Powered by RND
PodcastyDzieci i RodzinaOtwórz to okno na świat
Słuchaj Otwórz to okno na świat w aplikacji
Słuchaj Otwórz to okno na świat w aplikacji
(4 676)(250 137)
Zapisz stacje
Budzik
Sleep timer

Otwórz to okno na świat

Podcast Otwórz to okno na świat
Magdalena Makowski
Wychowanie wielojęzyczne oczami matki-tłumaczki-nauczycielki. Wielojęzyczność i dwujęzyczność (zamierzona i natywna) w praktyce i odrobinie teorii – dla rodzicó...

Dostępne odcinki

5 z 8
  • Rozwój językowy i społeczny „dzieci pandemii”
    Właśnie minęły dwa lata od ogłoszenia przez WHO pandemii. Dzieci urodzone na krótko przed lub w tym czasie nie znają świata bez masek, dystansu i izolacji. Rzadsze kontakty z dziadkami i resztą rodziny oraz brak grup zabawowych sprawiły, że dzieci mają mniej okazji do rozmów i zbierania doświadczeń. Jakie skutki w ich rozwoju językowym i społecznym są już widoczne, a czego możemy się spodziewać w przyszłości? I przede wszystkim — jak możemy tym maluchom pomóc?
    --------  
    12:58
  • Dwujęzyczność w żłobku i przedszkolu
    Nadchodzi dzień, kiedy Twoje dziecko „rusza w świat” i zaczyna chodzić do żłobka albo przedszkola. Język kraju, w którym mieszkacie, prawdopodobnie będzie używany w placówce i tym samym stanie się nie tylko językiem, który dziecko słyszy poza domem. Będzie coraz częściej nim otoczone i w końcu zacznie w nim mówić. Dużo. Więcej niż byśmy sobie tego życzyli. Ale po kolei.
    --------  
    8:40
  • What will my child's mother tongue be?
    I mentioned once that I’m afraid my daughter won’t feel Polish. What can I do to prevent this? At the moment, first of all, pass on my mother tongue to her. But this doesn’t mean that Polish will occupy the same place in her hierarchy of languages. Monolingual people don’t even think about it, but it’s not that easy for someone who grew up with several languages.
    --------  
    7:41
  • Jaki będzie język ojczysty mojego dziecka?
    Kiedyś wspomniałam, że obawiam się, że moja córka nie będzie czuć się Polką. Co mogę zrobić, żeby tego uniknąć? Na chwilę obecną przede wszystkim przekazywać jej swój język ojczysty. Tylko że to wcale nie oznacza, że polski zajmie to samo miejsce w jej hierarchii języków. Osoby jednojęzyczne nawet się nad tym nie zastanawiają, ale dla kogoś, kto wychowywał się wśród kilku języków, to wcale nie taka prosta sprawa.
    --------  
    6:43
  • Dziadkowie na odległość
    Pewne afrykańskie przysłowie mówi, że do wychowania dziecka potrzeba całej wioski. I kiedyś rzeczywiście tak było. Dzieci dorastały w wielopokoleniowych domach, a rodzice mieli do pomocy taką właśnie małą wioskę, w tym dziadków. Czasy się zmieniły, granice otworzyły i... zapanowało rodzicielstwo samotności. A razem z nim pojawiło się pytanie: czy dzieci wychowywane na obczyźnie nadal mają szansę na zbudowanie bliskiej relacji z dziadkami na odległość?
    --------  
    14:13

Więcej Dzieci i Rodzina podcastów

O Otwórz to okno na świat

Wychowanie wielojęzyczne oczami matki-tłumaczki-nauczycielki. Wielojęzyczność i dwujęzyczność (zamierzona i natywna) w praktyce i odrobinie teorii – dla rodziców w Polsce i na emigracji.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Otwórz to okno na świat, Bajki Jak Dawniej - słuchowisko dla dzieci i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.2.0 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 1/18/2025 - 4:53:00 AM