Adopcja z jęz. łacińskiego „adoptio” oznacza przybranie, usynowienie. Jest ona aktem uznania dzieci innych rodziców, z którymi nie ma więzi biologicznej, za wła...
Wywiad adopcyjny to jeden z elementów procedury adopcyjnej. Odbywa się on w miejscu zamieszkania przyszłych rodziców, którzy już za chwilę przyjmą pod dach nowego członka rodziny. Czego on dotyczy, jak przebiega i co ma na celu? To pierwsza część rozmowy z pracownikami Śląskiego Ośrodka Adopcyjnego w Katowicach oddział ds. Adopcji i Wspierania Rodziny w Częstochowie. W drugiej części wywiadu Żaneta Janik i Justyna Pietrzyca-Reterska opowiedzą jak się dobrze przygotować na pierwsze spotkanie z dzieckiem, które za chwilę będzie miało „nowych rodziców”.
--------
17:47
039 Trauma i udana adopcja
Trauma to trudne doświadczenie, które bardzo rzutuje na poczucie bezpieczeństwa i budowanie relacji z dzieckiem adoptowanym. Odrzucenie dziecka przez biologicznych rodziców lub sytuacje zagrażające jego zdrowiu pozostawiają w pamięci mocne ślady, i trzeba to mieć na uwadze. Jak w takiej sytuacji pomóc dziecku? O tym usłyszymy w kolejnej audycji Śląskiego Ośrodka Adopcyjnego w Katowicach oddział ds. Adopcji i Wspierania Rodziny w Częstochowie.
--------
16:24
038 Relacja i szkolenie
Relacja to kwintesencja adopcji. Bez dobrych więzów trudno jest mówić o szczęśliwej i kochającej się rodzinie. Jak zatem budować relacje z adoptowanym dzieckiem? Czy podczas specjalnych kursów i szkoleń można się tego nauczy? O tym wszystkim i jeszcze więcej porozmawiamy w kolejnym podkaście Adopcyjne ABC. Zapraszają Żaneta Janik, kierownik Śląskiego Ośrodka Adopcyjnego w Katowicach oddział ds. Adopcji i Wspierania Rodziny w Częstochowie i psycholog ośrodka Justyna Pietrzyca-Reterska.
--------
14:00
037 Propozycja
To hasło należy skojarzyć ze sceną, gdy pracownicy ośrodka adopcyjnego, informują kandydatów na rodziców adopcyjnych o dziecku czekającym na adopcje. Co po przekazaniu takiej wiadomości drogą telefoniczną dzieje się w głowach i sercach przyszłej mamy i taty - nie trudno sobie wyobrazić. Jakie jednak jeszcze trzeba spełnić wymogi, aby dziecko ostatecznie trafiło do nowej rodziny, nowego domu, opowiedzą Justyna Pietrzyca-Reterska i Katarzyna Jasińska ze Śląskiego Ośrodka Adopcyjnego w Katowicach oddział ds. Adopcji i Wspierania Rodziny w Częstochowie.
--------
17:40
036 Piecza nad dzieckiem i preadopcja
Kodek rodzinny i opiekuńczy w Art. 96. Dotyczącym Pieczy nad dzieckiem stwierdza:
1.
Rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierują nim. Obowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotować je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień.
2.
Rodzice, którzy nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych uczestniczą w sprawowaniu bieżącej pieczy nad osobą dziecka i w jego wychowaniu, chyba że sąd opiekuńczy ze względu na dobro dziecka postanowi inaczej.
Tyle litery prawa. A jak wygląd to jeszcze w praktyce? Posłuchajcie Państwo kolejnego podkastu Adopcyjne ABC.
Adopcja z jęz. łacińskiego „adoptio” oznacza przybranie, usynowienie. Jest ona aktem uznania dzieci innych rodziców, z którymi nie ma więzi biologicznej, za własne potomstwo. Akt ten ma nie tylko wymiar psychologiczny, lecz również prawny. Jego efektem jest powstanie określonej relacji prawnej łączącej dziecko i jego nowych rodziców, tożsamej z relacjami rodzinnymi, które oparte są na więzach krwi i pochodzenia. Zarówno dziecko, jak i rodzice adopcyjni, mają względem siebie takie same prawa i obowiązki, jakie istnieją między potomstwem, a jego biologicznymi rodzicami. Aby jeszcze lepiej zrozumieć tę teorię w praktyce, zapraszamy Państwa na cotygodniowe rozmowy Adopcyjne ABC.
Audycja powstaje we współpracy ze Śląskim Ośrodkiem Adopcyjnym w Katowicach oddz. ds. Adopcji i Wspierania Rodziny w Częstochowie.
#adopcja #rodzina #pomoc