W tym odcinku rozmawiam z Emilianą Konopką, historyczką sztuki i skandynawistką. Emiliana opowiada o czterech artystkach z Północy: Hilmie af Klint, Tove Jansson, Annie Ancher i Catharinie Herminie Kølle. Przybliża ich życiorysy, analizuje sztukę, którą tworzyły. Poleca także muzea i filmy, w których można zobaczyć nordycką sztukę kobiet.
--------
48:27
66. 100-letnia bielizna – rozmowa z Małgorzatą Gniazdowską i Ewą Tomaszewską
W tym odcinku rozmawiam z Małgorzatą Gniazdowską, historyczką sztuki oraz etnolożka Ewą Tomaszewską z Muzeum Okręgowego w Lesznie. Muzealniczki opowiadają o tym jak wyglądała codzienność naszych prababek. Przekonują, że bielizna to nie tylko funkcjonalne tkaniny, ale dzieła sztuki zdobione koronkami i haftami, które przenoszą nas w czasie, ukazując życie sprzed wieku.Odcinek powstał w ramach współpracy z Muzeum Okręgowym w Lesznie, gdzie do 25 maja 2025 roku trwa wystawa „Opowieści starej bieliźniarki”, której kuratorką jest Małgorzata Gniazdowska.
--------
31:10
65. 8 obrazów, które warto zobaczyć w Muzeum Śląskim w Katowicach
W tym odcinku podpowiadam jakim 8 obrazom wartopoświęcić 5 minut będąc w Galeria Polskiej Sztuki Nowoczesnej 1800 – 1945 w Muzeum Śląskim w Katowicach. To kolejna odsłona cyklu „8 X 5”, w którym ułatwiam zwiedzanie największych polskich muzeów sztuki.
--------
28:54
64. Love story: Boznańska
W tym odcinku odkrywamy prywatną stronę Olgi Boznańskiej, jednej z najważniejszych polskich artystek. Ktopisał do niej czułe listy? Co ich łączyło? I jakie obrazy są pamiątkami po tym uczuciu?
--------
14:00
63. Olga Boznańska – patronka 2025 roku
W tym odcinku poznajemy bliżej malarkę Olgę Boznańską, która jest patronką 2025 roku. Dlaczego to właśnie ona została wybrana? Jaka była, co malowała i gdzie dziś możemy zobaczyć jej obrazy?
Gablotki to podcast o sztuce, dzięki któremu lepiej ją poznacie i polubicie.
Znajdziecie w nim opowieści o obrazach i pięknych przedmiotach z muzealnych gablot. Posłuchacie o ludziach, którzy je tworzyli i kolekcjonowali. Przekonacie się, że ich losy to fascynujące historie, czasem nieoczywiste, a czasem bardzo życiowe. Podcast prowadzi Martyna Kliks.