: http://bit.ly/3gDdaobRealizacja: Karolina Deling-Jóźwik - redakcjaIrena Suska - montażP & C Paulina Górska | Varsovia Lab. 
    --------  
    50:33

Więcej Edukacja podcastów

O Lepszy Klimat

Podcast Lepszy Klimat to rozmowy z naukowcami, badaczami i ekspertami o naprawianiu świata, lepszej żywności, ciekawych innowacjach, ale też bardziej świadomym i zrównoważonym życiu. Wspólnie z moimi gośćmi, obserwujemy i analizujemy, ale - co ważne - szukamy odpowiedzi na pytanie "jak naprawić świat" i proponujemy rozwiązania. Paulina Górska - dziennikarka, autorka, ekoedukatorka, prowadzi edukacyjne konto na IG www.instagram.com/eko.paulinagorska/ oraz blog www.paulinagorska.com.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Lepszy Klimat, Psychologia, którą warto znać i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.6.0 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 2/5/2025 - 8:39:34 AM