Cybe(r)ewolucja to podcast Wyborczej.biz o sztucznej inteligencji. Prowadzący Bolesław Breczko stara się w nim zrozumieć razem ze słuchaczami, czym jest AI, czy...
Jak sprawdzić, żeby AI myślała, że jest mostem, czyli co to jest wyjaśnialność sztucznej inteligencji (Gość: Paulina Tomaszewska)
Sztuczna inteligencja może dawać nam właściwe odpowiedzi, ale może dochodzić do nich w niewłaściwy sposób. Najgorsze jest to, że w tym momencie nawet nie wiemy, jak myślą największe modele, z których korzystamy na co dzień. O tym problemie rozmawiam z Pauliną Tomaszewską z Politechniki Warszawskiej, która zajmuje się wyjaśnialnością AI.
--------
40:16
Sztuczna inteligencja w biznesie i marketingu: perspektywy, rozczarowania oraz nadzieje (Gość: Arek Szulczyński)
Arek Szulczyński, ekspert w dziedzinie trendów technologicznych, podzieli się swoją wiedzą na temat wpływu sztucznej inteligencji na marketing i biznes. Zastanowimy się, w jakich obszarach AI rzeczywiście przynosi korzyści, a gdzie może prowadzić do rozczarowań. Omówimy, jak duże organizacje wdrażają nowe technologie, a także, co z małymi i średnimi firmami, które pragną nadążyć za technologiczną rewolucją. Pojawi się również pytanie, czy w przyszłości będziemy musieli płacić, by porozmawiać z prawdziwym człowiekiem, zwłaszcza w kontekście usług, takich jak bankowość. Arek Szulczyński będzie mówcą podczas Impact '25, nad którym Wyborcza.biz objęła patronatem medialnym.
--------
56:29
Co to jest PLLuM i dlaczego nie da się zbudować modelu sztucznej inteligencji wyłącznie na języku polskim (Gość: dr Jan Kocoń)
Dr inż. Jan Kocoń z Politechniki Wrocławskiej jest kierownikiem naukowym projektu PLLuM, czyli polskiego ChataGPT dla administracji państwowej. Opowiada o tym, ile danych po polsku udało im się zebrać do trenowania modelu przy zaskakującym budżecie zero złotych na licencje.
--------
54:51
Co to jest dolina niesamowitości i czy AI przyniesie śmierć czytelnictwa (Gościni: prof. A. Przegalińska)
Profesor Aleksandra Przegalińska jest wicerektorką Akademii Leona Koźmińskiego, gdzie zajmuje się badaniami nad sztuczną inteligencją. Prowadziła badania m.in. w Massachusetts Institute of Technology, a obecnie wykłada na Harvardzie. Będzie mówczynią podczas Impact '25, który Wyborcza.biz objęła patronatem medialnym.
Na podcast zaprasza Bolesław Breczko.
--------
39:31
Czy AI należą się prawa i jak sprawdzić, kiedy będzie świadoma? (Gościni: dr Emilia Kaczmarek)
Dr Emilia Kaczmarek, pracuje w Zakładzie Etyki Wydziału Filozofii UW. Prowadzi zajęcia z etyki sztucznej inteligencji na Uniwersytecie Warszawskim. W podcaście tłumaczy, jakie zagrożenia płyną z tego, że będziemy zakochiwać się w AI i czy należą się jej prawa niczym zwierzętom lub płodom.
Cybe(r)ewolucja to podcast Wyborczej.biz o sztucznej inteligencji. Prowadzący Bolesław Breczko stara się w nim zrozumieć razem ze słuchaczami, czym jest AI, czym nie jest, jakie są jej ograniczenia, możliwości, czy i kiedy zdominuje ludzkość. W tym celu ekspertom i naukowcom światowej klasy zadaje m.in. takie pytania jak: skąd AI wie, że 2 plus 2 to 4, co to są sztuczne sieci neuronowe i głębokie uczenie maszynowe, oraz dlaczego AI umie narysować kota, a jego dwuletnia córka nie, choć rozpoznaje go nawet skuteczniej.
Słuchaj Cybe(r)ewolucja, Finanse Bardzo Osobiste: oszczędzanie | inwestowanie | pieniądze | dobre życie i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl