Kobieta Samotna, reż. Agnieszka Holland - Woda w nożu #14
Jest takie powiedzenie: że jak wszystko, to wszystko, a jak nic to nic. Życie bohaterki „Kobiety samotnej” Agnieszki Holland z 1981 r., samotnie wychowującej dziecko listonoszki Ireny, potwierdza jego drugą cześć. Gdy w Polsce trwa karnawał „Solidarności”, z nią nikt solidarny nie jest i się jej problemami - szczególnie mieszkaniowymi - nie przejmuje. Wszystko może się zmienić, gdy pozna byłego górnika Jacka, granego przez Bogusława Lindę - ale czy faktycznie się zmieni? W tym odcinku „Wody w nożu” rozmawiamy o tym, jak polska beznadzieja przedstawiona przez Holland się zestarzała i czy może zniknęła; o tym, co widać z warszawskiej bańki w Polsce i czego nie widać; o traktowaniu przez nasze państwo najsłabszych w najbardziej granicznych momentach.
Adam Malczak, Karol Paciorek i Wojciech Engelking rozmawiają o najlepszych filmach.
https://twitter.com/AdamMalczak
https://twitter.com/W_Engelking
https://twitter.com/karolpaciorek
--------
1:01:47
Przesłuchanie, reż. Ryszard Bugajski - Woda w nożu #13
Określenie "półkownik" znów pojawia się w naszym podcaście, albowiem Przesłuchanie w reżyserii Ryszarda Bugajskiego to film przez władzę ludową przeklęty i szybko skazany na niebyt. Jednak brawurowy obraz uciskania przez służby obywateli został odnaleziony po latach i upubliczniony, po czym stał się swego rodzaju ostrzeżeniem. Grająca główną rolę Krystyna Janda być może w tym właśnie filmie stworzyła swoją najlepszą kreację w karierze. Zapraszamy bardzo serdecznie. Adam Malczak, Karol Paciorek i Wojciech Engelking rozmawiają o najlepszych filmach. https://twitter.com/AdamMalczak https://twitter.com/W_Engelking https://twitter.com/karolpaciorek
--------
58:20
Na srebrnym globie - Woda w nożu #12
"Na srebrnym globie" w reżyserii Andrzeja Żuławskiego, to film owiany legendą i bodaj najsłynniejsze dzieło polskiej kinematografii, którego nie udało się ukończyć. Będziecie oszołomieni historią powstania, rozmachem i geniuszem reżysera, takiego odcinka Wody w nożu jeszcze nie było.
Zapraszamy: Adam Malczak, Wojciech Engelking i Karol Paciorek.
--------
1:08:35
Seksmisja - Woda w nożu #11
Jeden z najchętniej oglądanych filmów w historii polskiej kinematografii - jak się zestarzał? Czy siermiężny humor wciąż daje się lubić? Może amerykańskie feministki miały rację, wyklinając „Seksmisję”? Co to znaczyło: być w PRL-u mężczyzną, a co znaczy dzisiaj? Te pytania towarzyszą nam w rozmowie o filmie Juliusza Machulskiego. Oto nowa „Woda w nożu” - Adam Malczak, Karol Paciorek i Wojciech Engelking rozmawiają o najlepszych polskich filmach.
--------
52:30
Kariera Nikosia Dyzmy - Woda w nożu #10
My wszyscy z niego - mógłby ktoś powiedzieć. Tak, ale nie do końca, bo nasz dzisiejszy bohater nie choruje na syndrom, na który chorują wszyscy inni, innymi słowy - syndrom oszusta. Pracownik przedsiębiorstwa pogrzebowego spod Warszawy pnie się po szczeblach kariery biznesowo-politycznej, w końcu zostając premierem - o kim mowa? Rzecz jasna: o Dyzmie, i to: Nikosiu Dyzmie, czyli bohaterze filmu Jacka Bromskiego z Cezarym Pazurą w roli głównej, na motywach przedwojennej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Pazura nie był (i pewnie nie będzie) pierwszym Dyzmą, i tak jak zmieniał się on, zmieniały się elity, które mamił. O tym wszystkim Adam Malczak, Karol Paciorek i Wojciech Engelking rozmawiają w najnowszym odcinku „Wody w nożu”.