Czy Aitana jest compliant, czyli influencerzy stworzeni przez AI (#62 - Prawo Nowych Technologii)
Gościem Mec. Katarzyny Załęskiej oraz Mec. Wojciecha Lamika jest Joanna Ryczek - adwokat, starszy prawnik w poznańskiej kancelarii Głowacki i Wspólnicy. Specjalizuje się w ochronie własności intelektualnej oraz prawie reklamy. Wspiera klientów w organizacji współprac influencerskich, zajmuje się compliance reklamowym – opiniuje reklamy, weryfikuje znakowanie reklam w social mediach.Tematem odcinka są prawne aspekty influencerów wygenerowanych przez AI.Podczas tej rozmowy poruszyliśmy m.in. następujące kwestie:1. Jak rozwinął się marketing inluencerski jako trend rynkowy?2. Ryzyka przedsiębiorców związane z korzystaniem z usług influencerów.3. Kiedy pojawili się pierwsi AI influencerzy?4. Jak powstaje AI influencer?5. Kto odpowiada za działalność AI influencera?6. Jak wyegzekwować roszczenia związane z AI influencerem?7. Czy AI influencer jest twórcą utworów w rozumieniu prawa autorskiego?8. Skąd bierze się „twórczość” AI influencerów?
--------
31:51
Jak Legal Design może pomóc w wypełnianiu obowiązków informacyjnych? (#61 - Prawo Nowych Technologii)
Gościem Mec. Dominiki Fikus-Graf oraz Mec. Wojciecha Lamika są:1) Inga Skowrońska - współpracuje z Uniwersytetem SWPS, Filią we Wrocławiu, adwokat. Zajmuje się prawem karnym i gospodarczym. W swojej praktyce zawodowej kieruje się duchem legal designu;2) Mateusz Antczak — projektant graficzny, wykładowca akademicki, członek zespołu Centrum Legal (Communication) Design.Tematem odcinka jest Legal Design jako wsparcie w zakresie spełniania różnych obowiązków informacyjnych. W wielu aktach prawnych tego typu powinności są nakładane na różne podmioty. Dla przykładu, jest szereg obowiązków informacyjnych, jakie należy udzielać konsumentom, czy też osobom, których dane są przetwarzane na podstawie RODO.Podczas rozmowy poruszyliśmy m.in. następujące kwestie:1) W jaki sposób Legal Design może pomóc w realizacji obowiązków informacyjnych?2) Jak prawnicy mogą wykorzystywać legal design? Czy edukacja prawna klienta za pomocą legal designu jest korzystna dla prawnika? Jakie są wyzwania dla prawników w pracy metodą legal design?3) Jak projektuje się rozwiązania wizualne z obszaru legal design? Czy więcej elementów wizualnych znaczy lepiej? Gdzie znaleźć złoty środek?4) Czy żeby zacząć z legal design, potrzebna jest szeroka wiedza na temat narzędzi do projektowania? Czy jesteście w stanie polecić jakieś narzędzia dla osób, które nie czują się mocne w zaawansowanych narzędziach graficznych?5) Jakie są kluczowe różnice w podejściu do legal design z perspektywy prawnika i projektanta?
--------
45:26
Doręczenia elektroniczne - pierwsze miesiące stosowania (#60 - Prawo Nowych Technologii)
Gościem Mec. Anny Zalesińskiej oraz Mec. Wojciecha Lamika jest Sylwester Szczepaniak – radca prawny, of Counsel w Kancelarii Traple, Konarski, Podrecki i Wspólnicy, doradca w prawnych i organizacyjnych zagadnieniach e-administracji oraz procesów paperless w organizacjach. Specjalizuje się w prawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania (podpisy i pieczęcie elektroniczne, doręczenia elektroniczne, elektroniczne znaczniki czasu).Tematem odcinka są e-doręczenia. Mijają pierwsze miesiące, od kiedy radcowie prawni są zobowiązani do posługiwania się ADE. Czy doręczenia elektroniczne przyjęły się w naszym zawodzie? Czy w związku z założeniem ADE, stosowanie skrzynek elektronicznych pojawiły się problemy? Obalimy również kilka mitów związanych z e-doręczeniami.Podczas tej rozmowy poruszyliśmy m.in. następujące kwestie:1. Jeśli jesteś radcą prawnym na jednoosobowej działalności gospodarczej, ile musisz mieć adresów? 1 czy 2? A co w przypadku gdy jestem radcą zatrudnionym na etat albo jestem wspólnikiem w spółce? A jeśli jestem jednocześnie radcą prawnym, rzecznikiem patentowym, doradcą podatkowym i doradcą restrukturyzacyjnym. Ile mam mieć skrzynek do e-doręczeń?2. Wykorzystanie skrzynki prywatnej do celów zawodowych.3. Wśród katalogu zawodów zaufania publicznego, które są zobowiązane do posiada ADE, nie ma syndyków. Czy zatem oni nie muszą posiadać ADE?4. Czy skrzynka związana z prowadzeniem działalności gospodarczej może być również skrzynką osobistą?5. W jakim zakresie można korzystać z e-doręczeń jako radca prawny? W jakich sytuacjach musimy koniecznie korzystać z e-doręczeń?6. Czy w postępowaniu administracyjnym radca prawny jest zobowiązany do wysyłania korespondencji do urzędu przez e-doręczenia?7. Jak wygląda relacja e-doręczeń i ePuaP?8. Co w sytuacji, kiedy radca prawny chce wybrać się na urlop? Jak będzie wyglądało wówczas odbieranie e-doręczeń?
--------
40:14
Kryptoaktywa i AML - ostatnie zmiany regulacyjne (#59 - Prawo Nowych Technologii)
Gościem Mec. Huberta Sarżyńskiego oraz Mec. Wojciecha Lamika jest Tomasz Tomczak - radca prawny, doktor nauk prawnych, pracownik Katedry Prawa Gospodarczego i Finansowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Specjalizuje się m.in. w prawie zabezpieczenia wierzytelności oraz prawie kryptoaktywów. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Radboud w Holandii (LL.M.) oraz Uniwersytetu w Ottawie (LL.M.).Tematem odcinka jest problematyka kryptoaktywów i AML, szczególnie w kontekście ostatnich regulacji, przede wszystkim unijnych. Dla przykładu, 30 grudnia 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1113 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych i niektórych kryptoaktywów.Podczas tej rozmowy poruszyliśmy m.in. następujące kwestie:1. Co wprowadzają nowe regulacje i co takiego zmieniło się w podejściu prawodawcy unijnego, że postanowiono wprowadzić kilka regulacji na raz i dodatkowo w formie rozporządzenia?2. Jaka będzie rola nowego organu - AMLA - i jakie będą jej relacje z dotychczasowymi rozwiązaniami lub istniejącymi organami?3. Na czym polega odejście od kontroli wyłącznie nad kryptowalutami na rzecz kryptoaktywów i co znajdzie się w zakresie nowych regulacji?4. Na jakie aktywa wirtualne trzeba będzie przede wszystkim zwracać uwagę w ramach analizy ryzyka, zwłaszcza w działalności instytucji obowiązanych takich jak działalność prawnicza?5. Czy możemy aktywa wirtualne / kryptoaktywa podzielić na takie, które zawsze będą stanowić wysokie ryzyko w ramach analizy ryzyka i mniej ryzykowne, czy taka działalność lub obrót musi zawsze powodować zbliżony wynik analizy?6. W jaki sposób rozszerzy się zakres nadzoru w ramach AML?7. Jakie są problemy z przepisami przejściowymi co do omawianych regulacji?
--------
48:52
Prawa podstawowe, nowe technologie i Ferdinand von Schirach (#58 - Prawo Nowych Technologii)
Gościem Mec. Tomasza Schefflera oraz Mec. Wojciecha Lamika jest Adam Bodnar - nauczyciel akademicki, działacz społeczny, publicysta, były Rzecznik Praw Obywatelskich (2015-2021), od 2023 r. Senator RP XI kadencji oraz Minister Sprawiedliwości.
Tematem odcinka są prawa podstawowe, przede wszystkim w kontekście rozwoju nowych technologii. Punktem wyjścia do rozmowy jest esej bardzo znanego niemieckiego prawnika – Ferdinanda von Schiracha – „Każdy człowiek”.
Podczas tej rozmowy poruszyliśmy m.in. następujące kwestie:
1. Czym są prawa podstawowe, szczególnie w kontekście prawa Unii Europejskiej?
2. Czy obowiązujący katalog praw podstawowych, który znajduje się w Karcie Praw Podstawowych jest adekwatny do aktualnego rozwoju społeczeństwa?
3. Dodanie jakich praw podstawowych do Karty Praw Podstawowych proponuje Ferdinand von Schirach?
4. Dlaczego dodanie nowych praw podstawowych do Karty byłoby bardziej efektywne niż tworzenie nowej umowy międzynarodowej?
5. Czy może być problemem to, że - zdaniem von Schiracha - tylko 12% Europejczyków wie o istnieniu Karty Praw Podstawowych? To ma siłą rzeczy przełożenie na egzekwowanie tych praw w sądach.
6. Czy nowe prawa, które zostały zaproponowane przez von Schiracha, nie są zbyt mało precyzyjne? Materie te są poruszane m.in. w AI Act oraz RODO.
W tym podcaście członkowie Komisji ds. Nowych Technologii i Transformacji Cyfrowej z OIRP we Wrocławiu rozmawiają nie tylko ze specjalistami z zakresu prawa nowych technologii, ale także przedstawicielami wielu branż, gdzie nowe technologie odgrywają pierwszorzędną rolę. Akcent rozmów z gośćmi został położony na praktyczne wyjaśnienie omawianych tematów.
Podcast adresowany jest nie tylko do radców prawnych, aplikantów radcowskich oraz innych przedstawicieli zawodów prawniczych, ale także dla każdej osoby, która interesuje się prawem nowych technologii.