Ustalenia konferencji jałtańskiej w sprawie polskich granic i ich konsekwencje- Podcasty IZ 116/2025
Konferencja jałtańska, która obradowała od 4 do 11 lutego 1945 r., była jednym z trzech najważniejszych spotkań wielkiej trójki - przywódców ZSRR, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, pod koniec II wojny światowej. Ustalony wówczas porządek, doprecyzowany na konferencji poczdamskiej (lipiec-sierpień 1945), wobec braku traktatu pokojowego z Niemcami na wiele lat ukształtował powojenny porządek świata, zwany porządkiem jałtańsko-poczdamskim. Reperkusje powziętych wówczas postanowień są na Ziemiach Zachodnich i Północnych widoczne do dziś, a dyskusja o tym czy były one "zdradą Zachodu" wciąż trwa.
W podcaście IZ prof. Andrzej Sakson w rozmowie z dr Małgorzatą Bukiel opowiada o podjętych wówczas decyzjach w sprawie polskich granic oraz przemieszczenia ludności, które znacząco wpłynęły na późniejsze losy mieszkańców ziem przyłączonych do Polski kosztem Niemiec.
--------
27:21
„Koniec starego świata”? Niemcy i Europa wobec powrotu Donalda Trumpa - Podcasty IZ 115/2025
Powrót Donalda Trumpa na fotel prezydenta USA i zapowiadane przez niego zmiany w amerykańskiej polityce wywołały w niemieckich mediach komentarze zwiastujące „koniec starego świata”, stawiający pod znakiem zapytania dotychczasowy uregulowany, liberalny ład międzynarodowy. Choć w pierwszych dniach urzędowania nowa administracja amerykańska nie podjęła zdecydowanych działań wobec Europy – chociażby w postaci nałożenia ceł – to jednak powrót Trumpa stanowi wyzwanie dla UE i Niemiec, w szczególności w obszarze relacji handlowych i polityki bezpieczeństwa.
W podcaście IZ prof. Jadwiga Kiwerska w rozmowie z dr. Tomaszem Morozowskim analizuje nastawienie niemieckich partii politycznych wobec Trumpa i zastanawia się nad prawdopodobnym kierunkiem, jaki w relacjach z USA przyjmie nowy rząd RFN po wyborach 23 lutego 2025 r.
--------
32:56
W rocznicę dojścia Hitlera do władzy w Niemczech - Podcasty IZ 114/2025
30 stycznia 1933 r. jest jedną z najbardziej złowieszczych dat w dziejach. Tego dnia na urząd kanclerza Rzeszy Niemieckiej został powołany Adolf Hitler. O okolicznościach temu towarzyszących i przekształcenia Niemiec w system dyktatury rozmawiają dr Krzysztof Rak i prof. Stanisław Żerko.
--------
45:20
AfD: Wzrost poparcia i kontrowersje na niemieckiej scenie politycznej - Podcasty IZ 113/2024
AfD budzi powszechne zainteresowanie obserwatorów niemieckiej sceny politycznej. Stosunkowo młoda i niewielka partia polityczne zyskuje sondażowe wsparcie wyborców na poziomie 20%. Niepokój budzi jej profil – populizm, antyelitaryzm, prorosyjskość, a nawet volkizm są charakterystyczne dla jej komunikacji politycznej. O obecnej kondycji partii i jej pozycji na scenie niemieckiej w okresie przedwyborczym z drem Mateuszem Wilińskim rozmawia dr Piotr Kubiak.
Nasi koledzy nagrali tę rozmowę na kilka godzin przed zamachem w Aschaffenburgu.
--------
38:01
Lewica przed wyborami: Die Linke kontra Sojusz Sahry Wagenknecht - Podcasty IZ 112/2024
Co doprowadziło do rozłamu w Die Linke i jakie są różnice ideologiczne oraz programowe między tą partią a Sojuszem Sahry Wagenknecht? Czy podzielona lewica ma szansę odbudować swoją pozycję przed nadchodzącymi wyborami? Jakie pomysły na odnowę rozważa Die Linke?
O tych i innych kwestiach związanych z niemiecką lewicą rozmawiają Patrycja Tepper i dr Piotr Kubiak.
Zapraszamy do słuchania!